Valresultat Umeå 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Umeå med 36,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,8 %). Valdeltagandet var 88,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Umeå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 64 valdistrikt.

Se Umeå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,7 %
Röstberättigade
91 291
Avgivna röster
80 955
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2014 i Umeå

Riksdagsvalet 2014 i Umeå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna29 03236,2 %
MModeraterna13 24816,5 %
VVänsterpartiet9 90712,3 %
MPMiljöpartiet de gröna6 5218,1 %
FIFeministiskt initiativ4 8266,0 %
SDSverigedemokraterna4 5395,7 %
CCenterpartiet4 4495,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 9604,9 %
KDKristdemokraterna3 0693,8 %
Övriga partier7570,9 %

Landstingsvalet 2014 i Umeå

Landstingsvalet 2014 i Umeå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna28 79036,5 %
MModeraterna11 81115,0 %
VVänsterpartiet11 26414,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6 4928,2 %
MPMiljöpartiet de gröna5 4416,9 %
CCenterpartiet4 6005,8 %
KDKristdemokraterna3 4664,4 %
FIFeministiskt initiativ2 6283,3 %
SDSverigedemokraterna2 4343,1 %
ArPArP1 4421,8 %
Övriga partier5860,7 %

Kommunvalet 2014 i Umeå

Kommunvalet 2014 i Umeå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna29 27436,8 %
MModeraterna12 97916,3 %
VVänsterpartiet10 40813,1 %
MPMiljöpartiet de gröna5 8717,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4 8276,1 %
CCenterpartiet4 6935,9 %
FIFeministiskt initiativ3 1103,9 %
KDKristdemokraterna3 1033,9 %
SDSverigedemokraterna2 5773,2 %
Ar PAr P2 1772,7 %
Övriga partier6350,8 %

Partiernas utveckling i Umeå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Umeå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har Fi gjort (+5,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • MP
  • Fi
  • SD
  • C
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Umeå per valår
Parti200620102014201820222026
S38,8 %35,3 %36,2 %34,5 %39,8 %35,8 %
M16,5 %20,9 %16,5 %15,4 %14,9 %16,0 %
V8,5 %11,1 %12,3 %15,7 %10,6 %11,7 %
MP8,9 %10,5 %8,1 %5,5 %7,6 %10,3 %
Fi1,2 %0,7 %6,0 %0,7 %0,0 %0,0 %
SD0,9 %2,3 %5,7 %8,6 %10,8 %9,2 %
C10,5 %6,8 %5,5 %9,5 %7,9 %7,4 %
L6,8 %6,6 %4,9 %4,7 %3,6 %3,8 %
Övr7,7 %5,9 %4,8 %5,5 %4,7 %5,8 %
Valdeltagande83,4 %87,0 %88,7 %89,6 %87,5 %86,8 %

Valdeltagande i Umeå 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Umeå 2014

Så skiljer sig Umeå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 5,7 % i Umeå mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 7,2 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • V +6,6
  • S +5,1
  • FI +2,9
  • MP +1,2

Svagare än i riket

  • SD −7,2
  • M −6,8
  • KD −0,7
  • C −0,6

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Feministiskt initiativ mest i Umeå, från 0,7 % till 6,0 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 20,9 % till 16,5 % (−4,4).

  • FI +5,3
  • M −4,4
  • SD +3,3
  • MP −2,4
  • FP −1,7
  • C −1,3
  • V +1,2
  • KD −1,0

Valdeltagande i Umeå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 88,7 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Umeå på plats 33 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Umeå är indelad i 64 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Ålidhem Västra till 92,5 % i Mariehemsgård.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hörnefors Västra (50,0 %) och sitt svagaste i Ålidhem Västra (25,0 %). Partiet var största parti i samtliga 64 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Umeå är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 3,2 % i kommunvalet mot 5,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.

  • SD −2,4
  • FI −2,1
  • FP +1,1
  • MP −0,7
  • V +0,7
  • S +0,6
  • C +0,4
  • M −0,2

Största parti i Umeå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Umeå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Umeå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna35,8 %86,8 %
2022Socialdemokraterna39,8 %87,5 %
2018Socialdemokraterna34,5 %89,6 %
2014Socialdemokraterna36,2 %88,7 %
2010Socialdemokraterna35,3 %87,0 %
2006Socialdemokraterna38,8 %83,4 %

Valresultat per valdistrikt i Umeå 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 64 valdistrikten i Umeå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Umeå, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BackenS30,2 %S33,0 %89,2 %
Berghem NorraS25,4 %S28,3 %92,4 %
Berghem SydöstraS27,1 %S27,4 %86,3 %
Berghem SödraS29,5 %S30,8 %86,7 %
BrännlandS31,8 %S33,3 %89,0 %
BullmarkS37,7 %S37,0 %83,2 %
BöleåS37,3 %S37,7 %84,6 %
Böleäng VästraS47,1 %S48,8 %89,5 %
Böleäng ÖstraS33,5 %S36,6 %90,3 %
Carlshem VästraS35,4 %S36,2 %86,8 %
Carlshem ÖstraS34,5 %S33,6 %86,7 %
CentrumS30,0 %S32,7 %82,1 %
Centrum VästraS29,8 %S34,4 %85,6 %
Centrum ÖstraS27,4 %S26,6 %88,2 %
DragonfältetS32,6 %S35,9 %85,2 %
ErsmarkS35,4 %S38,6 %92,0 %
Grubbe NorraS36,1 %S39,3 %86,4 %
Grubbe SödraS32,9 %S35,0 %88,0 %
Haga NorraS29,6 %S30,7 %88,8 %
Haga SödraS29,3 %S32,0 %83,6 %
HissjöS35,8 %S36,0 %89,5 %
Holmsund SödraS43,7 %S44,1 %90,6 %
Holmsund VästraS43,3 %S40,4 %79,6 %
Holmsund ÖstraS44,7 %S45,2 %87,3 %
Hörnefors VästraS50,0 %S50,3 %85,2 %
Hörnefors ÖstraS46,7 %S47,2 %89,0 %
InnertavleS38,8 %S41,5 %89,3 %
KronoparkenS41,9 %S41,8 %88,1 %
MariebergS43,7 %S41,4 %87,1 %
MariedalS42,2 %S41,9 %90,9 %
MariehemS36,3 %S34,6 %85,2 %
MariehemsgårdS26,7 %S29,2 %92,5 %
MariehemshöjdS41,8 %S39,5 %83,5 %
Mellan ErsbodaS47,5 %S47,6 %81,4 %
Norra ErsbodaS44,8 %S45,4 %80,8 %
NydalahöjdS28,9 %S27,7 %86,6 %
ObbolaS46,7 %S46,7 %89,2 %
RöbäckS41,0 %S39,9 %88,6 %
SandabrånetS35,5 %S38,2 %87,1 %
SandbackaS33,6 %S33,6 %85,8 %
SofiehemS27,9 %S27,8 %88,0 %
StöckeS35,6 %S37,0 %89,4 %
Sävar VästraS42,1 %S41,8 %86,1 %
Sävar ÖstraS40,1 %S41,6 %87,9 %
TavelsjöS33,9 %S33,3 %87,1 %
TomteboS37,5 %S35,6 %88,1 %
Tomtebo SödraS32,3 %S34,0 %91,0 %
TäfteåS38,2 %S38,3 %90,7 %
Umedalen VästraS36,0 %S35,9 %82,2 %
Umedalen ÖstraS43,4 %S42,0 %85,1 %
UniversitetsområdetS25,8 %S27,4 %84,0 %
Universitetsområdet ÖstraS26,7 %S27,5 %87,7 %
VästerslättS42,4 %S43,7 %90,2 %
Västra ErsbodaS47,0 %S48,6 %87,4 %
VästtegS40,5 %S38,1 %85,8 %
YtterhiskeS34,8 %S36,9 %84,9 %
YttersjöS35,7 %S34,7 %90,5 %
Ålidhem SödraS30,9 %S27,8 %81,6 %
Ålidhem VästraS25,0 %S25,6 %74,7 %
Ålidhem ÖstraS25,1 %S22,7 %84,1 %
ÖbackastrandS29,5 %S31,3 %88,5 %
ÖstermalmS28,9 %S29,8 %88,1 %
Östra ErsbodaS42,2 %S39,7 %84,4 %
ÖsttegS30,1 %S30,1 %85,7 %

Utforska valdistrikten i Umeå på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014