Valresultat Kalmar 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Kalmar med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (45,4 %). Valdeltagandet var 87,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Kalmar ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 40 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,6 %
- Röstberättigade
- 50 384
- Avgivna röster
- 44 138
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2014 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 14 311 | 32,7 % |
| MModeraterna | 10 260 | 23,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 744 | 13,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 035 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 2 954 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 974 | 4,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 950 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 941 | 4,4 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 162 | 2,7 % |
| Övriga partier | 380 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 17 865 | 41,9 % |
| MModeraterna | 7 594 | 17,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 078 | 9,6 % |
| CCenterpartiet | 2 974 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 509 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 500 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 475 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 370 | 5,6 % |
| Övriga partier | 255 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Kalmar
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 578 | 45,4 % |
| MModeraterna | 6 762 | 15,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 325 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 3 051 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 691 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 584 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 234 | 5,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 603 | 3,7 % |
| Övriga partier | 285 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Kalmar 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Kalmar i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,7 procentenheter).
- S
- M
- SD
- MP
- C
- V
- L
- KD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,8 % | 32,9 % | 32,7 % | 30,4 % | 31,8 % | 29,6 % |
| M | 24,6 % | 29,7 % | 23,5 % | 19,7 % | 20,6 % | 21,5 % |
| SD | 3,0 % | 5,4 % | 13,1 % | 17,1 % | 20,1 % | 17,2 % |
| MP | 5,1 % | 7,9 % | 6,9 % | 4,2 % | 4,7 % | 5,5 % |
| C | 7,6 % | 6,5 % | 6,8 % | 9,2 % | 6,4 % | 6,2 % |
| V | 4,8 % | 4,8 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,5 % | 7,1 % |
| L | 6,5 % | 6,2 % | 4,5 % | 4,9 % | 3,9 % | 4,7 % |
| KD | 6,6 % | 5,5 % | 4,4 % | 6,5 % | 5,9 % | 6,8 % |
| Övr | 2,0 % | 1,1 % | 3,5 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 82,6 % | 86,3 % | 87,6 % | 89,2 % | 87,0 % | 86,5 % |
Valdeltagande i Kalmar 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Kalmar 2014
Så skiljer sig Kalmar från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 32,7 % i Kalmar mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 1,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +1,7
- C +0,6
- SD +0,3
- M +0,1
Svagare än i riket
- V −1,2
- FP −1,0
- FI −0,5
- KD −0,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Kalmar, från 5,4 % till 13,1 % (+7,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 29,7 % till 23,5 % (−6,2).
- SD +7,7
- M −6,2
- FI +2,4
- FP −1,7
- KD −1,1
- MP −0,9
- C +0,3
- V −0,3
Valdeltagande i Kalmar
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,6 %, vilket är 1,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Kalmar på plats 65 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Kalmar är indelad i 40 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,8 % i Norrliden Ö till 91,8 % i Lindsdal SO-Fjölebro.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norrliden V (54,8 %) och sitt svagaste i Ängö-Varvsholmen (19,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 28, Moderaterna i 12 av 40 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Kalmar är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 45,4 % i kommunvalet mot 32,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.
- S +12,7
- M −7,8
- SD −3,1
- FP +1,5
- KD −0,7
- MP −0,7
- V +0,7
- C +0,3
Största parti i Kalmar sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Kalmar i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 87,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,9 % | 86,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 82,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Kalmar 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 40 valdistrikten i Kalmar. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | M | 30,3 % | S | 40,5 % | 90,9 % |
| Berga Centrum | S | 45,8 % | S | 53,9 % | 78,4 % |
| Bergavik | M | 31,8 % | S | 40,7 % | 88,9 % |
| Björkenäs mfl | M | 30,5 % | S | 40,8 % | 90,1 % |
| Djurängen V | S | 42,2 % | S | 49,1 % | 80,2 % |
| Djurängen Ö | S | 41,9 % | S | 51,2 % | 84,2 % |
| Falkenberg | S | 39,1 % | S | 49,9 % | 83,3 % |
| Funkabo | S | 40,2 % | S | 49,3 % | 77,4 % |
| Gamla stan | M | 32,6 % | S | 36,7 % | 87,5 % |
| Getingen-Tallhagen | M | 27,6 % | S | 37,3 % | 88,1 % |
| Hagby Vassmolösa S | S | 32,7 % | S | 44,1 % | 87,7 % |
| Halltorp-Voxtorp | S | 32,4 % | S | 42,2 % | 86,5 % |
| Kalmarsundsparken-Stensö | M | 33,5 % | S | 36,2 % | 90,4 % |
| Kvarnholmen | M | 32,1 % | S | 42,2 % | 83,0 % |
| Lindsdal NO | S | 38,8 % | S | 52,4 % | 88,5 % |
| Lindsdal NV-Förlösa | S | 28,9 % | S | 41,4 % | 89,3 % |
| Lindsdal SO-Fjölebro | S | 37,0 % | S | 54,5 % | 91,8 % |
| Lindsdal SV-Kläckeberga | S | 39,2 % | S | 54,2 % | 90,7 % |
| Ljungbyholm-Vassmolösa N | S | 38,1 % | S | 52,8 % | 87,0 % |
| Läckeby | S | 30,2 % | S | 40,8 % | 89,5 % |
| Malmen S | M | 29,2 % | S | 42,5 % | 85,8 % |
| Malmen V | S | 31,1 % | S | 44,1 % | 84,0 % |
| Malmen Ö-Norrgårdsgärdet Ö | S | 30,0 % | S | 44,7 % | 86,5 % |
| Norrgårdsgärdet V | S | 36,1 % | S | 48,1 % | 81,0 % |
| Norrliden V | S | 54,8 % | S | 58,7 % | 73,6 % |
| Norrliden Ö | S | 49,9 % | S | 55,7 % | 72,8 % |
| Oxhagen | S | 48,7 % | S | 57,2 % | 77,8 % |
| Påryd | S | 32,5 % | S | 37,7 % | 82,3 % |
| Rinkabyholm S-Hossmo | M | 33,0 % | S | 42,3 % | 91,2 % |
| Rockneby-Revsudden | S | 29,3 % | S | 41,6 % | 89,7 % |
| Sandås-Stensberg | S | 30,0 % | S | 45,2 % | 85,3 % |
| Skälby | S | 39,1 % | S | 47,6 % | 77,9 % |
| Smedby S-Rinkabyholm N-Boholmarna | M | 30,0 % | S | 47,0 % | 89,0 % |
| Smedby V | S | 44,5 % | S | 57,8 % | 79,3 % |
| Smedby Ö | S | 37,8 % | S | 52,9 % | 85,0 % |
| Tegelviken-Johannesborg | S | 31,8 % | S | 47,0 % | 87,3 % |
| Trekanten | S | 30,6 % | S | 40,2 % | 89,4 % |
| Tvärskog | S | 28,8 % | S | 31,8 % | 89,1 % |
| Vimpeltorpet | M | 29,2 % | S | 43,7 % | 88,6 % |
| Ängö-Varvsholmen | M | 39,5 % | S | 33,4 % | 88,8 % |