Valresultat Torsås 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Torsås med 33,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Torsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 5 483
- Avgivna röster
- 4 774
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2014 i Torsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 582 | 33,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 982 | 20,8 % |
| MModeraterna | 760 | 16,1 % |
| CCenterpartiet | 649 | 13,7 % |
| KDKristdemokraterna | 193 | 4,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 161 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 152 | 3,2 % |
| VVänsterpartiet | 150 | 3,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 62 | 1,3 % |
| Övriga partier | 36 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Torsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 765 | 37,9 % |
| CCenterpartiet | 844 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 736 | 15,8 % |
| MModeraterna | 540 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 245 | 5,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 185 | 4,0 % |
| VVänsterpartiet | 168 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 152 | 3,3 % |
| Övriga partier | 22 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Torsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 488 | 31,5 % |
| CCenterpartiet | 1 293 | 27,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 845 | 17,9 % |
| MModeraterna | 365 | 7,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 266 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 163 | 3,5 % |
| KDKristdemokraterna | 155 | 3,3 % |
| VVänsterpartiet | 129 | 2,7 % |
| Övriga partier | 17 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Torsås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Torsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+13,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- L
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,3 % | 34,0 % | 33,5 % | 28,7 % | 26,5 % | 23,7 % |
| SD | 4,0 % | 7,2 % | 20,8 % | 28,8 % | 34,1 % | 27,9 % |
| M | 20,4 % | 25,3 % | 16,1 % | 12,7 % | 14,3 % | 17,2 % |
| C | 17,6 % | 14,5 % | 13,7 % | 12,0 % | 7,1 % | 7,6 % |
| KD | 8,8 % | 6,0 % | 4,1 % | 7,4 % | 7,5 % | 8,7 % |
| L | 3,8 % | 3,6 % | 3,4 % | 2,9 % | 2,8 % | 4,6 % |
| MP | 3,1 % | 4,6 % | 3,2 % | 2,1 % | 2,8 % | 4,0 % |
| V | 3,0 % | 3,8 % | 3,2 % | 4,4 % | 3,8 % | 4,6 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,1 % | 1,1 % | 1,3 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 79,1 % | 84,4 % | 87,1 % | 87,9 % | 87,0 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Torsås 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Torsås 2014
Så skiljer sig Torsås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 20,8 % i Torsås mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,9
- C +7,6
- S +2,4
Svagare än i riket
- M −7,2
- MP −3,7
- V −2,5
- FP −2,0
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Torsås, från 7,2 % till 20,8 % (+13,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 25,3 % till 16,1 % (−9,3).
- SD +13,6
- M −9,3
- KD −2,0
- MP −1,4
- FI +1,2
- C −0,8
- V −0,7
- S −0,6
Valdeltagande i Torsås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,1 %, vilket är 1,3 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Torsås på plats 86 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Torsås är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,5 % i Torsås 2 till 87,5 % i Söderåkra 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Torsås 2 (38,4 %) och sitt svagaste i Gullabo (27,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Centerpartiet i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Torsås är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 27,4 % i kommunvalet mot 13,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 13,7 procentenheter.
- C +13,7
- M −8,3
- SD −2,9
- FP +2,2
- S −1,9
- KD −0,8
- V −0,4
- MP +0,2
Största parti i Torsås sedan 2006
Största parti har skiftat i Torsås under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,9 % | 87,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 34,1 % | 87,0 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 28,8 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 84,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 79,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Torsås 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Torsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gullabo | C | 28,6 % | C | 54,8 % | 86,0 % |
| Söderåkra 1 | S | 35,2 % | S | 32,3 % | 85,3 % |
| Söderåkra 2 | S | 34,9 % | S | 32,0 % | 87,5 % |
| Torsås 1 | S | 28,2 % | C | 31,9 % | 85,9 % |
| Torsås 2 | S | 38,4 % | S | 39,8 % | 81,5 % |