Valresultat Sorsele 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Sorsele med 39,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,7 %). Valdeltagandet var 79,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sorsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 79,5 %
- Röstberättigade
- 1 986
- Avgivna röster
- 1 579
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Sorsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 612 | 39,5 % |
| VVänsterpartiet | 209 | 13,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 204 | 13,2 % |
| MModeraterna | 175 | 11,3 % |
| CCenterpartiet | 149 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 92 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 47 | 3,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 28 | 1,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 26 | 1,7 % |
| Övriga partier | 6 | 0,4 % |
Landstingsvalet 2014 i Sorsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 532 | 35,3 % |
| CCenterpartiet | 278 | 18,4 % |
| VVänsterpartiet | 256 | 17,0 % |
| MModeraterna | 152 | 10,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 112 | 7,4 % |
| KDKristdemokraterna | 95 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 34 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 30 | 2,0 % |
| FIFeministiskt initiativ | 17 | 1,1 % |
| Övriga partier | 2 | 0,1 % |
Kommunvalet 2014 i Sorsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 547 | 35,7 % |
| VVänsterpartiet | 401 | 26,2 % |
| CCenterpartiet | 266 | 17,4 % |
| MModeraterna | 105 | 6,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 98 | 6,4 % |
| KDKristdemokraterna | 95 | 6,2 % |
| Övriga partier | 20 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Sorsele 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Sorsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+9,2 procentenheter).
- S
- V
- SD
- M
- C
- KD
- MP
- Övr
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 41,3 % | 42,4 % | 39,5 % | 35,7 % | 39,2 % | 29,8 % |
| V | 8,1 % | 11,9 % | 13,5 % | 12,7 % | 7,3 % | 5,0 % |
| SD | 1,5 % | 4,0 % | 13,2 % | 15,5 % | 21,8 % | 22,6 % |
| M | 12,7 % | 15,3 % | 11,3 % | 11,0 % | 11,4 % | 14,4 % |
| C | 18,1 % | 11,4 % | 9,6 % | 12,2 % | 7,8 % | 7,7 % |
| KD | 9,1 % | 7,5 % | 5,9 % | 6,9 % | 7,1 % | 8,2 % |
| MP | 2,9 % | 3,3 % | 3,0 % | 2,0 % | 2,3 % | 7,5 % |
| Övr | 5,9 % | 4,3 % | 2,1 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,9 % |
| Fi | 0,4 % | 0,0 % | 1,8 % | 0,5 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 72,8 % | 77,4 % | 79,5 % | 80,8 % | 81,3 % | 83,5 % |
Valdeltagande i Sorsele 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Sorsele 2014
Så skiljer sig Sorsele från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Moderaterna, som fick 11,3 % i Sorsele mot 23,3 % i hela landet — en skillnad på 12,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +8,5
- V +7,8
- C +3,5
- KD +1,4
Svagare än i riket
- M −12,0
- MP −3,9
- FP −3,7
- FI −1,3
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Sorsele, från 4,0 % till 13,2 % (+9,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 15,3 % till 11,3 % (−4,0).
- SD +9,2
- M −4,0
- S −2,8
- FP −1,8
- C −1,8
- FI +1,7
- V +1,6
- KD −1,6
Valdeltagande i Sorsele
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 79,5 %, vilket är 6,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Sorsele på plats 287 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sorsele är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 26,2 % i kommunvalet mot 13,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.
- V +12,7
- C +7,7
- SD −6,8
- M −4,5
- S −3,8
- MP −2,1
- KD +0,3
Största parti i Sorsele sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Sorsele i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 83,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,2 % | 81,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 80,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 39,5 % | 79,5 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 77,4 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,3 % | 72,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Sorsele 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Sorsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gargnäs | S | 38,3 % | S | 33,8 % | 77,9 % |
| Sorsele | S | 40,3 % | S | 36,1 % | 73,8 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014