Valresultat Högsby 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Högsby med 30,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Högsby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 3 988
- Avgivna röster
- 3 344
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2022 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 017 | 30,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 013 | 30,7 % |
| MModeraterna | 389 | 11,8 % |
| KDKristdemokraterna | 354 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 254 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 130 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 61 | 1,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 41 | 1,2 % |
| Övriga partier | 45 | 1,4 % |
Regionvalet 2022 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 099 | 32,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 795 | 23,5 % |
| KDKristdemokraterna | 506 | 14,9 % |
| MModeraterna | 377 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 362 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 150 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 51 | 1,5 % |
| Övriga partier | 48 | 1,4 % |
Kommunvalet 2022 i Högsby
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 041 | 30,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 739 | 21,7 % |
| CCenterpartiet | 550 | 16,1 % |
| KDKristdemokraterna | 533 | 15,6 % |
| MModeraterna | 374 | 11,0 % |
| VVänsterpartiet | 126 | 3,7 % |
| Övriga partier | 46 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Högsby 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Högsby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,8 % | 41,3 % | 39,3 % | 31,8 % | 30,8 % | 27,2 % |
| SD | 5,2 % | 7,5 % | 19,9 % | 26,7 % | 30,7 % | 27,0 % |
| M | 15,7 % | 21,3 % | 14,7 % | 15,0 % | 11,8 % | 11,9 % |
| KD | 7,2 % | 6,1 % | 5,3 % | 7,6 % | 10,7 % | 15,4 % |
| C | 14,7 % | 11,3 % | 10,6 % | 9,8 % | 7,7 % | 5,9 % |
| V | 5,1 % | 4,3 % | 4,1 % | 5,3 % | 3,9 % | 5,5 % |
| MP | 2,1 % | 3,7 % | 2,3 % | 1,5 % | 1,8 % | 2,9 % |
| Övr | 1,2 % | 1,1 % | 1,9 % | 0,8 % | 1,4 % | 1,3 % |
| L | 4,0 % | 3,4 % | 1,9 % | 1,5 % | 1,2 % | 2,9 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,0 % | 85,7 % | 85,9 % | 83,9 % | 81,8 % |
Valdeltagande i Högsby 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Högsby 2022
Så skiljer sig Högsby från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 30,7 % i Högsby mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 10,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,1
- KD +5,4
- C +1,0
- S +0,5
Svagare än i riket
- M −7,3
- L −3,4
- MP −3,2
- V −2,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Högsby, från 26,7 % till 30,7 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 15,0 % till 11,8 % (−3,2).
- SD +4,0
- M −3,2
- KD +3,2
- C −2,1
- V −1,3
- S −1,0
- MP +0,3
- L −0,3
Valdeltagande i Högsby
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 83,9 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Högsby på plats 198 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Högsby är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Ruda till 84,1 % i Berga.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Fågelfors (38,5 %) och sitt svagaste i Fagerhult (21,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 3, Socialdemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Högsby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 21,7 % i kommunvalet mot 30,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,0 procentenheter.
- SD −9,0
- C +8,4
- KD +4,9
- M −0,8
- S −0,2
- V −0,2
Största parti i Högsby sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Högsby i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,2 % | 81,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 83,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 85,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 83,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Högsby 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Högsby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berga | SD | 34,3 % | S | 27,8 % | 84,1 % |
| Fagerhult | SD | 33,8 % | C | 23,7 % | 79,4 % |
| Fågelfors | S | 38,5 % | S | 34,4 % | 82,6 % |
| Högsby | S | 36,8 % | S | 39,4 % | 78,4 % |
| Ruda | SD | 38,6 % | SD | 32,1 % | 76,4 % |