Valresultat Hultsfred 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Hultsfred med 39,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,9 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hultsfred ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Hultsfred på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,1 %
Röstberättigade
10 521
Avgivna röster
8 844
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2014 i Hultsfred

Riksdagsvalet 2014 i Hultsfred: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 46839,6 %
SDSverigedemokraterna1 54217,6 %
MModeraterna1 25314,3 %
CCenterpartiet95610,9 %
KDKristdemokraterna5806,6 %
VVänsterpartiet3624,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2372,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1822,1 %
FIFeministiskt initiativ951,1 %
OVRövriga partier921,0 %

Landstingsvalet 2014 i Hultsfred

Landstingsvalet 2014 i Hultsfred: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 44339,7 %
KDKristdemokraterna1 46216,9 %
CCenterpartiet1 06912,3 %
SDSverigedemokraterna93310,8 %
MModeraterna7708,9 %
VVänsterpartiet4955,7 %
MPMiljöpartiet de gröna2342,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2192,5 %
Övriga partier390,5 %

Kommunvalet 2014 i Hultsfred

Kommunvalet 2014 i Hultsfred: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 06834,9 %
CCenterpartiet2 16824,7 %
SDSverigedemokraterna1 02611,7 %
MModeraterna7688,7 %
KDKristdemokraterna6747,7 %
VVänsterpartiet6297,2 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2512,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1762,0 %
Övriga partier270,3 %

Partiernas utveckling i Hultsfred 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hultsfred i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+11,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • Övr
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hultsfred per valår
Parti200620102014201820222026
S44,1 %39,1 %39,6 %33,6 %33,6 %29,6 %
SD3,7 %6,1 %17,6 %21,8 %26,3 %23,1 %
M15,9 %20,7 %14,3 %13,9 %12,4 %13,4 %
C14,1 %11,7 %10,9 %10,6 %7,3 %6,1 %
KD8,1 %8,6 %6,6 %9,4 %10,2 %12,9 %
V5,7 %5,4 %4,1 %5,9 %4,6 %7,9 %
MP2,7 %4,0 %2,7 %1,6 %1,8 %2,3 %
Övr2,0 %0,8 %2,1 %1,4 %1,7 %1,8 %
L3,7 %3,7 %2,1 %1,8 %1,9 %3,0 %
Valdeltagande78,6 %82,7 %84,1 %85,8 %82,9 %82,0 %

Valdeltagande i Hultsfred 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hultsfred 2014

Så skiljer sig Hultsfred från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 14,3 % i Hultsfred mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 9,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,5
  • C +4,8
  • SD +4,7
  • KD +2,0

Svagare än i riket

  • M −9,0
  • MP −4,2
  • FP −3,3
  • FI −2,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Hultsfred, från 6,1 % till 17,6 % (+11,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,7 % till 14,3 % (−6,4).

  • SD +11,5
  • M −6,4
  • KD −2,0
  • FP −1,6
  • V −1,3
  • MP −1,3
  • OVR +0,9
  • C −0,8

Valdeltagande i Hultsfred

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,1 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Hultsfred på plats 235 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hultsfred är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Hultsfred S till 87,0 % i Hultsfred N.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeberg (50,4 %) och sitt svagaste i Vena (25,8 %). Partiet var största parti i samtliga 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hultsfred är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,7 % i kommunvalet mot 10,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,8 procentenheter.

  • C +13,8
  • SD −5,9
  • M −5,6
  • S −4,6
  • V +3,0
  • KD +1,1

Största parti i Hultsfred sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hultsfred i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hultsfred per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,6 %82,0 %
2022Socialdemokraterna33,6 %82,9 %
2018Socialdemokraterna33,6 %85,8 %
2014Socialdemokraterna39,6 %84,1 %
2010Socialdemokraterna39,1 %82,7 %
2006Socialdemokraterna44,1 %78,6 %

Valresultat per valdistrikt i Hultsfred 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Hultsfred. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hultsfred, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
EkebergS50,4 %S46,7 %81,5 %
Hultsfred NS46,9 %S41,3 %87,0 %
Hultsfred SS46,4 %S44,5 %78,8 %
JäredaS27,8 %C31,0 %84,6 %
LönnebergaS42,5 %S37,9 %84,7 %
MålillaS41,2 %S39,8 %79,8 %
MörlundaS31,9 %S30,3 %80,8 %
VenaS25,8 %C40,8 %84,2 %
VirserumS32,8 %C39,6 %82,6 %

Utforska valdistrikten i Hultsfred på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2014 · Alla kommuner 2014