Valresultat Mönsterås 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Mönsterås med 46,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (47,4 %). Valdeltagandet var 80,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mönsterås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 80,5 %
- Röstberättigade
- 10 173
- Avgivna röster
- 8 185
- Län
- Kalmar län
Riksdagsvalet 2006 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 726 | 46,3 % |
| MModeraterna | 1 394 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 999 | 12,4 % |
| KDKristdemokraterna | 543 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 419 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 329 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 296 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 212 | 2,6 % |
| Övriga partier | 124 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 423 | 44,0 % |
| CCenterpartiet | 1 436 | 18,4 % |
| KDKristdemokraterna | 982 | 12,6 % |
| MModeraterna | 903 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 405 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 246 | 3,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 206 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 164 | 2,1 % |
| Övriga partier | 20 | 0,3 % |
Kommunvalet 2006 i Mönsterås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 3 905 | 47,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 814 | 34,2 % |
| MModeraterna | 445 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 338 | 4,1 % |
| VVänsterpartiet | 316 | 3,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 151 | 1,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 150 | 1,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 108 | 1,3 % |
| Övriga partier | 9 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Mönsterås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mönsterås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 46,3 % | 39,4 % | 39,1 % | 31,9 % | 31,6 % | 29,6 % |
| M | 17,3 % | 23,1 % | 16,9 % | 13,8 % | 14,0 % | 14,9 % |
| C | 12,4 % | 10,4 % | 9,6 % | 10,0 % | 6,3 % | 5,0 % |
| KD | 6,7 % | 5,6 % | 4,3 % | 6,5 % | 8,0 % | 9,6 % |
| V | 5,2 % | 5,4 % | 4,5 % | 5,3 % | 3,6 % | 5,1 % |
| L | 4,1 % | 4,3 % | 2,4 % | 3,1 % | 2,6 % | 3,5 % |
| SD | 3,7 % | 6,6 % | 18,3 % | 26,3 % | 30,6 % | 28,0 % |
| MP | 2,6 % | 4,4 % | 3,1 % | 2,1 % | 2,2 % | 2,6 % |
| Övr | 1,6 % | 0,9 % | 1,8 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 80,5 % | 85,6 % | 87,5 % | 89,3 % | 87,3 % | 86,1 % |
Valdeltagande i Mönsterås 2006–2026
Kommunen mot länet (Kalmar).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mönsterås 2006
Så skiljer sig Mönsterås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 46,3 % i Mönsterås mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 11,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,1
- C +4,5
- SD +0,7
- KD +0,1
Svagare än i riket
- M −8,7
- FP −3,4
- MP −2,5
- V −0,6
Valdeltagande i Mönsterås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 80,5 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Mönsterås på plats 131 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mönsterås är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 70,2 % i Mönsterås Centrum S till 84,6 % i Mönsterås Landsbygd S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Blomstermåla (54,9 %) och sitt svagaste i Mönsterås Landsbygd N (32,8 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mönsterås är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 47,4 % i kommunvalet mot 12,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 35,0 procentenheter.
- C +35,0
- S −12,1
- M −11,9
- KD −2,6
- SD −2,4
- FP −2,3
- V −1,4
Största parti i Mönsterås sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mönsterås i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,1 % | 87,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 39,4 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 46,3 % | 80,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Mönsterås 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Mönsterås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blomstermåla | S | 54,9 % | C | 41,9 % | 81,1 % |
| Fliseryd | S | 44,2 % | C | 45,9 % | 78,4 % |
| Mönsterås Centrum N | S | 46,6 % | C | 42,2 % | 74,3 % |
| Mönsterås Centrum S | S | 53,0 % | S | 44,1 % | 70,2 % |
| Mönsterås Landsbygd N | S | 32,8 % | C | 55,9 % | 84,1 % |
| Mönsterås Landsbygd S | S | 50,7 % | C | 49,8 % | 84,6 % |
| Timmernabben | S | 44,4 % | C | 47,4 % | 84,0 % |
| Ålem | S | 40,4 % | C | 53,7 % | 81,5 % |