Valresultat Dorotea 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Dorotea med 43,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,3 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Dorotea ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 2 076
- Avgivna röster
- 1 756
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2018 i Dorotea
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 753 | 43,8 % |
| CCenterpartiet | 256 | 14,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 212 | 12,3 % |
| VVänsterpartiet | 183 | 10,6 % |
| MModeraterna | 106 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 84 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 62 | 3,6 % |
| LPoLPo | 27 | 1,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 21 | 1,2 % |
| Övriga partier | 16 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2018 i Dorotea
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 584 | 35,3 % |
| CCenterpartiet | 426 | 25,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 209 | 12,6 % |
| VVänsterpartiet | 159 | 9,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 113 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 71 | 4,3 % |
| MModeraterna | 62 | 3,8 % |
| Övriga partier | 29 | 1,8 % |
Kommunvalet 2018 i Dorotea
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 535 | 32,3 % |
| DKLDKL | 306 | 18,5 % |
| CCenterpartiet | 301 | 18,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 269 | 16,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 92 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 81 | 4,9 % |
| KDKristdemokraterna | 47 | 2,8 % |
| Övriga partier | 23 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Dorotea 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Dorotea i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,4 procentenheter).
- S
- C
- SD
- V
- M
- KD
- L
- Övr
- LPo
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 55,1 % | 54,6 % | 49,2 % | 43,8 % | 42,1 % | 37,4 % |
| C | 12,5 % | 9,3 % | 10,9 % | 14,9 % | 7,6 % | 7,6 % |
| SD | 0,9 % | 2,9 % | 9,6 % | 12,3 % | 23,0 % | 23,6 % |
| V | 8,8 % | 9,5 % | 10,7 % | 10,6 % | 8,6 % | 5,7 % |
| M | 8,6 % | 11,4 % | 6,9 % | 6,2 % | 6,8 % | 9,9 % |
| KD | 3,2 % | 2,6 % | 2,7 % | 4,9 % | 5,1 % | 7,9 % |
| L | 8,7 % | 7,5 % | 6,6 % | 3,6 % | 3,8 % | 4,0 % |
| Övr | 2,1 % | 2,2 % | 3,5 % | 2,2 % | 2,9 % | 4,0 % |
| LPo | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 1,6 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 73,5 % | 80,6 % | 85,7 % | 84,6 % | 80,8 % | 80,9 % |
Valdeltagande i Dorotea 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Dorotea 2018
Så skiljer sig Dorotea från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 43,8 % i Dorotea mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 15,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +15,5
- C +6,3
- V +2,6
- LPo +1,5
Svagare än i riket
- M −13,7
- SD −5,2
- MP −3,2
- L −1,9
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Dorotea, från 10,9 % till 14,9 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 49,2 % till 43,8 % (−5,4).
- S −5,4
- C +4,0
- L −3,0
- SD +2,8
- KD +2,2
- LPo +1,6
- FI −0,8
- M −0,7
Valdeltagande i Dorotea
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,6 %, vilket är 2,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Dorotea på plats 254 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Dorotea är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 16,3 % i kommunvalet mot 3,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.
- L +12,7
- S −11,4
- SD −6,8
- V −5,7
- M −5,5
- C +3,3
- KD −2,0
Största parti i Dorotea sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Dorotea i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 80,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,1 % | 80,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 84,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,2 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 54,6 % | 80,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 55,1 % | 73,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Dorotea 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Dorotea. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dorotea | S | 47,8 % | S | 35,2 % | 76,6 % |
| Risbäck | S | 34,1 % | S | 23,9 % | 78,3 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018