Valresultat Nordmaling 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Nordmaling med 35,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (42,5 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordmaling ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Nordmaling på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,8 %
Röstberättigade
5 478
Avgivna röster
4 702
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Nordmaling

Riksdagsvalet 2018 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 67235,9 %
SDSverigedemokraterna76016,3 %
CCenterpartiet63213,6 %
MModeraterna60313,0 %
VVänsterpartiet4269,1 %
KDKristdemokraterna2735,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1523,3 %
MPMiljöpartiet de gröna791,7 %
Övriga partier591,3 %

Landstingsvalet 2018 i Nordmaling

Landstingsvalet 2018 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 49933,1 %
CCenterpartiet82318,1 %
MModeraterna55412,2 %
VVänsterpartiet47910,6 %
SDSverigedemokraterna47010,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3437,6 %
KDKristdemokraterna2796,2 %
MPMiljöpartiet de gröna521,1 %
Övriga partier360,8 %

Kommunvalet 2018 i Nordmaling

Kommunvalet 2018 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet1 99642,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna98520,9 %
SDSverigedemokraterna3868,2 %
FDFD3417,3 %
VVänsterpartiet3196,8 %
MModeraterna2795,9 %
KDKristdemokraterna2014,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1703,6 %
Övriga partier250,5 %

Partiernas utveckling i Nordmaling 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nordmaling i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,1 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • C
  • M
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nordmaling per valår
Parti200620102014201820222026
S46,0 %45,5 %43,0 %35,9 %37,4 %33,0 %
SD1,6 %3,3 %9,3 %16,3 %21,6 %17,8 %
C15,9 %10,6 %11,3 %13,6 %9,3 %10,0 %
M11,8 %17,3 %13,6 %13,0 %13,6 %16,3 %
V6,0 %7,2 %9,2 %9,1 %5,7 %5,8 %
KD6,5 %5,4 %4,6 %5,9 %6,1 %7,8 %
L8,4 %6,7 %5,1 %3,3 %2,6 %3,7 %
MP2,4 %3,3 %2,3 %1,7 %2,6 %3,9 %
Övr1,4 %0,7 %1,6 %1,3 %1,0 %1,7 %
Valdeltagande79,3 %83,0 %84,0 %85,8 %84,4 %82,6 %

Valdeltagande i Nordmaling 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nordmaling 2018

Så skiljer sig Nordmaling från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 35,9 % i Nordmaling mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,6
  • C +5,0
  • V +1,1

Svagare än i riket

  • M −6,9
  • MP −2,7
  • L −2,2
  • SD −1,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Nordmaling, från 9,3 % till 16,3 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 43,0 % till 35,9 % (−7,1).

  • S −7,1
  • SD +7,0
  • C +2,2
  • L −1,9
  • KD +1,3
  • FI −1,0
  • M −0,6
  • MP −0,6

Valdeltagande i Nordmaling

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,8 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Nordmaling på plats 219 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nordmaling är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,9 % i Norrfors till 87,1 % i Håknäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lögdeå-Rundvik (40,0 %) och sitt svagaste i Gräsmyr (25,3 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordmaling är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 42,5 % i kommunvalet mot 13,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 28,9 procentenheter.

  • C +28,9
  • S −15,0
  • SD −8,1
  • M −7,0
  • V −2,4
  • KD −1,6
  • L +0,4

Största parti i Nordmaling sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nordmaling i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nordmaling per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,0 %82,6 %
2022Socialdemokraterna37,4 %84,4 %
2018Socialdemokraterna35,9 %85,8 %
2014Socialdemokraterna43,0 %84,0 %
2010Socialdemokraterna45,5 %83,0 %
2006Socialdemokraterna46,0 %79,3 %

Valresultat per valdistrikt i Nordmaling 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Nordmaling. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nordmaling, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GräsmyrS25,3 %C52,9 %83,4 %
HåknäsS38,5 %C38,3 %87,1 %
LevarS37,3 %C42,7 %84,8 %
Lögdeå-RundvikS40,0 %C40,7 %82,1 %
NorrforsS25,3 %C38,3 %79,9 %
VallenS39,7 %C42,1 %81,4 %

Utforska valdistrikten i Nordmaling på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018