Valresultat Hultsfred 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Hultsfred med 33,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (32,0 %). Valdeltagandet var 82,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hultsfred ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Hultsfred på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,9 %
Röstberättigade
10 283
Avgivna röster
8 529
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2022 i Hultsfred

Riksdagsvalet 2022 i Hultsfred: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 84133,6 %
SDSverigedemokraterna2 22126,3 %
MModeraterna1 05012,4 %
KDKristdemokraterna86410,2 %
CCenterpartiet6207,3 %
VVänsterpartiet3894,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1641,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1521,8 %
Övriga partier1441,7 %

Regionvalet 2022 i Hultsfred

Regionvalet 2022 i Hultsfred: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 87834,0 %
KDKristdemokraterna1 84121,7 %
SDSverigedemokraterna1 31915,6 %
CCenterpartiet93611,0 %
MModeraterna7779,2 %
VVänsterpartiet4795,7 %
MPMiljöpartiet de gröna961,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)961,1 %
Övriga partier490,6 %

Kommunvalet 2022 i Hultsfred

Kommunvalet 2022 i Hultsfred: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet2 73632,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 11124,7 %
KDKristdemokraterna1 18213,8 %
SDSverigedemokraterna1 16313,6 %
MModeraterna6968,1 %
VVänsterpartiet5436,3 %
Övriga partier1321,5 %

Partiernas utveckling i Hultsfred 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hultsfred i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+4,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hultsfred per valår
Parti200620102014201820222026
S44,1 %39,1 %39,6 %33,6 %33,6 %29,6 %
SD3,7 %6,1 %17,6 %21,8 %26,3 %23,1 %
M15,9 %20,7 %14,3 %13,9 %12,4 %13,4 %
KD8,1 %8,6 %6,6 %9,4 %10,2 %12,9 %
C14,1 %11,7 %10,9 %10,6 %7,3 %6,1 %
V5,7 %5,4 %4,1 %5,9 %4,6 %7,9 %
L3,7 %3,7 %2,1 %1,8 %1,9 %3,0 %
MP2,7 %4,0 %2,7 %1,6 %1,8 %2,3 %
Övr2,0 %0,8 %2,1 %1,4 %1,7 %1,8 %
Valdeltagande78,6 %82,7 %84,1 %85,8 %82,9 %82,0 %

Valdeltagande i Hultsfred 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hultsfred 2022

Så skiljer sig Hultsfred från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Moderaterna, som fick 12,4 % i Hultsfred mot 19,1 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,8
  • KD +4,9
  • S +3,3
  • C +0,6

Svagare än i riket

  • M −6,7
  • MP −3,3
  • L −2,7
  • V −2,1

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hultsfred, från 21,8 % till 26,3 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,6 % till 7,3 % (−3,3).

  • SD +4,5
  • C −3,3
  • M −1,4
  • V −1,3
  • KD +0,9
  • MP +0,2
  • L +0,1
  • S +0,0

Valdeltagande i Hultsfred

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 82,9 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hultsfred på plats 232 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hultsfred är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Ekeberg till 86,9 % i Järeda.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeberg (45,9 %) och sitt svagaste i Vena (21,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 3 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hultsfred är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 32,0 % i kommunvalet mot 7,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 24,6 procentenheter.

  • C +24,6
  • SD −12,7
  • S −9,0
  • M −4,3
  • KD +3,6
  • V +1,7

Största parti i Hultsfred sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hultsfred i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hultsfred per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,6 %82,0 %
2022Socialdemokraterna33,6 %82,9 %
2018Socialdemokraterna33,6 %85,8 %
2014Socialdemokraterna39,6 %84,1 %
2010Socialdemokraterna39,1 %82,7 %
2006Socialdemokraterna44,1 %78,6 %

Valresultat per valdistrikt i Hultsfred 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Hultsfred. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hultsfred, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
EkebergS45,9 %S37,6 %77,5 %
Hultsfred NS37,5 %C34,1 %84,6 %
Hultsfred SS42,6 %S34,7 %78,0 %
JäredaSD30,5 %KD27,3 %86,9 %
LönnebergaS30,8 %C33,0 %80,3 %
MålillaS32,7 %C30,3 %78,4 %
MörlundaS28,1 %KD27,0 %82,2 %
VenaSD27,2 %C41,1 %86,6 %
VirserumSD30,1 %C42,9 %79,6 %

Utforska valdistrikten i Hultsfred på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2022 · Alla kommuner 2022