Valresultat Nordmaling 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Nordmaling med 46,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (39,6 %). Valdeltagandet var 79,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordmaling ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Nordmaling på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,3 %
Röstberättigade
5 818
Avgivna röster
4 616
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2006 i Nordmaling

Riksdagsvalet 2006 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 09446,0 %
CCenterpartiet72515,9 %
MModeraterna53811,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3808,4 %
KDKristdemokraterna2966,5 %
VVänsterpartiet2736,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1092,4 %
SDSverigedemokraterna711,6 %
Övriga partier601,3 %

Landstingsvalet 2006 i Nordmaling

Landstingsvalet 2006 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 95344,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)78717,8 %
CCenterpartiet67015,1 %
MModeraterna3928,8 %
VVänsterpartiet2555,8 %
KDKristdemokraterna2475,6 %
MPMiljöpartiet de gröna671,5 %
SDSverigedemokraterna461,0 %
Övriga partier140,3 %

Kommunvalet 2006 i Nordmaling

Kommunvalet 2006 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 82839,6 %
CCenterpartiet93820,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)76516,6 %
MModeraterna4189,1 %
VVänsterpartiet3026,5 %
KDKristdemokraterna2725,9 %
MPMiljöpartiet de gröna511,1 %
Övriga partier400,9 %

Partiernas utveckling i Nordmaling 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nordmaling i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • C
  • M
  • L
  • KD
  • V
  • MP
  • SD
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nordmaling per valår
Parti200620102014201820222026
S46,0 %45,5 %43,0 %35,9 %37,4 %33,0 %
C15,9 %10,6 %11,3 %13,6 %9,3 %10,0 %
M11,8 %17,3 %13,6 %13,0 %13,6 %16,3 %
L8,4 %6,7 %5,1 %3,3 %2,6 %3,7 %
KD6,5 %5,4 %4,6 %5,9 %6,1 %7,8 %
V6,0 %7,2 %9,2 %9,1 %5,7 %5,8 %
MP2,4 %3,3 %2,3 %1,7 %2,6 %3,9 %
SD1,6 %3,3 %9,3 %16,3 %21,6 %17,8 %
Övr1,4 %0,7 %1,6 %1,3 %1,0 %1,7 %
Valdeltagande79,3 %83,0 %84,0 %85,8 %84,4 %82,6 %

Valdeltagande i Nordmaling 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nordmaling 2006

Så skiljer sig Nordmaling från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 11,8 % i Nordmaling mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 14,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +10,8
  • C +8,0
  • FP +0,8
  • V +0,2

Svagare än i riket

  • M −14,2
  • MP −2,8
  • SD −1,4
  • KD −0,1

Valdeltagande i Nordmaling

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,3 %, vilket är 1,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Nordmaling på plats 179 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nordmaling är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,1 % i Vallen till 83,4 % i Håknäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Rundvik (73,0 %) och sitt svagaste i Gräsmyr (32,6 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordmaling är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 16,6 % i kommunvalet mot 8,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,2 procentenheter.

  • FP +8,2
  • S −6,4
  • C +4,4
  • M −2,8
  • KD −0,6
  • V +0,5

Största parti i Nordmaling sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nordmaling i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nordmaling per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,0 %82,6 %
2022Socialdemokraterna37,4 %84,4 %
2018Socialdemokraterna35,9 %85,8 %
2014Socialdemokraterna43,0 %84,0 %
2010Socialdemokraterna45,5 %83,0 %
2006Socialdemokraterna46,0 %79,3 %

Valresultat per valdistrikt i Nordmaling 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Nordmaling. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nordmaling, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GräsmyrS32,6 %C27,5 %81,0 %
HåknäsS49,5 %S45,2 %83,4 %
LevarS42,5 %S33,9 %77,4 %
LögdeåS41,1 %S33,2 %80,4 %
NorrforsS36,5 %S32,7 %80,9 %
RundvikS73,0 %S68,0 %79,3 %
VallenS48,4 %S41,2 %77,1 %

Utforska valdistrikten i Nordmaling på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006