Valresultat Hultsfred 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Hultsfred med 29,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,9 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hultsfred ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Hultsfred på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,0 %
Röstberättigade
9 962
Avgivna röster
8 172
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2026 i Hultsfred

Riksdagsvalet 2026 i Hultsfred: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 39029,6 %
SDSverigedemokraterna1 86523,1 %
MModeraterna1 08613,4 %
KDKristdemokraterna1 04212,9 %
VVänsterpartiet6367,9 %
CCenterpartiet4896,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2443,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1822,3 %
Övriga partier1481,8 %

Regionvalet 2026 i Hultsfred

Regionvalet 2026 i Hultsfred: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 52831,0 %
KDKristdemokraterna2 10225,8 %
SDSverigedemokraterna1 19614,7 %
MModeraterna7679,4 %
VVänsterpartiet6598,1 %
CCenterpartiet6598,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1341,6 %
Övriga partier1031,3 %

Kommunvalet 2026 i Hultsfred — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Hultsfred har 45 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 13 mandat (+2 sedan 2022), följt av Kristdemokraterna med 11 och Centerpartiet med 7.

Kommunvalet 2026 i Hultsfred: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 38828,9 %13(+2)
KDKristdemokraterna2 03724,7 %11(+5)
CCenterpartiet1 16414,1 %7(−8)
SDSverigedemokraterna1 03812,6 %6(±0)
MModeraterna7388,9 %4(±0)
VVänsterpartiet5106,2 %3(±0)
HelmjHelmjölksinitiativet2232,7 %1
MPMiljöpartiet de gröna1201,5 %
Övriga partier380,5 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Hultsfred 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Hultsfred i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • V
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Hultsfred per valår
Parti200620102014201820222026
S44,1 %39,1 %39,6 %33,6 %33,6 %29,6 %
SD3,7 %6,1 %17,6 %21,8 %26,3 %23,1 %
M15,9 %20,7 %14,3 %13,9 %12,4 %13,4 %
KD8,1 %8,6 %6,6 %9,4 %10,2 %12,9 %
V5,7 %5,4 %4,1 %5,9 %4,6 %7,9 %
C14,1 %11,7 %10,9 %10,6 %7,3 %6,1 %
L3,7 %3,7 %2,1 %1,8 %1,9 %3,0 %
MP2,7 %4,0 %2,7 %1,6 %1,8 %2,3 %
Övr2,0 %0,8 %2,1 %1,4 %1,7 %1,8 %
Valdeltagande78,6 %82,7 %84,1 %85,8 %82,9 %82,0 %

Valdeltagande i Hultsfred 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Hultsfred 2026

Så skiljer sig Hultsfred från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Kristdemokraterna, som fick 12,9 % i Hultsfred mot 6,2 % i hela landet — en skillnad på 6,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • KD +6,7
  • SD +5,6
  • S +1,6

Svagare än i riket

  • M −6,4
  • MP −3,9
  • L −2,3
  • C −1,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Hultsfred, från 4,6 % till 7,9 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,6 % till 29,6 % (−4,1).

  • S −4,1
  • V +3,3
  • SD −3,2
  • KD +2,7
  • C −1,3
  • L +1,1
  • M +1,0
  • MP +0,5

Valdeltagande i Hultsfred

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 82,0 %, vilket är 2,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Hultsfred på plats 246 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Hultsfred är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,2 % i Ekeberg till 80,5 % i Järeda.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ekeberg (39,5 %) och sitt svagaste i Vena (18,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 3 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hultsfred är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 24,7 % i kommunvalet mot 12,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,8 procentenheter.

  • KD +11,8
  • SD −10,5
  • C +8,0
  • M −4,5
  • L −2,7
  • V −1,7
  • S −0,6

Största parti i Hultsfred sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Hultsfred i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Hultsfred per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,6 %82,0 %
2022Socialdemokraterna33,6 %82,9 %
2018Socialdemokraterna33,6 %85,8 %
2014Socialdemokraterna39,6 %84,1 %
2010Socialdemokraterna39,1 %82,7 %
2006Socialdemokraterna44,1 %78,6 %

Valresultat per valdistrikt i Hultsfred 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Hultsfred. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Hultsfred, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
EkebergS39,5 %S43,2 %71,2 %
Hultsfred NS35,7 %S38,3 %78,7 %
Hultsfred SS34,4 %S36,7 %71,8 %
JäredaSD27,7 %KD32,6 %80,5 %
LönnebergaS26,8 %S27,6 %78,2 %
MålillaS30,3 %KD29,9 %72,3 %
MörlundaS23,6 %KD43,4 %78,9 %
VenaSD23,2 %C25,8 %79,7 %
VirserumSD24,6 %KD36,2 %73,9 %

Utforska valdistrikten i Hultsfred på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2026 · Alla kommuner 2026