Valresultat Nordmaling 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Nordmaling med 37,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Centerpartiet flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 84,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Nordmaling ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Nordmaling på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,4 %
Röstberättigade
5 523
Avgivna röster
4 659
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2022 i Nordmaling

Riksdagsvalet 2022 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 72437,4 %
SDSverigedemokraterna99421,6 %
MModeraterna62813,6 %
CCenterpartiet4269,3 %
KDKristdemokraterna2826,1 %
VVänsterpartiet2635,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1222,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1182,6 %
Övriga partier481,0 %

Regionvalet 2022 i Nordmaling

Regionvalet 2022 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 48933,4 %
MModeraterna67415,1 %
CCenterpartiet55512,4 %
SDSverigedemokraterna55412,4 %
KDKristdemokraterna3838,6 %
VVänsterpartiet3758,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3517,9 %
MPMiljöpartiet de gröna611,4 %
Övriga partier210,5 %

Kommunvalet 2022 i Nordmaling

Kommunvalet 2022 i Nordmaling: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
CCenterpartiet1 42631,5 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 18426,1 %
MModeraterna52111,5 %
SDSverigedemokraterna3968,7 %
VVänsterpartiet3788,3 %
KDKristdemokraterna3146,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2415,3 %
MPMiljöpartiet de gröna641,4 %
Övriga partier100,2 %

Partiernas utveckling i Nordmaling 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Nordmaling i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+5,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Nordmaling per valår
Parti200620102014201820222026
S46,0 %45,5 %43,0 %35,9 %37,4 %33,0 %
SD1,6 %3,3 %9,3 %16,3 %21,6 %17,8 %
M11,8 %17,3 %13,6 %13,0 %13,6 %16,3 %
C15,9 %10,6 %11,3 %13,6 %9,3 %10,0 %
KD6,5 %5,4 %4,6 %5,9 %6,1 %7,8 %
V6,0 %7,2 %9,2 %9,1 %5,7 %5,8 %
L8,4 %6,7 %5,1 %3,3 %2,6 %3,7 %
MP2,4 %3,3 %2,3 %1,7 %2,6 %3,9 %
Övr1,4 %0,7 %1,6 %1,3 %1,0 %1,7 %
Valdeltagande79,3 %83,0 %84,0 %85,8 %84,4 %82,6 %

Valdeltagande i Nordmaling 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Nordmaling 2022

Så skiljer sig Nordmaling från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 37,4 % i Nordmaling mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,1
  • C +2,5
  • SD +1,0
  • KD +0,8

Svagare än i riket

  • M −5,5
  • MP −2,5
  • L −2,0
  • V −1,0

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Nordmaling, från 16,3 % till 21,6 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 13,6 % till 9,3 % (−4,3).

  • SD +5,3
  • C −4,3
  • V −3,4
  • S +1,5
  • MP +0,9
  • M +0,7
  • L −0,6
  • KD +0,3

Valdeltagande i Nordmaling

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,4 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Nordmaling på plats 176 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Nordmaling är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,2 % i Norrfors till 86,1 % i Håknäs.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vallen (43,0 %) och sitt svagaste i Gräsmyr (24,5 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Nordmaling är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 31,5 % i kommunvalet mot 9,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 22,2 procentenheter.

  • C +22,2
  • SD −12,9
  • S −11,3
  • V +2,6
  • M −2,1
  • KD +0,8

Största parti i Nordmaling sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Nordmaling i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Nordmaling per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna33,0 %82,6 %
2022Socialdemokraterna37,4 %84,4 %
2018Socialdemokraterna35,9 %85,8 %
2014Socialdemokraterna43,0 %84,0 %
2010Socialdemokraterna45,5 %83,0 %
2006Socialdemokraterna46,0 %79,3 %

Valresultat per valdistrikt i Nordmaling 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Nordmaling. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Nordmaling, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GräsmyrS24,5 %C43,4 %81,3 %
HåknäsS42,3 %S27,6 %86,1 %
LevarS39,9 %C32,8 %81,5 %
Lögdeå-RundvikS38,2 %C30,5 %81,8 %
NorrforsS31,0 %C33,7 %76,2 %
VallenS43,0 %S30,5 %80,2 %

Utforska valdistrikten i Nordmaling på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022