Valresultat Västerbottens län 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Västerbottens län med 38,1 % av rösterna. Valdeltagandet i länet var 87,9 %. Nedan ser du röstfördelningen för alla tre valen i länet samt resultatet per kommun — och på kartan ända ner på valdistriktsnivå.

Se Västerbottens län på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,9 %
Röstberättigade
205 278
Avgivna röster
180 428
Kommuner i länet
15

Riksdagsvalet 2018 i Västerbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Västerbottens län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna68 19738,1 %
MModeraterna24 13913,5 %
VVänsterpartiet22 69612,7 %
SDSverigedemokraterna19 57110,9 %
CCenterpartiet18 07810,1 %
KDKristdemokraterna9 3765,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7 0383,9 %
MPMiljöpartiet de gröna6 9253,9 %
Övriga partier2 8171,6 %

Landstingsvalet 2018 i Västerbottens län

Landstingsvalet 2018 i Västerbottens län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna62 78235,5 %
MModeraterna24 31613,7 %
VVänsterpartiet23 90513,5 %
CCenterpartiet20 00511,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)14 0788,0 %
SDSverigedemokraterna11 9286,7 %
KDKristdemokraterna10 5946,0 %
MPMiljöpartiet de gröna5 8923,3 %
Övriga partier3 3711,9 %

Kommunvalet 2018 i Västerbottens län

Kommunvalet 2018 i Västerbottens län: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna62 78135,1 %
MModeraterna25 58114,3 %
CCenterpartiet23 60013,2 %
VVänsterpartiet22 32212,5 %
SDSverigedemokraterna11 2176,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)10 2455,7 %
KDKristdemokraterna8 8505,0 %
MPMiljöpartiet de gröna6 7473,8 %
Ar PAr P3 0271,7 %
FIFeministiskt initiativ2 1471,2 %
Övriga partier2 2341,2 %

Partiernas utveckling i Västerbottens län 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Västerbottens län i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−3,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • SD
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Västerbottens län per valår
Parti200620102014201820222026
S44,0 %42,2 %42,0 %38,1 %40,7 %36,9 %
M13,6 %17,7 %13,8 %13,5 %14,1 %15,4 %
V8,3 %10,0 %11,0 %12,7 %8,5 %9,3 %
SD1,1 %2,7 %7,4 %10,9 %14,5 %12,7 %
C11,8 %7,4 %6,7 %10,1 %7,8 %7,2 %
KD6,5 %5,3 %4,3 %5,2 %4,7 %5,9 %
L6,3 %6,0 %4,3 %3,9 %3,1 %3,5 %
MP5,8 %7,2 %5,9 %3,9 %5,4 %7,5 %
Övr2,5 %1,4 %4,7 %1,6 %1,1 %1,5 %
Valdeltagande81,3 %85,4 %86,9 %87,9 %85,8 %85,5 %

Valdeltagande i Västerbottens län 2006–2026

Länet mot riket.

8082848688%200620102014201820222026
  • Länet
  • Riket

Analys av valresultatet i Västerbottens län 2018

Så skiljer sig Västerbottens län från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 38,1 % i Västerbottens län mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +9,9
  • V +4,7
  • C +1,5

Svagare än i riket

  • SD −6,6
  • M −6,3
  • L −1,6
  • KD −1,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Västerbottens län, från 7,4 % till 10,9 % (+3,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 42,0 % till 38,1 % (−3,9).

  • S −3,9
  • SD +3,5
  • C +3,5
  • FI −3,2
  • MP −2,0
  • V +1,7
  • KD +1,0
  • L −0,4

Valdeltagande i Västerbottens län

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,9 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %.

Skillnader mellan valdistrikten

Västerbottens län är indelad i 168 valdistrikt, och skillnaderna inom länet är betydande: valdeltagandet varierar från 72,2 % i Morö Backe C till 95,6 % i Yttre Ursviken.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ursviken (54,3 %) och sitt svagaste i Universitetsområdet (25,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 165, Vänsterpartiet i 2, Centerpartiet i 1 av 168 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Västerbottens län är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 6,3 % i kommunvalet mot 10,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,7 procentenheter.

  • SD −4,7
  • C +3,1
  • S −3,0
  • L +1,8
  • M +0,8
  • KD −0,3
  • V −0,2
  • MP −0,1

Största parti i Västerbottens län sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Västerbottens län i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Västerbottens län per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,9 %85,5 %
2022Socialdemokraterna40,7 %85,8 %
2018Socialdemokraterna38,1 %87,9 %
2014Socialdemokraterna42,0 %86,9 %
2010Socialdemokraterna42,2 %85,4 %
2006Socialdemokraterna44,0 %81,3 %

Valresultat per kommun i Västerbottens län 2018

Största parti i riksdagsvalet per kommun. Klicka på en kommun för hela valresultatet — riksdagsval, regionval och kommunval, och resultatet i varje valdistrikt.

Största parti och valdeltagande per kommun i Västerbottens län, riksdagsvalet 2018
KommunStörsta partiAndelValdeltagande
BjurholmS29,2 %84,9 %
DoroteaS43,8 %84,6 %
LyckseleS38,9 %84,5 %
MalåS43,0 %85,0 %
NordmalingS35,9 %85,8 %
NorsjöS42,2 %83,8 %
RobertsforsS37,9 %87,1 %
SkellefteåS45,3 %87,9 %
SorseleS35,7 %80,8 %
StorumanS34,4 %83,2 %
UmeåS34,5 %89,6 %
VilhelminaS37,3 %84,4 %
VindelnS32,4 %84,9 %
VännäsS34,6 %86,6 %
ÅseleS40,3 %85,4 %

Andra län 2018

Valresultat för alla kommuner 2018