Valresultat Oskarshamn 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Oskarshamn med 29,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (28,1 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Oskarshamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 20 952
- Avgivna röster
- 17 977
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2026 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 149 | 29,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 440 | 25,0 % |
| MModeraterna | 3 195 | 18,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 764 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 968 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 794 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 745 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 407 | 2,3 % |
| Övriga partier | 301 | 1,7 % |
Regionvalet 2026 i Oskarshamn
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 045 | 28,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 574 | 25,9 % |
| MModeraterna | 2 543 | 14,4 % |
| KDKristdemokraterna | 2 488 | 14,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 258 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 829 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 353 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 243 | 1,4 % |
| KUSTLKUSTLANDSPARTIET | 225 | 1,3 % |
| Övriga partier | 97 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Oskarshamn — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Oskarshamn har 49 mandat. Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna fick flest, 14 mandat vardera.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 4 967 | 28,1 % | 14(+3) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 960 | 28,1 % | 14(−2) |
| MModeraterna | 2 582 | 14,6 % | 7(−3) |
| KDKristdemokraterna | 1 773 | 10,0 % | 5(+2) |
| VVänsterpartiet | 1 171 | 6,6 % | 3(−1) |
| CCenterpartiet | 897 | 5,1 % | 3(+1) |
| KUSTLKUSTLANDSPARTIET | 684 | 3,9 % | 2(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 435 | 2,5 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 190 | 1,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Oskarshamn 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Oskarshamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−2,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 44,5 % | 37,2 % | 37,8 % | 32,2 % | 31,2 % | 29,0 % |
| SD | 4,0 % | 6,2 % | 16,3 % | 22,2 % | 27,7 % | 25,0 % |
| M | 21,1 % | 27,7 % | 21,0 % | 18,1 % | 18,9 % | 18,0 % |
| KD | 8,4 % | 7,3 % | 5,8 % | 8,2 % | 7,4 % | 9,9 % |
| V | 6,8 % | 5,7 % | 4,9 % | 5,9 % | 4,4 % | 5,4 % |
| C | 6,0 % | 4,9 % | 4,6 % | 6,0 % | 4,2 % | 4,5 % |
| L | 4,8 % | 5,7 % | 4,4 % | 4,7 % | 3,3 % | 4,2 % |
| MP | 2,7 % | 4,2 % | 3,3 % | 1,7 % | 1,8 % | 2,3 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 1,9 % | 0,9 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 84,7 % | 86,6 % | 88,1 % | 85,9 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Oskarshamn 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Oskarshamn 2026
Så skiljer sig Oskarshamn från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 25,0 % i Oskarshamn mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,5
- KD +3,8
- S +1,0
Svagare än i riket
- MP −3,8
- V −3,0
- C −2,6
- M −1,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Oskarshamn, från 7,4 % till 9,9 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 27,7 % till 25,0 % (−2,7).
- SD −2,7
- KD +2,6
- S −2,2
- V +1,0
- L +0,9
- M −0,9
- MP +0,5
- C +0,3
Valdeltagande i Oskarshamn
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,8 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Oskarshamn på plats 103 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Oskarshamn är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Centrum till 93,0 % i Saltvik-Mockebo.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södertorn (43,3 %) och sitt svagaste i Kristdala-Bråbo-Ishult (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 6, Moderaterna i 1 av 16 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Oskarshamn är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 14,6 % i kommunvalet mot 18,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,4 procentenheter.
- M −3,4
- SD +3,1
- L −1,7
- V +1,2
- S −0,9
- C +0,6
- KD +0,1
Största parti i Oskarshamn sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Oskarshamn i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,0 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 86,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,2 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 44,5 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Oskarshamn 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Oskarshamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 31,5 % | S | 31,7 % | 77,5 % |
| Figeholm | SD | 30,1 % | SD | 32,5 % | 86,3 % |
| Fårbo-Misterhult | SD | 30,9 % | SD | 33,6 % | 85,7 % |
| Gröndal | S | 33,9 % | S | 31,6 % | 81,4 % |
| Kikebo-Åsa | S | 37,6 % | S | 37,6 % | 78,3 % |
| Kolberga-Humlekärrshult | S | 27,5 % | S | 27,1 % | 85,8 % |
| Kristdala-Bråbo-Ishult | SD | 31,5 % | SD | 36,1 % | 83,5 % |
| Kristineberg Västra | S | 38,7 % | S | 36,4 % | 79,1 % |
| Kristineberg-Stångehamn-Mysingsö | S | 33,2 % | S | 32,5 % | 80,6 % |
| Norrtorn | S | 35,4 % | S | 32,9 % | 84,4 % |
| Orrängen-Tratten | S | 28,7 % | S | 29,8 % | 83,4 % |
| Påskallavik | SD | 31,3 % | SD | 36,0 % | 85,8 % |
| Rödsle-Norrby-Björnhult | SD | 28,0 % | SD | 32,3 % | 88,4 % |
| Saltvik-Mockebo | M | 30,0 % | M | 29,4 % | 93,0 % |
| Svalliden-Bockara | SD | 30,3 % | SD | 33,3 % | 87,2 % |
| Södertorn | S | 43,3 % | S | 45,8 % | 79,0 % |