Valresultat Skellefteå 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Skellefteå med 45,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,8 %). Valdeltagandet var 85,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skellefteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 45 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,4 %
- Röstberättigade
- 56 888
- Avgivna röster
- 48 596
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2022 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 21 649 | 45,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 338 | 15,3 % |
| MModeraterna | 6 386 | 13,3 % |
| CCenterpartiet | 3 536 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 3 184 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 123 | 4,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 903 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 266 | 2,6 % |
| Övriga partier | 499 | 1,0 % |
Regionvalet 2022 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 476 | 41,4 % |
| MModeraterna | 7 623 | 16,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 833 | 10,3 % |
| VVänsterpartiet | 4 320 | 9,2 % |
| CCenterpartiet | 3 984 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 3 354 | 7,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 726 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 398 | 3,0 % |
| Övriga partier | 304 | 0,6 % |
Kommunvalet 2022 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 346 | 42,8 % |
| MModeraterna | 8 152 | 17,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 804 | 10,1 % |
| CCenterpartiet | 4 232 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 3 962 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 606 | 5,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 778 | 3,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 420 | 3,0 % |
| Övriga partier | 257 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Skellefteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skellefteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,4 % | 49,6 % | 50,2 % | 45,3 % | 45,2 % | 41,9 % |
| SD | 1,4 % | 2,9 % | 7,8 % | 11,7 % | 15,3 % | 14,2 % |
| M | 11,0 % | 14,3 % | 10,7 % | 11,9 % | 13,3 % | 14,5 % |
| C | 10,0 % | 6,0 % | 5,8 % | 8,8 % | 7,4 % | 6,5 % |
| V | 8,9 % | 9,5 % | 9,3 % | 9,8 % | 6,6 % | 7,5 % |
| KD | 6,3 % | 5,3 % | 4,0 % | 4,9 % | 4,4 % | 6,1 % |
| MP | 4,2 % | 5,8 % | 5,3 % | 3,0 % | 4,0 % | 5,1 % |
| L | 6,0 % | 5,7 % | 3,8 % | 3,4 % | 2,6 % | 2,9 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,6 % | 86,7 % | 87,9 % | 85,4 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Skellefteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skellefteå 2022
Så skiljer sig Skellefteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Socialdemokraterna, som fick 45,2 % i Skellefteå mot 30,3 % i hela landet — en skillnad på 14,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +14,9
- C +0,7
Svagare än i riket
- M −5,8
- SD −5,2
- L −2,0
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Skellefteå, från 11,7 % till 15,3 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Vänsterpartiet, som gick från 9,8 % till 6,6 % (−3,1).
- SD +3,7
- V −3,1
- C −1,4
- M +1,4
- MP +0,9
- L −0,7
- KD −0,4
- S −0,1
Valdeltagande i Skellefteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,4 %, vilket är 1,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Skellefteå på plats 120 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skellefteå är indelad i 45 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 65,6 % i Morö Backe C till 91,3 % i Morö Backe V.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bureå N (53,0 %) och sitt svagaste i Skråmträsk-Klutmark (32,7 %). Partiet var största parti i samtliga 45 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skellefteå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,1 % i kommunvalet mot 15,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,2 procentenheter.
- SD −5,2
- M +3,8
- S −2,4
- V +1,7
- C +1,5
- KD +1,0
- MP −0,2
Största parti i Skellefteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skellefteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 45,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,2 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,6 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,4 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Skellefteå 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 45 valdistrikten i Skellefteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alhem-Norrbacka | S | 44,8 % | S | 41,4 % | 85,2 % |
| Anderstorp N | S | 49,3 % | S | 48,9 % | 79,0 % |
| Anderstorp S | S | 52,5 % | S | 50,2 % | 82,1 % |
| Anderstorp Ö | S | 46,1 % | S | 45,0 % | 76,0 % |
| Bergsbyn | S | 44,6 % | S | 42,6 % | 90,3 % |
| Boliden | S | 41,5 % | S | 39,8 % | 78,0 % |
| Brännan-Mobacken | S | 49,4 % | S | 45,4 % | 87,6 % |
| Bureå N | S | 53,0 % | S | 49,0 % | 83,3 % |
| Bureå S | S | 40,8 % | S | 39,6 % | 87,9 % |
| Burträsk C | S | 45,4 % | S | 43,5 % | 79,0 % |
| Burträskbygden | S | 37,3 % | S | 33,8 % | 83,6 % |
| Byske C | S | 48,7 % | S | 47,1 % | 82,9 % |
| Byske-Fällfors | S | 41,8 % | S | 38,5 % | 86,4 % |
| Centrum N | S | 42,6 % | S | 40,0 % | 80,4 % |
| Centrum S | S | 48,3 % | S | 46,0 % | 79,6 % |
| Drängsmark-Ostvik | S | 42,5 % | S | 38,1 % | 87,8 % |
| Erikslid | S | 48,7 % | S | 47,2 % | 81,6 % |
| Getberget-Norrvalla | S | 47,0 % | S | 45,4 % | 81,6 % |
| Hjoggböle | S | 35,2 % | S | 31,7 % | 86,7 % |
| Jörn | S | 44,0 % | S | 36,1 % | 78,5 % |
| Kåge N | S | 47,3 % | S | 42,0 % | 87,7 % |
| Kåge S | S | 42,0 % | S | 40,2 % | 85,0 % |
| Kågedalen | S | 39,5 % | S | 37,1 % | 86,8 % |
| Lövånger | S | 37,5 % | S | 33,6 % | 81,9 % |
| Morö Backe C | S | 51,5 % | S | 49,7 % | 65,6 % |
| Morö Backe V | S | 47,0 % | S | 44,8 % | 91,3 % |
| Morö Backe Ö | S | 51,1 % | S | 49,6 % | 91,3 % |
| Moröhöjden | S | 49,4 % | S | 48,1 % | 83,0 % |
| Morön-Hedensbyn | S | 51,3 % | S | 48,3 % | 90,1 % |
| Myckle-Medle | S | 39,6 % | S | 38,0 % | 90,8 % |
| Norrhammar | S | 45,8 % | S | 44,6 % | 80,4 % |
| Prästbordet | S | 45,8 % | S | 41,2 % | 81,6 % |
| Sjungande Dalen | S | 49,7 % | S | 49,2 % | 80,0 % |
| Skelleftehamn V | S | 45,8 % | S | 47,7 % | 81,7 % |
| Skelleftehamn Ö | S | 48,1 % | S | 47,9 % | 76,8 % |
| Skråmträsk-Klutmark | S | 32,7 % | S | 28,8 % | 86,8 % |
| Stackgrönnan-Örviken | S | 38,9 % | S | 35,0 % | 88,3 % |
| Stämningsgården | S | 44,9 % | S | 42,4 % | 87,4 % |
| Sunnanå C | S | 48,0 % | S | 46,1 % | 86,9 % |
| Sunnanå S | S | 46,7 % | S | 43,7 % | 86,2 % |
| Sörböle | S | 50,4 % | S | 45,9 % | 88,6 % |
| Ursviken | S | 50,3 % | S | 48,2 % | 85,4 % |
| Yttre Ursviken | S | 52,0 % | S | 46,3 % | 90,7 % |
| Älvsbacka V | S | 44,1 % | S | 44,5 % | 83,4 % |
| Älvsbacka Ö | S | 45,2 % | S | 43,0 % | 86,0 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2022 · Alla kommuner 2022