Valresultat Västervik 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Västervik med 39,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,6 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västervik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 28 966
- Avgivna röster
- 24 734
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2014 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 620 | 39,3 % |
| MModeraterna | 4 730 | 19,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 333 | 13,6 % |
| CCenterpartiet | 1 938 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 258 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 099 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 943 | 3,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 922 | 3,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 431 | 1,8 % |
| Övriga partier | 213 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 605 | 44,1 % |
| MModeraterna | 3 852 | 16,0 % |
| CCenterpartiet | 2 002 | 8,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 954 | 8,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 675 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 278 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 250 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 956 | 4,0 % |
| S-VS-V | 376 | 1,6 % |
| Övriga partier | 91 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 651 | 35,6 % |
| MModeraterna | 5 376 | 22,2 % |
| CCenterpartiet | 2 296 | 9,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 021 | 8,3 % |
| S-VS-V | 1 100 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 081 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 080 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 023 | 4,2 % |
| VDMVDM | 720 | 3,0 % |
| KDKristdemokraterna | 602 | 2,5 % |
| Övriga partier | 318 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Västervik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västervik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+8,4 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- V
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,5 % | 39,9 % | 39,3 % | 34,3 % | 34,4 % | 32,0 % |
| M | 19,9 % | 25,8 % | 19,3 % | 16,9 % | 17,4 % | 17,9 % |
| SD | 2,1 % | 5,2 % | 13,6 % | 19,2 % | 23,2 % | 20,6 % |
| C | 9,3 % | 7,3 % | 7,9 % | 8,8 % | 6,1 % | 6,6 % |
| V | 5,5 % | 5,1 % | 5,1 % | 6,7 % | 4,5 % | 5,7 % |
| MP | 4,0 % | 5,4 % | 4,5 % | 2,8 % | 3,2 % | 3,9 % |
| KD | 5,8 % | 4,7 % | 3,9 % | 6,3 % | 6,2 % | 7,3 % |
| L | 6,3 % | 5,5 % | 3,8 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,4 % |
| Övr | 1,5 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,1 % | 1,6 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,7 % | 85,4 % | 86,3 % | 84,0 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Västervik 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Västervik 2014
Så skiljer sig Västervik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 39,3 % i Västervik mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 8,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,3
- C +1,8
- SD +0,8
Svagare än i riket
- M −4,0
- MP −2,4
- FP −1,7
- FI −1,4
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Västervik, från 5,2 % till 13,6 % (+8,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,8 % till 19,3 % (−6,5).
- SD +8,4
- M −6,5
- FP −1,7
- FI +1,3
- MP −0,9
- KD −0,8
- S −0,7
- C +0,6
Valdeltagande i Västervik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,4 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Västervik på plats 178 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Västervik är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,2 % i Södermalm till 90,3 % i Marieborg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Karstorp (57,1 %) och sitt svagaste i Blackstad-Odensvi (20,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 18, Moderaterna i 4, Centerpartiet i 1 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västervik är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,3 % i kommunvalet mot 13,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,3 procentenheter.
- SD −5,3
- S −3,6
- M +2,8
- C +1,5
- KD −1,4
- V −0,9
- FP +0,7
- MP −0,0
Största parti i Västervik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västervik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,5 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Västervik 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Västervik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blackstad-Odensvi | C | 32,5 % | C | 45,3 % | 88,0 % |
| Brevik | S | 40,3 % | S | 36,3 % | 85,1 % |
| Centrum | M | 31,8 % | M | 36,1 % | 81,4 % |
| Djurgården-Törnsfall | S | 34,0 % | S | 30,6 % | 87,2 % |
| Gamleby 1 | S | 35,5 % | S | 32,5 % | 81,5 % |
| Gamleby 2-Lofta | S | 35,3 % | S | 31,4 % | 84,8 % |
| Gladhammar | S | 41,5 % | S | 39,6 % | 84,4 % |
| Hallingeberg S | S | 56,4 % | S | 55,0 % | 83,9 % |
| Hjorted | S | 39,8 % | S | 38,6 % | 87,5 % |
| Johannesdal | S | 47,9 % | S | 43,7 % | 80,9 % |
| Karstorp | S | 57,1 % | S | 53,7 % | 76,4 % |
| Loftahammar | M | 28,2 % | C | 27,8 % | 89,5 % |
| Ludvigsdal | S | 45,8 % | S | 42,7 % | 88,3 % |
| Marieborg | M | 32,7 % | M | 36,8 % | 90,3 % |
| Peru | S | 44,6 % | S | 42,0 % | 79,7 % |
| Skogshaga | S | 52,6 % | S | 47,4 % | 83,8 % |
| Stenhagen | S | 38,6 % | S | 33,4 % | 85,9 % |
| Södermalm | S | 45,7 % | S | 38,5 % | 75,2 % |
| Ukna-Västra Ed | S | 31,0 % | S | 27,3 % | 85,5 % |
| Västra Lund | S | 40,2 % | S | 36,5 % | 87,5 % |
| Västrum | M | 26,7 % | M | 30,3 % | 87,8 % |
| Östermalm | S | 38,8 % | S | 35,3 % | 81,2 % |
| Överum | S | 52,5 % | S | 45,4 % | 83,9 % |