Valresultat Vimmerby 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Vimmerby med 36,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,5 %). Valdeltagandet var 86,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vimmerby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,6 %
- Röstberättigade
- 12 043
- Avgivna röster
- 10 432
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2014 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 740 | 36,3 % |
| MModeraterna | 1 954 | 18,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 600 | 15,5 % |
| CCenterpartiet | 1 196 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 520 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 450 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 399 | 3,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 233 | 2,3 % |
| FIFeministiskt initiativ | 142 | 1,4 % |
| Övriga partier | 80 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 021 | 40,1 % |
| CCenterpartiet | 1 427 | 14,2 % |
| MModeraterna | 1 320 | 13,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 297 | 12,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 908 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 488 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 342 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 193 | 1,9 % |
| Övriga partier | 40 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 922 | 38,5 % |
| CCenterpartiet | 1 974 | 19,4 % |
| MModeraterna | 1 966 | 19,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 888 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 501 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 436 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 296 | 2,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 167 | 1,6 % |
| Övriga partier | 25 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Vimmerby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vimmerby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,2 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,7 % | 35,6 % | 36,3 % | 30,4 % | 30,4 % | 28,6 % |
| M | 18,6 % | 25,6 % | 18,9 % | 16,3 % | 17,8 % | 18,6 % |
| SD | 3,0 % | 6,3 % | 15,5 % | 20,3 % | 24,9 % | 22,1 % |
| C | 17,2 % | 12,4 % | 11,6 % | 13,5 % | 8,1 % | 7,4 % |
| KD | 8,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 8,3 % | 7,8 % | 9,7 % |
| V | 4,1 % | 4,2 % | 4,4 % | 5,6 % | 4,6 % | 5,4 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 3,9 % | 2,3 % | 3,0 % | 3,3 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,3 % | 2,0 % | 1,8 % | 3,3 % |
| Övr | 1,7 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 84,5 % | 86,6 % | 88,2 % | 85,5 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Vimmerby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vimmerby 2014
Så skiljer sig Vimmerby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 11,6 % i Vimmerby mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 5,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,5
- S +5,2
- SD +2,7
- KD +0,5
Svagare än i riket
- M −4,4
- FP −3,2
- MP −3,0
- FI −1,7
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Vimmerby, från 6,3 % till 15,5 % (+9,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,6 % till 18,9 % (−6,6).
- SD +9,2
- M −6,6
- FP −1,7
- KD −1,3
- FI +1,2
- C −0,8
- MP −0,7
- S +0,6
Valdeltagande i Vimmerby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,6 %, vilket är 0,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Vimmerby på plats 111 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vimmerby är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,2 % i Vimmerby 4 till 93,4 % i Vimmerby 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vimmerby 4 (45,8 %) och sitt svagaste i Rumskulla-Pelarne (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 1 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vimmerby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 19,4 % i kommunvalet mot 11,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,8 procentenheter.
- C +7,8
- SD −6,8
- S +2,3
- MP −1,0
- KD −0,8
- V +0,6
- M +0,4
Största parti i Vimmerby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vimmerby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 84,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vimmerby 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Vimmerby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Djursdala | M | 28,0 % | C | 27,9 % | 84,8 % |
| Frödinge | S | 29,3 % | C | 34,6 % | 87,8 % |
| Gullringen | S | 37,8 % | S | 36,0 % | 83,3 % |
| Locknevi | S | 24,8 % | C | 27,5 % | 83,9 % |
| Rumskulla-Pelarne | S | 21,8 % | C | 37,2 % | 84,0 % |
| Storebro | S | 43,6 % | S | 44,9 % | 82,2 % |
| Södra Vi | S | 38,9 % | S | 41,7 % | 84,4 % |
| Tuna | S | 30,8 % | C | 27,1 % | 85,1 % |
| Vimmerby 1 | S | 33,4 % | S | 35,8 % | 83,2 % |
| Vimmerby 2 | S | 44,6 % | S | 46,6 % | 80,9 % |
| Vimmerby 3 | S | 34,4 % | S | 39,5 % | 87,5 % |
| Vimmerby 4 | S | 45,8 % | S | 48,7 % | 80,2 % |
| Vimmerby 5 | S | 37,8 % | S | 43,2 % | 93,4 % |