Valresultat Borgholm 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Borgholm med 28,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (43,3 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borgholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 8 990
- Avgivna röster
- 7 805
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2022 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 169 | 28,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 967 | 25,5 % |
| MModeraterna | 1 371 | 17,8 % |
| CCenterpartiet | 673 | 8,7 % |
| KDKristdemokraterna | 571 | 7,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 337 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 290 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 239 | 3,1 % |
| Övriga partier | 98 | 1,3 % |
Regionvalet 2022 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 551 | 34,0 % |
| MModeraterna | 1 397 | 18,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 126 | 15,0 % |
| KDKristdemokraterna | 806 | 10,8 % |
| CCenterpartiet | 806 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 414 | 5,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 191 | 2,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 163 | 2,2 % |
| Övriga partier | 43 | 0,6 % |
Kommunvalet 2022 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 338 | 43,3 % |
| MModeraterna | 1 200 | 15,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 925 | 12,0 % |
| CCenterpartiet | 717 | 9,3 % |
| FÖFramtid Öland | 577 | 7,5 % |
| VVänsterpartiet | 321 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 319 | 4,1 % |
| ÖlandÖlandspartiet | 133 | 1,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 88 | 1,1 % |
| Övriga partier | 86 | 1,1 % |
Partiernas utveckling i Borgholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borgholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−5,5 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 27,0 % | 23,3 % | 25,6 % | 23,7 % | 28,1 % | 24,1 % |
| SD | 3,5 % | 5,2 % | 15,3 % | 21,4 % | 25,5 % | 21,7 % |
| M | 25,9 % | 31,7 % | 24,6 % | 18,9 % | 17,8 % | 20,0 % |
| C | 21,9 % | 16,8 % | 14,7 % | 14,2 % | 8,7 % | 8,8 % |
| KD | 8,1 % | 7,3 % | 5,1 % | 8,3 % | 7,4 % | 9,3 % |
| MP | 3,8 % | 6,2 % | 4,5 % | 3,1 % | 4,4 % | 5,7 % |
| V | 3,7 % | 3,6 % | 3,7 % | 5,7 % | 3,8 % | 4,1 % |
| L | 4,4 % | 5,0 % | 3,5 % | 3,4 % | 3,1 % | 4,9 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 84,2 % | 87,0 % | 88,6 % | 86,8 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Borgholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borgholm 2022
Så skiljer sig Borgholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 25,5 % i Borgholm mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 5,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +5,0
- KD +2,1
- C +2,0
Svagare än i riket
- V −3,0
- S −2,2
- L −1,5
- M −1,3
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Socialdemokraterna mest i Borgholm, från 23,7 % till 28,1 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,2 % till 8,7 % (−5,5).
- C −5,5
- S +4,4
- SD +4,1
- V −1,9
- MP +1,2
- M −1,1
- KD −0,9
- L −0,3
Valdeltagande i Borgholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 86,8 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Borgholm på plats 75 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borgholm är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,2 % i Borgholms 2 till 85,9 % i Böda.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Borgholms 2 (34,4 %) och sitt svagaste i Gärdslösa-Långlöt-Runsten (22,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 5, Socialdemokraterna i 4 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borgholm är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 43,3 % i kommunvalet mot 28,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,2 procentenheter.
- S +15,2
- SD −13,5
- MP −3,6
- KD −3,3
- M −2,2
- L −2,0
- C +0,6
- V +0,4
Största parti i Borgholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Borgholm under perioden 2006–2022: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,1 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,7 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 25,6 % | 87,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,7 % | 84,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Borgholm 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Borgholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt | SD | 27,3 % | S | 42,8 % | 85,4 % |
| Borgholms 1 | S | 34,3 % | S | 53,6 % | 80,4 % |
| Borgholms 2 | S | 34,4 % | S | 53,0 % | 78,2 % |
| Böda | S | 27,9 % | FÖ | 30,5 % | 85,9 % |
| Gärdslösa-Långlöt-Runsten | SD | 25,5 % | S | 45,6 % | 84,7 % |
| Högby | SD | 27,0 % | S | 34,0 % | 79,1 % |
| Källa-Persnäs | S | 29,2 % | S | 35,6 % | 84,7 % |
| Köping | SD | 27,7 % | S | 39,4 % | 80,8 % |
| Räpplinge-Högsrum | SD | 26,1 % | S | 41,9 % | 85,1 % |