Valresultat Torsås 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Torsås med 27,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (27,8 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Torsås på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,2 %
Röstberättigade
5 502
Avgivna röster
4 800
Län
Kalmar län

Riksdagsvalet 2026 i Torsås

Riksdagsvalet 2026 i Torsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 32227,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 12123,7 %
MModeraterna81317,2 %
KDKristdemokraterna4118,7 %
CCenterpartiet3587,6 %
VVänsterpartiet2194,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2194,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1884,0 %
Övriga partier871,8 %

Regionvalet 2026 i Torsås

Regionvalet 2026 i Torsås: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 26026,9 %
SDSverigedemokraterna1 24626,6 %
MModeraterna73015,6 %
CCenterpartiet4639,9 %
KDKristdemokraterna4389,4 %
VVänsterpartiet2435,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1803,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)972,1 %
Övriga partier220,5 %

Kommunvalet 2026 i Torsås — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Torsås har 31 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 9 mandat (−1 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Centerpartiet med 5.

Kommunvalet 2026 i Torsås: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SDSverigedemokraterna1 31227,8 %9(−1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 16124,6 %8(−2)
CCenterpartiet73715,6 %5(−1)
MModeraterna61213,0 %4(+1)
KDKristdemokraterna2515,3 %2(±0)
VVänsterpartiet2284,8 %1(−1)
MPMiljöpartiet de gröna2034,3 %1(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2024,3 %1(±0)
Övriga partier90,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Torsås 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Torsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−6,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Torsås per valår
Parti200620102014201820222026
SD4,0 %7,2 %20,8 %28,8 %34,1 %27,9 %
S37,3 %34,0 %33,5 %28,7 %26,5 %23,7 %
M20,4 %25,3 %16,1 %12,7 %14,3 %17,2 %
KD8,8 %6,0 %4,1 %7,4 %7,5 %8,7 %
C17,6 %14,5 %13,7 %12,0 %7,1 %7,6 %
V3,0 %3,8 %3,2 %4,4 %3,8 %4,6 %
L3,8 %3,6 %3,4 %2,9 %2,8 %4,6 %
MP3,1 %4,6 %3,2 %2,1 %2,8 %4,0 %
Övr2,0 %0,8 %2,1 %1,1 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande79,1 %84,4 %87,1 %87,9 %87,0 %87,2 %

Valdeltagande i Torsås 2006–2026

Kommunen mot länet (Kalmar).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Torsås 2026

Så skiljer sig Torsås från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 27,9 % i Torsås mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +10,4
  • KD +2,5
  • C +0,5

Svagare än i riket

  • S −4,4
  • V −3,8
  • M −2,7
  • MP −2,2

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Torsås, från 14,3 % till 17,2 % (+2,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 34,1 % till 27,9 % (−6,2).

  • SD −6,2
  • M +2,9
  • S −2,8
  • L +1,9
  • KD +1,2
  • MP +1,2
  • V +0,8
  • C +0,5

Valdeltagande i Torsås

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,2 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Torsås på plats 54 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Torsås är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,0 % i Torsås samhälle till 85,4 % i Bergkvara.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Torsås landsbygd (31,4 %) och sitt svagaste i Bergkvara (23,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsås är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 15,6 % i kommunvalet mot 7,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.

  • C +8,1
  • M −4,2
  • KD −3,4
  • S +1,0
  • L −0,3
  • MP +0,3
  • V +0,2
  • SD −0,1

Största parti i Torsås sedan 2006

Största parti har skiftat i Torsås under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Torsås per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,9 %87,2 %
2022Sverigedemokraterna34,1 %87,0 %
2018Sverigedemokraterna28,8 %87,9 %
2014Socialdemokraterna33,5 %87,1 %
2010Socialdemokraterna34,0 %84,4 %
2006Socialdemokraterna37,3 %79,1 %

Valresultat per valdistrikt i Torsås 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Torsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Torsås, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BergkvaraS26,3 %S27,6 %85,4 %
GullaboSD27,7 %C36,1 %84,4 %
SöderåkraSD27,5 %S27,3 %83,8 %
Torsås landsbygdSD31,4 %SD30,1 %84,9 %
Torsås samhälleSD28,9 %SD28,4 %81,0 %

Utforska valdistrikten i Torsås på kartan

Fler kommuner i Kalmar län

Hela valresultatet för Kalmar län 2026 · Alla kommuner 2026