Valresultat Emmaboda 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Emmaboda med 33,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,1 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Emmaboda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 6 900
- Avgivna röster
- 6 000
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2018 i Emmaboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 985 | 33,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 320 | 22,3 % |
| MModeraterna | 852 | 14,4 % |
| CCenterpartiet | 676 | 11,4 % |
| KDKristdemokraterna | 362 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 342 | 5,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 145 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 143 | 2,4 % |
| Övriga partier | 94 | 1,6 % |
Landstingsvalet 2018 i Emmaboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 117 | 35,6 % |
| CCenterpartiet | 1 031 | 17,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 848 | 14,3 % |
| MModeraterna | 799 | 13,4 % |
| KDKristdemokraterna | 382 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 289 | 4,9 % |
| B-ALTB-ALT | 185 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 135 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 124 | 2,1 % |
| Övriga partier | 36 | 0,6 % |
Kommunvalet 2018 i Emmaboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 231 | 37,1 % |
| CCenterpartiet | 939 | 15,6 % |
| MModeraterna | 938 | 15,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 790 | 13,1 % |
| B-ALTB-ALT | 446 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 240 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 206 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 121 | 2,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 92 | 1,5 % |
| Övriga partier | 15 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Emmaboda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Emmaboda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 45,4 % | 40,3 % | 40,1 % | 33,5 % | 33,4 % | 31,2 % |
| SD | 3,2 % | 5,8 % | 15,3 % | 22,3 % | 28,0 % | 24,7 % |
| M | 17,5 % | 23,6 % | 16,6 % | 14,4 % | 14,6 % | 16,0 % |
| C | 14,0 % | 11,1 % | 11,1 % | 11,4 % | 6,9 % | 5,9 % |
| KD | 7,7 % | 5,3 % | 4,0 % | 6,1 % | 6,3 % | 7,1 % |
| V | 4,1 % | 5,2 % | 4,6 % | 5,8 % | 4,4 % | 6,9 % |
| L | 2,8 % | 3,0 % | 1,7 % | 2,4 % | 2,4 % | 3,8 % |
| MP | 3,4 % | 4,7 % | 3,9 % | 2,4 % | 2,7 % | 3,0 % |
| Övr | 2,1 % | 1,1 % | 2,5 % | 1,6 % | 1,4 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 84,9 % | 85,9 % | 87,0 % | 84,9 % | 84,2 % |
Valdeltagande i Emmaboda 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Emmaboda 2018
Så skiljer sig Emmaboda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 14,4 % i Emmaboda mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 5,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +5,3
- SD +4,8
- C +2,8
Svagare än i riket
- M −5,4
- L −3,0
- V −2,2
- MP −2,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Emmaboda, från 15,3 % till 22,3 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 40,1 % till 33,5 % (−6,6).
- SD +7,0
- S −6,6
- M −2,2
- KD +2,1
- MP −1,5
- FI −1,3
- V +1,2
- L +0,7
Valdeltagande i Emmaboda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,0 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Emmaboda på plats 165 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Emmaboda är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,4 % i Emmaboda södra till 88,3 % i Emmaboda norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Emmaboda södra (40,7 %) och sitt svagaste i Långasjö (26,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Emmaboda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,1 % i kommunvalet mot 22,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,2 procentenheter.
- SD −9,2
- C +4,2
- S +3,5
- KD −2,7
- V −1,8
- M +1,2
Största parti i Emmaboda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Emmaboda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 84,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 40,1 % | 85,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 84,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 45,4 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Emmaboda 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Emmaboda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutsboda | SD | 30,9 % | S | 29,0 % | 83,1 % |
| Emmaboda norra | S | 38,5 % | S | 43,6 % | 88,3 % |
| Emmaboda södra | S | 40,7 % | S | 43,9 % | 77,4 % |
| Lindås | S | 32,3 % | S | 37,9 % | 87,7 % |
| Långasjö | S | 26,9 % | S | 28,4 % | 85,4 % |
| Vissefjärda | S | 31,6 % | S | 34,0 % | 88,1 % |