Valresultat Emmaboda 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Emmaboda med 31,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,3 %). Valdeltagandet var 84,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Emmaboda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,2 %
- Röstberättigade
- 6 678
- Avgivna röster
- 5 625
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2026 i Emmaboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 729 | 31,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 368 | 24,7 % |
| MModeraterna | 885 | 16,0 % |
| KDKristdemokraterna | 396 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 384 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 328 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 209 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 165 | 3,0 % |
| Övriga partier | 83 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Emmaboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 900 | 34,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 172 | 21,3 % |
| MModeraterna | 964 | 17,5 % |
| KDKristdemokraterna | 465 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 385 | 7,0 % |
| CCenterpartiet | 371 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 160 | 2,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 55 | 1,0 % |
| Övriga partier | 25 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Emmaboda — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Emmaboda har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−2 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 9 och Moderaterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 916 | 34,3 % | 12(−2) |
| SDSverigedemokraterna | 1 349 | 24,1 % | 9(+2) |
| MModeraterna | 1 215 | 21,7 % | 8(+1) |
| CCenterpartiet | 381 | 6,8 % | 2(−6) |
| VVänsterpartiet | 351 | 6,3 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 190 | 3,4 % | 1(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 139 | 2,5 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 47 | 0,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Emmaboda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Emmaboda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 40,3 % | 40,1 % | 33,5 % | 33,4 % | 31,2 % |
| SD | 3,2 % | 5,8 % | 15,3 % | 22,3 % | 28,0 % | 24,7 % |
| M | 17,5 % | 23,6 % | 16,6 % | 14,4 % | 14,6 % | 16,0 % |
| KD | 7,7 % | 5,3 % | 4,0 % | 6,1 % | 6,3 % | 7,1 % |
| V | 4,1 % | 5,2 % | 4,6 % | 5,8 % | 4,4 % | 6,9 % |
| C | 14,0 % | 11,1 % | 11,1 % | 11,4 % | 6,9 % | 5,9 % |
| L | 2,8 % | 3,0 % | 1,7 % | 2,4 % | 2,4 % | 3,8 % |
| MP | 3,4 % | 4,7 % | 3,9 % | 2,4 % | 2,7 % | 3,0 % |
| Övr | 2,1 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 84,9 % | 85,9 % | 87,0 % | 84,9 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Emmaboda 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Emmaboda 2026
Så skiljer sig Emmaboda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,7 % i Emmaboda mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,2
- S +3,2
- KD +1,0
Svagare än i riket
- M −3,9
- MP −3,1
- L −1,6
- V −1,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Emmaboda, från 4,4 % till 6,9 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 28,0 % till 24,7 % (−3,4).
- SD −3,4
- V +2,6
- S −2,2
- M +1,4
- L +1,3
- C −1,0
- KD +0,9
- MP +0,3
Valdeltagande i Emmaboda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,2 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Emmaboda på plats 173 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Emmaboda är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,0 % i Emmaboda södra till 81,4 % i Algutsboda.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Emmaboda norra (37,4 %) och sitt svagaste i Algutsboda (25,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Emmaboda är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 21,7 % i kommunvalet mot 16,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- M +5,8
- KD −3,7
- L −3,4
- S +3,1
- C +0,9
- V −0,6
- SD −0,5
Största parti i Emmaboda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Emmaboda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,1 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Emmaboda 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Emmaboda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutsboda | SD | 31,3 % | SD | 28,7 % | 81,4 % |
| Emmaboda norra | S | 37,4 % | S | 41,6 % | 80,5 % |
| Emmaboda södra | S | 36,1 % | S | 39,7 % | 70,0 % |
| Lindås | S | 31,1 % | S | 34,6 % | 81,1 % |
| Långasjö | S | 26,3 % | S | 25,9 % | 81,1 % |
| Vissefjärda | S | 30,0 % | S | 32,4 % | 81,3 % |