Valresultat Mörbylånga 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Mörbylånga med 34,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,7 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mörbylånga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 10 438
- Avgivna röster
- 8 760
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2006 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 006 | 34,9 % |
| MModeraterna | 2 168 | 25,2 % |
| CCenterpartiet | 1 158 | 13,5 % |
| KDKristdemokraterna | 620 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 515 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 353 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 353 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 260 | 3,0 % |
| Övriga partier | 171 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 010 | 35,8 % |
| MModeraterna | 2 060 | 24,5 % |
| CCenterpartiet | 1 219 | 14,5 % |
| KDKristdemokraterna | 654 | 7,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 558 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 391 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 278 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 218 | 2,6 % |
| Övriga partier | 23 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Mörbylånga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 924 | 33,7 % |
| MModeraterna | 1 912 | 22,1 % |
| CCenterpartiet | 1 571 | 18,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 526 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 442 | 5,1 % |
| VVänsterpartiet | 377 | 4,4 % |
| ÖlpÖlp | 347 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 334 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 214 | 2,5 % |
| Övriga partier | 14 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Mörbylånga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mörbylånga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,9 % | 28,1 % | 29,3 % | 27,1 % | 29,6 % | 25,5 % |
| M | 25,2 % | 31,2 % | 24,8 % | 18,5 % | 19,5 % | 21,7 % |
| C | 13,5 % | 11,0 % | 9,7 % | 11,2 % | 7,6 % | 8,9 % |
| KD | 7,2 % | 6,5 % | 4,5 % | 7,3 % | 7,5 % | 8,1 % |
| L | 6,0 % | 5,8 % | 4,1 % | 3,9 % | 3,5 % | 5,1 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,5 % | 4,0 % | 4,7 % | 6,3 % |
| V | 4,1 % | 4,3 % | 3,8 % | 5,9 % | 4,1 % | 4,1 % |
| SD | 3,0 % | 5,9 % | 15,2 % | 20,6 % | 22,7 % | 19,2 % |
| Övr | 2,0 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,4 % | 0,8 % | 1,1 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,9 % | 90,3 % | 91,7 % | 90,4 % | 89,5 % |
Valdeltagande i Mörbylånga 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mörbylånga 2006
Så skiljer sig Mörbylånga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 13,5 % i Mörbylånga mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,6
- KD +0,6
- SD +0,1
Svagare än i riket
- V −1,7
- FP −1,5
- MP −1,1
- M −0,9
Valdeltagande i Mörbylånga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,9 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Mörbylånga på plats 28 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Mörbylånga är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,1 % i Mörbylånga till 87,4 % i Torslunda 3.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Södra Möckleby (53,0 %) och sitt svagaste i Hulterstad-Stenåsa (15,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Centerpartiet i 3, Moderaterna i 3 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mörbylånga är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,1 % i kommunvalet mot 13,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.
- C +4,7
- M −3,1
- KD −2,1
- S −1,2
- SD −0,6
- V +0,2
- MP −0,2
- FP +0,1
Största parti i Mörbylånga sedan 2006
Största parti har skiftat i Mörbylånga under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 25,5 % | 89,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 90,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,1 % | 91,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 90,3 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,2 % | 87,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,9 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Mörbylånga 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Mörbylånga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Algutsrum | S | 35,4 % | S | 32,5 % | 84,2 % |
| Glömminge | M | 30,7 % | M | 26,8 % | 86,6 % |
| Gräsgård-Segerstad-Ås-Ventlinge | C | 34,5 % | C | 43,4 % | 86,3 % |
| Gårdby-Sandby | C | 26,7 % | C | 40,1 % | 86,8 % |
| Hulterstad-Stenåsa | C | 38,8 % | C | 48,7 % | 84,8 % |
| Mörbylånga | S | 41,3 % | S | 41,5 % | 80,1 % |
| Norra Möckleby | M | 27,1 % | C | 36,3 % | 81,7 % |
| Södra Möckleby | S | 53,0 % | S | 54,9 % | 83,6 % |
| Torslunda 1 | S | 41,1 % | S | 39,9 % | 82,5 % |
| Torslunda 2 | S | 32,8 % | S | 27,2 % | 83,0 % |
| Torslunda 3 | S | 38,7 % | S | 40,0 % | 87,4 % |
| Vickleby-Resmo | M | 32,9 % | M | 29,1 % | 86,3 % |