Valresultat Högsby 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Högsby med 41,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,1 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Högsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 4 417
- Avgivna röster
- 3 667
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2010 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 494 | 41,3 % |
| MModeraterna | 768 | 21,3 % |
| CCenterpartiet | 409 | 11,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 271 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 219 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 156 | 4,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 134 | 3,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 122 | 3,4 % |
| Övriga partier | 41 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 592 | 44,0 % |
| MModeraterna | 555 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 486 | 13,4 % |
| KDKristdemokraterna | 372 | 10,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 271 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 127 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 104 | 2,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 99 | 2,7 % |
| Övriga partier | 13 | 0,4 % |
Kommunvalet 2010 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 503 | 41,1 % |
| CCenterpartiet | 907 | 24,8 % |
| MModeraterna | 388 | 10,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 345 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 227 | 6,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 123 | 3,4 % |
| VVänsterpartiet | 81 | 2,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 58 | 1,6 % |
| Övriga partier | 29 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Högsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Högsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,5 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 41,3 % | 39,3 % | 31,8 % | 30,8 % | 27,2 % |
| M | 15,7 % | 21,3 % | 14,7 % | 15,0 % | 11,8 % | 11,9 % |
| C | 14,7 % | 11,3 % | 10,6 % | 9,8 % | 7,7 % | 5,9 % |
| SD | 5,2 % | 7,5 % | 19,9 % | 26,7 % | 30,7 % | 27,0 % |
| KD | 7,2 % | 6,1 % | 5,3 % | 7,6 % | 10,7 % | 15,4 % |
| V | 5,1 % | 4,3 % | 4,1 % | 5,3 % | 3,9 % | 5,5 % |
| MP | 2,1 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,8 % | 2,9 % |
| L | 4,0 % | 3,4 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % | 2,9 % |
| Övr | 1,2 % | 1,1 % | 1,9 % | 0,8 % | 1,4 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,0 % | 85,7 % | 85,9 % | 83,9 % | 81,8 % |
Valdeltagande i Högsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Högsby 2010
Så skiljer sig Högsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 41,3 % i Högsby mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 10,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,7
- C +4,8
- SD +1,8
- KD +0,5
Svagare än i riket
- M −8,8
- FP −3,7
- MP −3,6
- V −1,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Högsby, från 15,7 % till 21,3 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 44,8 % till 41,3 % (−3,5).
- M +5,5
- S −3,5
- C −3,4
- SD +2,3
- MP +1,6
- KD −1,1
- V −0,8
- FP −0,7
Valdeltagande i Högsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,0 %, vilket är 1,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Högsby på plats 207 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Högsby är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Högsby till 84,5 % i Fågelfors.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fågelfors (53,6 %) och sitt svagaste i Fagerhult (29,1 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Högsby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 24,8 % i kommunvalet mot 11,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,5 procentenheter.
- C +13,5
- M −10,7
- V −2,1
- SD +1,9
- FP −1,8
- MP −0,3
- S −0,3
- KD +0,1
Största parti i Högsby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Högsby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 81,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 83,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 85,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 83,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Högsby 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Högsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | S | 36,8 % | S | 34,7 % | 82,0 % |
| Fagerhult | S | 29,1 % | C | 35,7 % | 79,4 % |
| Fågelfors | S | 53,6 % | S | 47,4 % | 84,5 % |
| Högsby | S | 46,7 % | S | 49,4 % | 77,1 % |
| Ruda | S | 37,8 % | S | 37,9 % | 81,0 % |