Valresultat Vimmerby 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Vimmerby med 35,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,2 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vimmerby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 13 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,5 %
- Röstberättigade
- 12 102
- Avgivna röster
- 10 231
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2010 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 583 | 35,6 % |
| MModeraterna | 2 574 | 25,6 % |
| CCenterpartiet | 1 252 | 12,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 638 | 6,3 % |
| KDKristdemokraterna | 633 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 463 | 4,6 % |
| VVänsterpartiet | 422 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 395 | 3,9 % |
| Övriga partier | 100 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 655 | 37,7 % |
| MModeraterna | 1 666 | 17,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 446 | 14,9 % |
| CCenterpartiet | 1 385 | 14,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 423 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 406 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 353 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 283 | 2,9 % |
| Övriga partier | 71 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Vimmerby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 497 | 35,2 % |
| MModeraterna | 2 568 | 25,9 % |
| CCenterpartiet | 1 751 | 17,6 % |
| KDKristdemokraterna | 597 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 483 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 418 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 314 | 3,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 222 | 2,2 % |
| Övriga partier | 84 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Vimmerby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vimmerby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+7,0 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- KD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,7 % | 35,6 % | 36,3 % | 30,4 % | 30,4 % | 28,6 % |
| M | 18,6 % | 25,6 % | 18,9 % | 16,3 % | 17,8 % | 18,6 % |
| C | 17,2 % | 12,4 % | 11,6 % | 13,5 % | 8,1 % | 7,4 % |
| SD | 3,0 % | 6,3 % | 15,5 % | 20,3 % | 24,9 % | 22,1 % |
| KD | 8,3 % | 6,3 % | 5,0 % | 8,3 % | 7,8 % | 9,7 % |
| MP | 3,3 % | 4,6 % | 3,9 % | 2,3 % | 3,0 % | 3,3 % |
| V | 4,1 % | 4,2 % | 4,4 % | 5,6 % | 4,6 % | 5,4 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,3 % | 2,0 % | 1,8 % | 3,3 % |
| Övr | 1,7 % | 1,0 % | 2,2 % | 1,4 % | 1,7 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,4 % | 84,5 % | 86,6 % | 88,2 % | 85,5 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Vimmerby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vimmerby 2010
Så skiljer sig Vimmerby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 12,4 % i Vimmerby mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,9
- S +5,0
- KD +0,7
- SD +0,6
Svagare än i riket
- M −4,5
- FP −3,1
- MP −2,7
- V −1,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vimmerby, från 18,6 % till 25,6 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 17,2 % till 12,4 % (−4,8).
- M +7,0
- C −4,8
- S −4,1
- SD +3,3
- KD −2,0
- MP +1,3
- V +0,1
- FP −0,1
Valdeltagande i Vimmerby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,5 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vimmerby på plats 141 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vimmerby är indelad i 13 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,8 % i Vimmerby 1 till 91,8 % i Vimmerby 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vimmerby 4 (45,6 %) och sitt svagaste i Rumskulla-Pelarne (20,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 4 av 13 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vimmerby är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 17,6 % i kommunvalet mot 12,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- C +5,2
- SD −2,1
- FP −1,7
- V −1,0
- S −0,4
- KD −0,3
- M +0,3
- MP +0,3
Största parti i Vimmerby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vimmerby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 85,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 88,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,3 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 84,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,7 % | 80,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Vimmerby 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 13 valdistrikten i Vimmerby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Djursdala | M | 31,0 % | M | 31,3 % | 81,2 % |
| Frödinge | M | 27,3 % | C | 33,6 % | 83,6 % |
| Gullringen | S | 37,3 % | S | 38,1 % | 86,0 % |
| Locknevi | M | 25,6 % | C | 31,0 % | 82,0 % |
| Rumskulla-Pelarne | M | 25,5 % | C | 39,4 % | 84,3 % |
| Storebro | S | 45,1 % | S | 44,8 % | 81,7 % |
| Södra Vi | S | 37,1 % | S | 37,4 % | 80,6 % |
| Tuna | S | 26,4 % | C | 27,7 % | 84,0 % |
| Vimmerby 1 | S | 33,9 % | S | 32,3 % | 77,8 % |
| Vimmerby 2 | S | 45,2 % | S | 44,8 % | 80,2 % |
| Vimmerby 3 | S | 31,9 % | S | 33,2 % | 88,9 % |
| Vimmerby 4 | S | 45,6 % | S | 42,9 % | 78,9 % |
| Vimmerby 5 | S | 38,4 % | S | 39,1 % | 91,8 % |