Valresultat Emmaboda 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Emmaboda med 40,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (47,3 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Emmaboda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Emmaboda på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,9 %
Röstberättigade
7 244
Avgivna röster
6 152
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2010 i Emmaboda

Riksdagsvalet 2010 i Emmaboda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 44340,3 %
MModeraterna1 43123,6 %
CCenterpartiet67211,1 %
SDSverigedemokraterna3495,8 %
KDKristdemokraterna3225,3 %
VVänsterpartiet3175,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2834,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1833,0 %
Övriga partier671,1 %

Landstingsvalet 2010 i Emmaboda

Landstingsvalet 2010 i Emmaboda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 76645,9 %
CCenterpartiet1 02417,0 %
MModeraterna98916,4 %
KDKristdemokraterna3445,7 %
VVänsterpartiet2614,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2454,1 %
SDSverigedemokraterna2263,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1212,0 %
Övriga partier450,7 %

Kommunvalet 2010 i Emmaboda

Kommunvalet 2010 i Emmaboda: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 87847,3 %
MModeraterna1 09518,0 %
CCenterpartiet95515,7 %
KDKristdemokraterna2804,6 %
VVänsterpartiet2674,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2153,5 %
SDSverigedemokraterna1692,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1542,5 %
SVPSVP661,1 %
Övriga partier90,1 %

Partiernas utveckling i Emmaboda 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Emmaboda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+6,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • SD
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Emmaboda per valår
Parti200620102014201820222026
S45,4 %40,3 %40,1 %33,5 %33,4 %31,2 %
M17,5 %23,6 %16,6 %14,4 %14,6 %16,0 %
C14,0 %11,1 %11,1 %11,4 %6,9 %5,9 %
SD3,2 %5,8 %15,3 %22,3 %28,0 %24,7 %
KD7,7 %5,3 %4,0 %6,1 %6,3 %7,1 %
V4,1 %5,2 %4,6 %5,8 %4,4 %6,9 %
MP3,4 %4,7 %3,9 %2,4 %2,7 %3,0 %
L2,8 %3,0 %1,7 %2,4 %2,4 %3,8 %
Övr2,1 %1,1 %2,5 %1,6 %1,4 %1,5 %
Valdeltagande80,9 %84,9 %85,9 %87,0 %84,9 %84,2 %

Valdeltagande i Emmaboda 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Emmaboda 2010

Så skiljer sig Emmaboda från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 40,3 % i Emmaboda mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 9,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +9,6
  • C +4,5
  • SD +0,1

Svagare än i riket

  • M −6,5
  • FP −4,0
  • MP −2,7
  • V −0,4

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Emmaboda, från 17,5 % till 23,6 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,4 % till 40,3 % (−5,1).

  • M +6,1
  • S −5,1
  • C −2,9
  • SD +2,6
  • KD −2,4
  • MP +1,3
  • V +1,1
  • FP +0,3

Valdeltagande i Emmaboda

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,9 %, vilket är 0,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Emmaboda på plats 116 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Emmaboda är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,5 % i Emmaboda södra till 86,9 % i Emmaboda norra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Emmaboda södra (45,4 %) och sitt svagaste i Långasjö (32,9 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Emmaboda är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 47,3 % i kommunvalet mot 40,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.

  • S +7,0
  • M −5,6
  • C +4,6
  • SD −3,0
  • MP −1,1
  • V −0,8
  • KD −0,7
  • FP −0,5

Största parti i Emmaboda sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Emmaboda i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Emmaboda per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna31,2 %84,2 %
2022Socialdemokraterna33,4 %84,9 %
2018Socialdemokraterna33,5 %87,0 %
2014Socialdemokraterna40,1 %85,9 %
2010Socialdemokraterna40,3 %84,9 %
2006Socialdemokraterna45,4 %80,9 %

Valresultat per valdistrikt i Emmaboda 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Emmaboda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Emmaboda, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AlgutsbodaS36,1 %S40,6 %82,0 %
Emmaboda norraS44,7 %S54,5 %86,9 %
Emmaboda södraS45,4 %S53,0 %78,5 %
LindåsS42,6 %S50,2 %83,3 %
LångasjöS32,9 %S36,4 %83,6 %
VissefjärdaS36,8 %S42,7 %86,3 %

Utforska valdistrikten i Emmaboda på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2010 · Alla kommuner 2010