Valresultat Robertsfors 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Robertsfors med 42,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (52,3 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Robertsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 5 294
- Avgivna röster
- 4 543
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 907 | 42,3 % |
| CCenterpartiet | 756 | 16,8 % |
| MModeraterna | 502 | 11,1 % |
| VVänsterpartiet | 403 | 8,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 307 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 207 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 154 | 3,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 130 | 2,9 % |
| FIFeministiskt initiativ | 100 | 2,2 % |
| Övriga partier | 41 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2014 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 923 | 43,8 % |
| CCenterpartiet | 893 | 20,3 % |
| VVänsterpartiet | 395 | 9,0 % |
| MModeraterna | 389 | 8,9 % |
| KDKristdemokraterna | 260 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 179 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 154 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 114 | 2,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 64 | 1,5 % |
| Övriga partier | 21 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Robertsfors
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 337 | 52,3 % |
| CCenterpartiet | 1 166 | 26,1 % |
| VVänsterpartiet | 218 | 4,9 % |
| MModeraterna | 215 | 4,8 % |
| KDKristdemokraterna | 187 | 4,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 117 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 90 | 2,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 71 | 1,6 % |
| KK | 50 | 1,1 % |
| Övriga partier | 18 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Robertsfors 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Robertsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+4,4 procentenheter).
- S
- C
- M
- V
- SD
- KD
- MP
- Övr
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,9 % | 40,8 % | 42,3 % | 37,9 % | 39,6 % | 35,4 % |
| C | 28,2 % | 20,7 % | 16,8 % | 18,5 % | 12,9 % | 11,1 % |
| M | 9,8 % | 13,5 % | 11,1 % | 10,5 % | 13,2 % | 15,0 % |
| V | 6,1 % | 7,4 % | 8,9 % | 10,3 % | 6,3 % | 6,9 % |
| SD | 0,8 % | 2,4 % | 6,8 % | 10,9 % | 15,4 % | 14,0 % |
| KD | 6,3 % | 5,9 % | 4,6 % | 5,0 % | 5,1 % | 6,6 % |
| MP | 3,0 % | 4,3 % | 3,4 % | 2,7 % | 4,3 % | 5,9 % |
| Övr | 2,1 % | 1,1 % | 3,1 % | 1,6 % | 1,2 % | 2,1 % |
| L | 3,8 % | 3,8 % | 2,9 % | 2,4 % | 2,1 % | 2,9 % |
| Valdeltagande | 81,0 % | 85,3 % | 85,8 % | 87,1 % | 84,3 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Robertsfors 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Robertsfors 2014
Så skiljer sig Robertsfors från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 11,1 % i Robertsfors mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 12,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +11,3
- C +10,7
- V +3,2
- KD +0,0
Svagare än i riket
- M −12,2
- SD −6,0
- MP −3,5
- FP −2,5
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Robertsfors, från 2,4 % till 6,8 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 20,7 % till 16,8 % (−3,9).
- SD +4,4
- C −3,9
- M −2,4
- FI +2,0
- V +1,5
- S +1,5
- KD −1,4
- FP −0,9
Valdeltagande i Robertsfors
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,8 %, vilket är 0,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Robertsfors på plats 152 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Robertsfors är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,1 % i Robertsfors till 87,3 % i Överklinten.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Robertsfors (53,7 %) och sitt svagaste i Nysätra-Ånäset (34,4 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Robertsfors är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 52,3 % i kommunvalet mot 42,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,0 procentenheter.
- S +10,0
- C +9,3
- M −6,3
- SD −5,2
- V −4,1
- MP −1,4
- KD −0,4
Största parti i Robertsfors sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Robertsfors i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,4 % | 84,3 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 84,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 87,1 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 42,3 % | 85,8 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 40,8 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 81,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Robertsfors 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Robertsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bygdeå | S | 37,7 % | S | 49,0 % | 85,9 % |
| Nysätra-Ånäset | S | 34,4 % | C | 41,4 % | 83,1 % |
| Robertsfors | S | 53,7 % | S | 69,5 % | 80,1 % |
| Överklinten | S | 36,3 % | C | 43,9 % | 87,3 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014