Valresultat Vilhelmina 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Vilhelmina med 51,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (54,7 %). Valdeltagandet var 84,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vilhelmina ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,1 %
- Röstberättigade
- 5 603
- Avgivna röster
- 4 714
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 408 | 51,8 % |
| MModeraterna | 542 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 392 | 8,4 % |
| CCenterpartiet | 313 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 284 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 218 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 199 | 4,3 % |
| OVRövriga partier | 131 | 2,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 129 | 2,8 % |
| Övriga partier | 37 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 504 | 55,9 % |
| KDKristdemokraterna | 409 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 362 | 8,1 % |
| MModeraterna | 359 | 8,0 % |
| CCenterpartiet | 342 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 294 | 6,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 105 | 2,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 77 | 1,7 % |
| Övriga partier | 27 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Vilhelmina
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 532 | 54,7 % |
| CCenterpartiet | 569 | 12,3 % |
| KDKristdemokraterna | 365 | 7,9 % |
| PAPA | 326 | 7,0 % |
| VVänsterpartiet | 302 | 6,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 233 | 5,0 % |
| MModeraterna | 216 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 51 | 1,1 % |
| Övriga partier | 31 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Vilhelmina 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vilhelmina i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−6,1 procentenheter).
- S
- M
- V
- C
- KD
- L
- SD
- Övr
- ÖVR
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 47,1 % | 51,8 % | 45,9 % | 37,3 % | 35,2 % | 32,0 % |
| M | 8,8 % | 11,6 % | 9,0 % | 7,5 % | 10,5 % | 11,4 % |
| V | 8,9 % | 8,4 % | 11,0 % | 10,8 % | 7,8 % | 6,8 % |
| C | 12,9 % | 6,7 % | 8,0 % | 14,2 % | 6,5 % | 6,5 % |
| KD | 10,1 % | 6,1 % | 5,5 % | 7,3 % | 8,9 % | 10,6 % |
| L | 6,0 % | 4,7 % | 2,6 % | 1,8 % | 1,4 % | 2,4 % |
| SD | 1,4 % | 4,3 % | 12,7 % | 16,3 % | 25,8 % | 22,8 % |
| Övr | 4,3 % | 3,6 % | 4,4 % | 4,8 % | 3,8 % | 7,4 % |
| ÖVR | 0,4 % | 2,8 % | 0,8 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 78,6 % | 84,1 % | 84,4 % | 84,4 % | 81,7 % | 83,0 % |
Valdeltagande i Vilhelmina 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vilhelmina 2010
Så skiljer sig Vilhelmina från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 51,8 % i Vilhelmina mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 21,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +21,1
- V +2,8
- OVR +2,6
- KD +0,5
Svagare än i riket
- M −18,4
- MP −4,6
- FP −2,4
- SD −1,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Socialdemokraterna mest i Vilhelmina, från 47,1 % till 51,8 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 12,9 % till 6,7 % (−6,1).
- C −6,1
- S +4,7
- KD −4,0
- SD +2,8
- M +2,8
- OVR +2,4
- FP −1,3
- MP +0,6
Valdeltagande i Vilhelmina
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 84,1 %, vilket är 0,5 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vilhelmina på plats 160 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vilhelmina är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,3 % i Vilhelmina-Saxnäs till 85,2 % i Latikberg.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vilhelmina (55,5 %) och sitt svagaste i Dikanäs (42,8 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vilhelmina är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 4,7 % i kommunvalet mot 11,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,0 procentenheter.
- M −7,0
- C +5,6
- SD −3,2
- S +3,0
- V −1,9
- KD +1,8
- FP +0,4
Största parti i Vilhelmina sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vilhelmina i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,0 % | 83,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,2 % | 81,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,3 % | 84,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 45,9 % | 84,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,8 % | 84,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 47,1 % | 78,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vilhelmina 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vilhelmina. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Baksjönäs | S | 55,4 % | S | 59,5 % | 80,7 % |
| Dikanäs | S | 42,8 % | S | 47,7 % | 79,6 % |
| Latikberg | S | 49,6 % | S | 50,8 % | 85,2 % |
| Lövliden | S | 50,4 % | S | 53,9 % | 81,5 % |
| Nästansjö | S | 45,0 % | S | 42,3 % | 83,6 % |
| Skansholm | S | 51,7 % | S | 53,6 % | 82,0 % |
| Vilhelmina | S | 55,5 % | S | 58,9 % | 81,3 % |
| Vilhelmina-Saxnäs | S | 47,6 % | S | 54,2 % | 74,3 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010