Valresultat Norsjö 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Norsjö med 50,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (51,5 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Norsjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,0 %
- Röstberättigade
- 3 211
- Avgivna röster
- 2 666
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 323 | 50,2 % |
| VVänsterpartiet | 323 | 12,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 255 | 9,7 % |
| MModeraterna | 227 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 219 | 8,3 % |
| KDKristdemokraterna | 130 | 4,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 95 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 33 | 1,3 % |
| Övriga partier | 29 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2014 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 259 | 49,0 % |
| KDKristdemokraterna | 299 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 285 | 11,1 % |
| CCenterpartiet | 260 | 10,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 141 | 5,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 130 | 5,1 % |
| MModeraterna | 129 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 38 | 1,5 % |
| Övriga partier | 29 | 1,1 % |
Kommunvalet 2014 i Norsjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 343 | 51,5 % |
| CCenterpartiet | 357 | 13,7 % |
| KDKristdemokraterna | 302 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 277 | 10,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 192 | 7,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 68 | 2,6 % |
| MModeraterna | 56 | 2,1 % |
| Övriga partier | 15 | 0,6 % |
Partiernas utveckling i Norsjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Norsjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+7,3 procentenheter).
- S
- V
- SD
- M
- C
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 49,4 % | 48,4 % | 50,2 % | 42,2 % | 41,3 % | 39,0 % |
| V | 9,7 % | 12,5 % | 12,3 % | 10,0 % | 6,4 % | 5,8 % |
| SD | 1,0 % | 2,3 % | 9,7 % | 13,0 % | 18,4 % | 15,9 % |
| M | 7,3 % | 11,3 % | 8,6 % | 7,9 % | 13,4 % | 15,3 % |
| C | 15,4 % | 9,9 % | 8,3 % | 10,8 % | 6,1 % | 5,8 % |
| KD | 9,1 % | 5,9 % | 4,9 % | 9,2 % | 8,5 % | 10,1 % |
| L | 4,6 % | 5,5 % | 3,6 % | 4,0 % | 3,6 % | 3,5 % |
| MP | 1,4 % | 2,7 % | 1,3 % | 1,1 % | 1,2 % | 2,2 % |
| Övr | 2,2 % | 1,4 % | 1,1 % | 1,8 % | 1,0 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 76,7 % | 81,4 % | 83,0 % | 83,8 % | 83,1 % | 82,0 % |
Valdeltagande i Norsjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Norsjö 2014
Så skiljer sig Norsjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 50,2 % i Norsjö mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 19,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +19,2
- V +6,5
- C +2,2
- KD +0,4
Svagare än i riket
- M −14,7
- MP −5,6
- SD −3,2
- FP −1,8
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Norsjö, från 2,3 % till 9,7 % (+7,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 11,3 % till 8,6 % (−2,7).
- SD +7,3
- M −2,7
- FP −1,9
- S +1,8
- C −1,6
- MP −1,5
- KD −1,0
- V −0,2
Valdeltagande i Norsjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,0 %, vilket är 2,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Norsjö på plats 263 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Norsjö är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,2 % i Norsjö till 84,9 % i Norsjövallen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norsjö (52,6 %) och sitt svagaste i Norsjövallen (43,5 %). Partiet var största parti i samtliga 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Norsjö är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 2,6 % i kommunvalet mot 9,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,1 procentenheter.
- SD −7,1
- KD +6,6
- M −6,5
- C +5,4
- FP +3,7
- V −1,6
- S +1,2
Största parti i Norsjö sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Norsjö i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 82,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 83,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 42,2 % | 83,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,2 % | 83,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 48,4 % | 81,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 49,4 % | 76,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Norsjö 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Norsjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bastuträsk | S | 48,9 % | S | 51,6 % | 82,3 % |
| Norsjö | S | 52,6 % | S | 54,3 % | 79,2 % |
| Norsjövallen | S | 43,5 % | S | 41,9 % | 84,9 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014