Valresultat Sorsele 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Sorsele med 42,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (37,9 %). Valdeltagandet var 77,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sorsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.

Se Sorsele på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
77,4 %
Röstberättigade
2 132
Avgivna röster
1 650
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2010 i Sorsele

Riksdagsvalet 2010 i Sorsele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna68642,4 %
MModeraterna24715,3 %
VVänsterpartiet19211,9 %
CCenterpartiet18511,4 %
KDKristdemokraterna1227,5 %
SDSverigedemokraterna644,0 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)573,5 %
MPMiljöpartiet de gröna533,3 %
Övriga partier130,8 %

Landstingsvalet 2010 i Sorsele

Landstingsvalet 2010 i Sorsele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna61339,1 %
VVänsterpartiet29318,7 %
CCenterpartiet29118,6 %
MModeraterna17311,0 %
KDKristdemokraterna996,3 %
MPMiljöpartiet de gröna382,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)332,1 %
SDSverigedemokraterna251,6 %
Övriga partier10,1 %

Kommunvalet 2010 i Sorsele

Kommunvalet 2010 i Sorsele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna62137,9 %
VVänsterpartiet35021,4 %
CCenterpartiet34821,3 %
MModeraterna1267,7 %
KDKristdemokraterna1076,5 %
MPMiljöpartiet de gröna613,7 %
SDSverigedemokraterna181,1 %
Övriga partier60,4 %

Partiernas utveckling i Sorsele 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sorsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−6,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • SD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sorsele per valår
Parti200620102014201820222026
S41,3 %42,4 %39,5 %35,7 %39,2 %29,8 %
M12,7 %15,3 %11,3 %11,0 %11,4 %14,4 %
V8,1 %11,9 %13,5 %12,7 %7,3 %5,0 %
C18,1 %11,4 %9,6 %12,2 %7,8 %7,7 %
KD9,1 %7,5 %5,9 %6,9 %7,1 %8,2 %
SD1,5 %4,0 %13,2 %15,5 %21,8 %22,6 %
L4,0 %3,5 %1,7 %1,9 %2,2 %2,4 %
MP2,9 %3,3 %3,0 %2,0 %2,3 %7,5 %
Övr2,2 %0,8 %2,2 %2,1 %1,0 %2,5 %
Valdeltagande72,8 %77,4 %79,5 %80,8 %81,3 %83,5 %

Valdeltagande i Sorsele 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sorsele 2010

Så skiljer sig Sorsele från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 15,3 % i Sorsele mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 14,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +11,7
  • V +6,3
  • C +4,9
  • KD +1,9

Svagare än i riket

  • M −14,8
  • MP −4,1
  • FP −3,5
  • SD −1,7

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Vänsterpartiet mest i Sorsele, från 8,1 % till 11,9 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 18,1 % till 11,4 % (−6,7).

  • C −6,7
  • V +3,7
  • M +2,6
  • SD +2,5
  • KD −1,6
  • S +1,1
  • FP −0,5
  • MP +0,4

Valdeltagande i Sorsele

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 77,4 %, vilket är 7,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Sorsele på plats 289 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sorsele är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 21,3 % i kommunvalet mot 11,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,8 procentenheter.

  • C +9,8
  • V +9,5
  • M −7,6
  • S −4,4
  • FP −3,2
  • SD −2,9
  • KD −1,0
  • MP +0,5

Största parti i Sorsele sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sorsele i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sorsele per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,8 %83,5 %
2022Socialdemokraterna39,2 %81,3 %
2018Socialdemokraterna35,7 %80,8 %
2014Socialdemokraterna39,5 %79,5 %
2010Socialdemokraterna42,4 %77,4 %
2006Socialdemokraterna41,3 %72,8 %

Valresultat per valdistrikt i Sorsele 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Sorsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sorsele, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GargnäsS40,3 %S37,9 %78,0 %
SorseleS42,6 %S38,0 %73,0 %

Utforska valdistrikten i Sorsele på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010