Valresultat Skellefteå 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Skellefteå med 50,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (51,3 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skellefteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 49 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 56 848
- Avgivna röster
- 49 304
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 468 | 50,2 % |
| MModeraterna | 5 210 | 10,7 % |
| VVänsterpartiet | 4 552 | 9,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 3 809 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 2 832 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 575 | 5,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 940 | 4,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 865 | 3,8 % |
| FIFeministiskt initiativ | 1 147 | 2,4 % |
| Övriga partier | 381 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2014 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 801 | 50,0 % |
| VVänsterpartiet | 4 958 | 10,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 289 | 9,0 % |
| MModeraterna | 4 251 | 8,9 % |
| CCenterpartiet | 3 354 | 7,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 122 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 057 | 4,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 931 | 4,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 597 | 1,3 % |
| Övriga partier | 240 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 709 | 51,3 % |
| MModeraterna | 4 772 | 9,9 % |
| VVänsterpartiet | 4 409 | 9,2 % |
| CCenterpartiet | 3 861 | 8,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 716 | 7,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 643 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 004 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 853 | 3,9 % |
| Övriga partier | 155 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Skellefteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skellefteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+4,9 procentenheter).
- S
- M
- V
- SD
- C
- MP
- KD
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,4 % | 49,6 % | 50,2 % | 45,3 % | 45,2 % | 41,9 % |
| M | 11,0 % | 14,3 % | 10,7 % | 11,9 % | 13,3 % | 14,5 % |
| V | 8,9 % | 9,5 % | 9,3 % | 9,8 % | 6,6 % | 7,5 % |
| SD | 1,4 % | 2,9 % | 7,8 % | 11,7 % | 15,3 % | 14,2 % |
| C | 10,0 % | 6,0 % | 5,8 % | 8,8 % | 7,4 % | 6,5 % |
| MP | 4,2 % | 5,8 % | 5,3 % | 3,0 % | 4,0 % | 5,1 % |
| KD | 6,3 % | 5,3 % | 4,0 % | 4,9 % | 4,4 % | 6,1 % |
| L | 6,0 % | 5,7 % | 3,8 % | 3,4 % | 2,6 % | 2,9 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,6 % | 86,7 % | 87,9 % | 85,4 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Skellefteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skellefteå 2014
Så skiljer sig Skellefteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 50,2 % i Skellefteå mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 19,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +19,1
- V +3,6
Svagare än i riket
- M −12,6
- SD −5,1
- MP −1,6
- FP −1,6
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Skellefteå, från 2,9 % till 7,8 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 14,3 % till 10,7 % (−3,6).
- SD +4,9
- M −3,6
- FI +2,1
- FP −1,9
- KD −1,4
- S +0,6
- MP −0,5
- V −0,2
Valdeltagande i Skellefteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 86,7 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Skellefteå på plats 107 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skellefteå är indelad i 49 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 53,9 % i Byske C till 92,4 % i Yttre Ursviken.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Morö Backe C (64,1 %) och sitt svagaste i Lövånger N (34,5 %). Partiet var största parti i samtliga 49 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skellefteå är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 7,7 % i kommunvalet mot 3,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.
- FP +3,9
- SD −3,6
- C +2,2
- S +1,2
- M −0,8
- MP +0,2
- V −0,2
- KD −0,1
Största parti i Skellefteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skellefteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 45,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,2 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,6 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,4 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Skellefteå 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 49 valdistrikten i Skellefteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alhem-Norrbacka | S | 48,1 % | S | 49,0 % | 85,5 % |
| Anderstorp N | S | 55,0 % | S | 56,4 % | 77,6 % |
| Anderstorp S | S | 55,5 % | S | 58,5 % | 83,7 % |
| Anderstorp Ö | S | 53,0 % | S | 54,0 % | 75,9 % |
| Bergsbyn | S | 48,9 % | S | 48,1 % | 91,8 % |
| Boliden | S | 55,9 % | S | 58,6 % | 82,9 % |
| Brännan-Mobacken | S | 44,6 % | S | 42,7 % | 87,4 % |
| Bureå N | S | 57,8 % | S | 59,5 % | 87,2 % |
| Bureå S | S | 50,2 % | S | 51,0 % | 86,9 % |
| Burträsk C | S | 51,5 % | S | 53,0 % | 80,0 % |
| Burträsk V | S | 41,6 % | S | 42,6 % | 82,4 % |
| Burträsk Ö | S | 44,8 % | S | 48,3 % | 84,3 % |
| Byske C | S | 56,8 % | S | 57,2 % | 53,9 % |
| Byske-Fällfors | S | 51,9 % | S | 55,6 % | 70,2 % |
| Centrum N | S | 41,0 % | S | 42,8 % | 83,0 % |
| Centrum S | S | 43,4 % | S | 46,6 % | 82,2 % |
| Drängsmark-Ostvik | S | 53,8 % | S | 53,0 % | 86,3 % |
| Erikslid | S | 50,8 % | S | 51,6 % | 80,8 % |
| Ersmark | S | 56,0 % | S | 55,7 % | 88,9 % |
| Getberget-Norrvalla | S | 49,4 % | S | 49,1 % | 83,6 % |
| Hjoggböle | S | 46,2 % | S | 45,3 % | 85,6 % |
| Jörn | S | 52,7 % | S | 53,9 % | 78,3 % |
| Klemensnäs | S | 60,2 % | S | 59,6 % | 89,5 % |
| Kusmark | S | 49,1 % | S | 49,7 % | 88,5 % |
| Kåge N | S | 55,7 % | S | 53,8 % | 89,8 % |
| Kåge S | S | 47,5 % | S | 48,7 % | 84,2 % |
| Lövånger N | S | 34,5 % | S | 33,4 % | 85,8 % |
| Lövånger S | S | 39,2 % | S | 36,0 % | 84,2 % |
| Morö Backe C | S | 64,1 % | S | 65,9 % | 71,2 % |
| Morö Backe V | S | 49,9 % | S | 52,0 % | 91,5 % |
| Morö Backe Ö | S | 54,3 % | S | 54,0 % | 90,8 % |
| Moröhöjden | S | 61,0 % | S | 61,1 % | 83,8 % |
| Morön-Hedensbyn | S | 48,5 % | S | 48,2 % | 89,2 % |
| Myckle-Medle | S | 44,7 % | S | 45,2 % | 89,3 % |
| Norrhammar | S | 46,9 % | S | 47,8 % | 84,4 % |
| Prästbordet | S | 47,9 % | S | 46,1 % | 86,9 % |
| Sjungande Dalen | S | 49,2 % | S | 50,0 % | 82,9 % |
| Skelleftehamn V | S | 62,3 % | S | 70,7 % | 82,0 % |
| Skelleftehamn Ö | S | 57,1 % | S | 64,0 % | 79,5 % |
| Skråmträsk-Klutmark | S | 42,5 % | S | 42,8 % | 87,0 % |
| Stackgrönnan-Örviken | S | 44,4 % | S | 46,1 % | 88,5 % |
| Stämningsgården | S | 48,7 % | S | 46,8 % | 87,2 % |
| Sunnanå C | S | 47,9 % | S | 50,1 % | 88,4 % |
| Sunnanå S | S | 47,1 % | S | 50,6 % | 87,3 % |
| Sörböle | S | 49,5 % | S | 50,8 % | 89,9 % |
| Ursviken | S | 60,5 % | S | 65,2 % | 82,6 % |
| Yttre Ursviken | S | 57,3 % | S | 57,4 % | 92,4 % |
| Älvsbacka V | S | 46,4 % | S | 47,2 % | 80,9 % |
| Älvsbacka Ö | S | 45,1 % | S | 45,9 % | 88,4 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014