Valresultat Borgholm 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Borgholm med 24,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,8 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Borgholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 9 059
- Avgivna röster
- 7 865
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2026 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 876 | 24,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 692 | 21,7 % |
| MModeraterna | 1 560 | 20,0 % |
| KDKristdemokraterna | 721 | 9,3 % |
| CCenterpartiet | 689 | 8,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 447 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 384 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 320 | 4,1 % |
| Övriga partier | 102 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Borgholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 251 | 29,6 % |
| MModeraterna | 1 567 | 20,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 090 | 14,4 % |
| KDKristdemokraterna | 915 | 12,1 % |
| CCenterpartiet | 871 | 11,5 % |
| VVänsterpartiet | 355 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 339 | 4,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 161 | 2,1 % |
| Övriga partier | 44 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Borgholm — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Borgholm har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 15 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 7 och Sverigedemokraterna med 4.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 165 | 40,8 % | 15(−1) |
| MModeraterna | 1 382 | 17,8 % | 7(+1) |
| SDSverigedemokraterna | 852 | 11,0 % | 4(±0) |
| CCenterpartiet | 687 | 8,8 % | 3(±0) |
| FÖFramtid Öland | 511 | 6,6 % | 2(−1) |
| KDKristdemokraterna | 440 | 5,7 % | 2(+1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 314 | 4,0 % | 1(+1) |
| VVänsterpartiet | 301 | 3,9 % | 1(−1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 80 | 1,0 % | |
| Övriga partier | 32 | 0,4 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Borgholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Borgholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- MP
- L
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 27,0 % | 23,3 % | 25,6 % | 23,7 % | 28,1 % | 24,1 % |
| SD | 3,5 % | 5,2 % | 15,3 % | 21,4 % | 25,5 % | 21,7 % |
| M | 25,9 % | 31,7 % | 24,6 % | 18,9 % | 17,8 % | 20,0 % |
| KD | 8,1 % | 7,3 % | 5,1 % | 8,3 % | 7,4 % | 9,3 % |
| C | 21,9 % | 16,8 % | 14,7 % | 14,2 % | 8,7 % | 8,8 % |
| MP | 3,8 % | 6,2 % | 4,5 % | 3,1 % | 4,4 % | 5,7 % |
| L | 4,4 % | 5,0 % | 3,5 % | 3,4 % | 3,1 % | 4,9 % |
| V | 3,7 % | 3,6 % | 3,7 % | 5,7 % | 3,8 % | 4,1 % |
| Övr | 1,6 % | 1,0 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,3 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 79,2 % | 84,2 % | 87,0 % | 88,6 % | 86,8 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Borgholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Borgholm 2026
Så skiljer sig Borgholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Vänsterpartiet, som fick 4,1 % i Borgholm mot 8,4 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,2
- KD +3,1
- C +1,8
- M +0,2
Svagare än i riket
- V −4,3
- S −3,9
- L −0,4
- MP −0,4
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Borgholm, från 17,8 % till 20,0 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,1 % till 24,1 % (−4,0).
- S −4,0
- SD −3,8
- M +2,3
- KD +1,9
- L +1,8
- MP +1,4
- V +0,3
- C +0,1
Valdeltagande i Borgholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,8 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Borgholm på plats 69 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Borgholm är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,9 % i Borgholms 2 till 86,0 % i Källa-Persnäs.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Borgholms 2 (31,3 %) och sitt svagaste i Gärdslösa-Långlöt-Runsten (19,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3, Moderaterna i 1 av 9 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Borgholm är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 40,8 % i kommunvalet mot 24,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,7 procentenheter.
- S +16,7
- SD −10,7
- L −3,9
- KD −3,6
- M −2,2
- MP −1,7
- V −0,2
- C +0,0
Största parti i Borgholm sedan 2006
Största parti har skiftat i Borgholm under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,1 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 86,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,7 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 25,6 % | 87,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,7 % | 84,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 79,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Borgholm 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Borgholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alböke-Föra-Bredsättra-Egby-Löt | SD | 23,8 % | S | 42,5 % | 85,7 % |
| Borgholms 1 | S | 27,5 % | S | 46,1 % | 79,7 % |
| Borgholms 2 | S | 31,3 % | S | 49,9 % | 77,9 % |
| Böda | S | 26,3 % | S | 31,1 % | 84,6 % |
| Gärdslösa-Långlöt-Runsten | SD | 23,8 % | S | 41,1 % | 83,8 % |
| Högby | S | 23,9 % | S | 32,3 % | 83,0 % |
| Källa-Persnäs | S | 22,8 % | S | 36,0 % | 86,0 % |
| Köping | M | 26,0 % | S | 40,7 % | 79,9 % |
| Räpplinge-Högsrum | SD | 22,9 % | S | 37,5 % | 84,8 % |