Valresultat Borgholm 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Borgholm med 25,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,7 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borgholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 8 825
- Avgivna röster
- 7 674
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2014 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 941 | 25,6 % |
| MModeraterna | 1 866 | 24,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 160 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 1 115 | 14,7 % |
| KDKristdemokraterna | 385 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 340 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 279 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 264 | 3,5 % |
| FIFeministiskt initiativ | 174 | 2,3 % |
| Övriga partier | 63 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 500 | 34,0 % |
| MModeraterna | 1 505 | 20,5 % |
| CCenterpartiet | 1 326 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 605 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 484 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 329 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 306 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 250 | 3,4 % |
| Övriga partier | 41 | 0,6 % |
Kommunvalet 2014 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 326 | 30,7 % |
| CCenterpartiet | 1 365 | 18,0 % |
| MModeraterna | 1 290 | 17,0 % |
| FÖLFÖL | 997 | 13,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 502 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 286 | 3,8 % |
| ÖlandÖland | 264 | 3,5 % |
| VVänsterpartiet | 188 | 2,5 % |
| KDKristdemokraterna | 186 | 2,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 141 | 1,9 % |
| Övriga partier | 29 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Borgholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borgholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,1 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 27,0 % | 23,3 % | 25,6 % | 23,7 % | 28,1 % | 24,1 % |
| M | 25,9 % | 31,7 % | 24,6 % | 18,9 % | 17,8 % | 20,0 % |
| SD | 3,5 % | 5,2 % | 15,3 % | 21,4 % | 25,5 % | 21,7 % |
| C | 21,9 % | 16,8 % | 14,7 % | 14,2 % | 8,7 % | 8,8 % |
| KD | 8,1 % | 7,3 % | 5,1 % | 8,3 % | 7,4 % | 9,3 % |
| MP | 3,8 % | 6,2 % | 4,5 % | 3,1 % | 4,4 % | 5,7 % |
| V | 3,7 % | 3,6 % | 3,7 % | 5,7 % | 3,8 % | 4,1 % |
| L | 4,4 % | 5,0 % | 3,5 % | 3,4 % | 3,1 % | 4,9 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 84,2 % | 87,0 % | 88,6 % | 86,8 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Borgholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borgholm 2014
Så skiljer sig Borgholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Centerpartiet, som fick 14,7 % i Borgholm mot 6,1 % i hela landet — en skillnad på 8,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,6
- SD +2,4
- M +1,3
- KD +0,5
Svagare än i riket
- S −5,4
- MP −2,4
- V −2,0
- FP −1,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Borgholm, från 5,2 % till 15,3 % (+10,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 31,7 % till 24,6 % (−7,1).
- SD +10,1
- M −7,1
- S +2,3
- KD −2,2
- C −2,1
- FI +2,0
- MP −1,7
- FP −1,5
Valdeltagande i Borgholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,0 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Borgholm på plats 95 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borgholm är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,7 % i Borgholms 1 till 87,8 % i Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Borgholms 2 (35,9 %) och sitt svagaste i Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt (19,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Centerpartiet i 3, Moderaterna i 3 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borgholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,6 % i kommunvalet mot 15,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,7 procentenheter.
- SD −8,7
- M −7,6
- S +5,1
- C +3,3
- KD −2,6
- FP −1,6
- V −1,2
- MP −0,7
Största parti i Borgholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Borgholm under perioden 2006–2014: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,1 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,7 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 25,6 % | 87,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,7 % | 84,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Borgholm 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Borgholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt | C | 25,6 % | C | 32,4 % | 87,8 % |
| Borgholms 1 | S | 31,9 % | S | 42,2 % | 81,7 % |
| Borgholms 2 | S | 35,9 % | S | 46,9 % | 83,7 % |
| Böda | M | 24,1 % | FÖL | 30,9 % | 86,3 % |
| Gärdslösa-Långlöt-Runsten | C | 21,5 % | C | 29,8 % | 85,6 % |
| Högby | M | 25,1 % | FÖL | 36,2 % | 84,7 % |
| Källa-Persnäs | C | 23,0 % | FÖL | 27,5 % | 85,0 % |
| Köping | M | 27,3 % | S | 28,2 % | 82,9 % |
| Räpplinge-Högsrum | S | 24,8 % | S | 30,6 % | 85,2 % |