Valresultat Hultsfred 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Hultsfred med 39,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,5 %). Valdeltagandet var 82,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hultsfred ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.

Se Hultsfred på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,7 %
Röstberättigade
10 788
Avgivna röster
8 922
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2010 i Hultsfred

Riksdagsvalet 2010 i Hultsfred: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 43639,1 %
MModeraterna1 81920,7 %
CCenterpartiet1 02911,7 %
KDKristdemokraterna7548,6 %
SDSverigedemokraterna5376,1 %
VVänsterpartiet4765,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3494,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3263,7 %
Övriga partier710,8 %

Landstingsvalet 2010 i Hultsfred

Landstingsvalet 2010 i Hultsfred: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 29738,1 %
KDKristdemokraterna1 64919,0 %
CCenterpartiet1 22114,1 %
MModeraterna1 06612,3 %
VVänsterpartiet5135,9 %
SDSverigedemokraterna3764,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3053,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2182,5 %
Övriga partier190,2 %

Kommunvalet 2010 i Hultsfred

Kommunvalet 2010 i Hultsfred: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 86232,5 %
CCenterpartiet2 10623,9 %
MModeraterna1 21113,7 %
KDKristdemokraterna1 02811,7 %
VVänsterpartiet7218,2 %
MPMiljöpartiet de gröna3343,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2843,2 %
SDSverigedemokraterna2613,0 %
Övriga partier110,1 %

Partiernas utveckling i Hultsfred 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hultsfred i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • SD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hultsfred per valår
Parti200620102014201820222026
S44,1 %39,1 %39,6 %33,6 %33,6 %29,6 %
M15,9 %20,7 %14,3 %13,9 %12,4 %13,4 %
C14,1 %11,7 %10,9 %10,6 %7,3 %6,1 %
KD8,1 %8,6 %6,6 %9,4 %10,2 %12,9 %
SD3,7 %6,1 %17,6 %21,8 %26,3 %23,1 %
V5,7 %5,4 %4,1 %5,9 %4,6 %7,9 %
MP2,7 %4,0 %2,7 %1,6 %1,8 %2,3 %
L3,7 %3,7 %2,1 %1,8 %1,9 %3,0 %
Övr2,0 %0,8 %2,1 %1,4 %1,7 %1,8 %
Valdeltagande78,6 %82,7 %84,1 %85,8 %82,9 %82,0 %

Valdeltagande i Hultsfred 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hultsfred 2010

Så skiljer sig Hultsfred från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 20,7 % i Hultsfred mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 9,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +8,4
  • C +5,1
  • KD +3,0
  • SD +0,4

Svagare än i riket

  • M −9,4
  • MP −3,4
  • FP −3,3
  • V −0,2

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Hultsfred, från 15,9 % till 20,7 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,1 % till 39,1 % (−5,1).

  • S −5,1
  • M +4,7
  • C −2,4
  • SD +2,4
  • MP +1,3
  • KD +0,5
  • V −0,3
  • FP +0,0

Valdeltagande i Hultsfred

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,7 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Hultsfred på plats 217 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hultsfred är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Målilla till 89,1 % i Gnöttlerum.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rosenfors (50,6 %) och sitt svagaste i Vena (25,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 11, Centerpartiet i 1 av 12 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hultsfred är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,9 % i kommunvalet mot 11,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,2 procentenheter.

  • C +12,2
  • M −6,9
  • S −6,6
  • SD −3,1
  • KD +3,1
  • V +2,8
  • FP −0,5
  • MP −0,2

Största parti i Hultsfred sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hultsfred i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hultsfred per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,6 %82,0 %
2022Socialdemokraterna33,6 %82,9 %
2018Socialdemokraterna33,6 %85,8 %
2014Socialdemokraterna39,6 %84,1 %
2010Socialdemokraterna39,1 %82,7 %
2006Socialdemokraterna44,1 %78,6 %

Valresultat per valdistrikt i Hultsfred 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Hultsfred. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hultsfred, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
EkebergS48,3 %S44,0 %80,4 %
GnöttlerumS38,0 %S33,3 %89,1 %
Hultsfred NS48,3 %S38,9 %83,1 %
Hultsfred SS43,7 %S42,7 %76,3 %
JäredaS29,8 %C27,7 %83,3 %
LönnebergaS44,0 %S35,7 %83,9 %
MålillaS43,2 %S37,7 %72,1 %
MörlundaS30,1 %C26,9 %81,2 %
RosenforsS50,6 %S41,4 %77,5 %
VenaC26,4 %C34,3 %81,8 %
Virserums landsbygdS26,7 %C39,2 %78,5 %
Virserums tätortS38,7 %C40,9 %75,8 %

Utforska valdistrikten i Hultsfred på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2010 · Alla kommuner 2010