Valresultat Västervik 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Västervik med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,0 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Västervik ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,0 %
- Röstberättigade
- 29 293
- Avgivna röster
- 24 602
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2022 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 349 | 34,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 632 | 23,2 % |
| MModeraterna | 4 222 | 17,4 % |
| KDKristdemokraterna | 1 497 | 6,2 % |
| CCenterpartiet | 1 484 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 082 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 858 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 785 | 3,2 % |
| Övriga partier | 380 | 1,6 % |
Regionvalet 2022 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 575 | 36,0 % |
| MModeraterna | 4 721 | 19,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 760 | 15,8 % |
| KDKristdemokraterna | 2 074 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 1 804 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 1 426 | 6,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 863 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 475 | 2,0 % |
| Övriga partier | 130 | 0,5 % |
Kommunvalet 2022 i Västervik
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 694 | 32,0 % |
| MModeraterna | 5 613 | 23,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 617 | 15,1 % |
| CCenterpartiet | 1 746 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 174 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 100 | 4,6 % |
| SVSocialisterna-Välfärdspartiet | 859 | 3,6 % |
| WesteWesterwikspartiet | 767 | 3,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 739 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 560 | 2,3 % |
| Övriga partier | 157 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Västervik 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Västervik i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,5 % | 39,9 % | 39,3 % | 34,3 % | 34,4 % | 32,0 % |
| SD | 2,1 % | 5,2 % | 13,6 % | 19,2 % | 23,2 % | 20,6 % |
| M | 19,9 % | 25,8 % | 19,3 % | 16,9 % | 17,4 % | 17,9 % |
| KD | 5,8 % | 4,7 % | 3,9 % | 6,3 % | 6,2 % | 7,3 % |
| C | 9,3 % | 7,3 % | 7,9 % | 8,8 % | 6,1 % | 6,6 % |
| V | 5,5 % | 5,1 % | 5,1 % | 6,7 % | 4,5 % | 5,7 % |
| L | 6,3 % | 5,5 % | 3,8 % | 3,9 % | 3,5 % | 4,4 % |
| MP | 4,0 % | 5,4 % | 4,5 % | 2,8 % | 3,2 % | 3,9 % |
| Övr | 1,5 % | 1,1 % | 2,6 % | 1,1 % | 1,6 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,5 % | 83,7 % | 85,4 % | 86,3 % | 84,0 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Västervik 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Västervik 2022
Så skiljer sig Västervik från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 34,4 % i Västervik mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,0
- SD +2,7
- KD +0,8
Svagare än i riket
- V −2,3
- MP −1,9
- M −1,7
- L −1,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Västervik, från 19,2 % till 23,2 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,8 % till 6,1 % (−2,7).
- SD +4,0
- C −2,7
- V −2,2
- M +0,5
- MP +0,4
- L −0,4
- KD −0,2
- S +0,1
Valdeltagande i Västervik
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,0 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Västervik på plats 194 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Västervik är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 73,2 % i Karstorp till 91,3 % i Piperskärr-Gränsö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skogshaga (43,5 %) och sitt svagaste i Blackstad-Odensvi (19,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 20, Sverigedemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västervik är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,1 % i kommunvalet mot 23,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.
- SD −8,1
- M +6,0
- S −2,3
- KD −1,3
- C +1,2
- MP −0,9
- L −0,5
- V +0,1
Största parti i Västervik sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Västervik i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 86,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,3 % | 85,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 83,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,5 % | 79,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Västervik 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Västervik. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blackstad-Odensvi | SD | 26,5 % | C | 26,8 % | 85,2 % |
| Brevik | S | 37,5 % | S | 33,5 % | 84,7 % |
| Centrum | S | 30,8 % | M | 32,3 % | 80,6 % |
| Djurgården-Törnsfall | S | 27,7 % | M | 28,9 % | 88,2 % |
| Gamleby 1 | S | 30,5 % | S | 29,5 % | 79,5 % |
| Gamleby 2-Lofta | S | 29,9 % | S | 28,8 % | 84,1 % |
| Gladhammar-Västrum | S | 34,8 % | S | 32,7 % | 82,8 % |
| Hallingeberg S | S | 42,6 % | S | 41,6 % | 82,8 % |
| Hjorted | S | 35,3 % | S | 34,2 % | 86,1 % |
| Jenny-Kvännaren | S | 34,9 % | S | 33,5 % | 87,5 % |
| Johannesdal | S | 42,1 % | S | 41,1 % | 76,6 % |
| Karstorp | S | 43,3 % | S | 42,8 % | 73,2 % |
| Loftahammar | S | 24,6 % | M | 28,7 % | 88,0 % |
| Ludvigsdal-Hornslandet | S | 38,1 % | S | 33,5 % | 88,4 % |
| Marieborg | S | 37,3 % | S | 33,2 % | 84,0 % |
| Peru | S | 37,3 % | S | 34,5 % | 79,7 % |
| Piperskärr-Gränsö | M | 29,6 % | M | 40,8 % | 91,3 % |
| Skogshaga | S | 43,5 % | S | 42,8 % | 82,1 % |
| Södermalm | S | 41,2 % | S | 38,9 % | 73,4 % |
| Ukna-Västra Ed | SD | 27,5 % | S | 23,4 % | 82,4 % |
| Västralund-Stenhagen | S | 36,2 % | S | 35,2 % | 86,5 % |
| Östermalm | S | 34,9 % | S | 32,3 % | 82,0 % |
| Överum | S | 36,5 % | S | 33,7 % | 82,2 % |