Valresultat Lycksele 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Lycksele med 49,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (49,6 %). Valdeltagandet var 82,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lycksele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Lycksele på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,6 %
Röstberättigade
9 870
Avgivna röster
8 152
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2010 i Lycksele

Riksdagsvalet 2010 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 97949,3 %
MModeraterna1 35916,8 %
VVänsterpartiet6978,6 %
KDKristdemokraterna6578,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4155,1 %
CCenterpartiet3554,4 %
SDSverigedemokraterna2943,6 %
MPMiljöpartiet de gröna2653,3 %
Övriga partier510,6 %

Landstingsvalet 2010 i Lycksele

Landstingsvalet 2010 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 17152,8 %
MModeraterna1 33917,0 %
KDKristdemokraterna6568,3 %
VVänsterpartiet5737,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5086,4 %
CCenterpartiet3334,2 %
SDSverigedemokraterna1622,1 %
MPMiljöpartiet de gröna1411,8 %
Övriga partier130,2 %

Kommunvalet 2010 i Lycksele

Kommunvalet 2010 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 94249,6 %
MModeraterna1 39017,5 %
KDKristdemokraterna6988,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6928,7 %
VVänsterpartiet5747,2 %
CCenterpartiet3384,3 %
MPMiljöpartiet de gröna2052,6 %
SDSverigedemokraterna1051,3 %
Övriga partier20,0 %

Partiernas utveckling i Lycksele 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lycksele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,7 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • KD
  • L
  • C
  • SD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lycksele per valår
Parti200620102014201820222026
S50,4 %49,3 %46,0 %38,9 %40,4 %36,1 %
M12,1 %16,8 %14,1 %14,4 %14,7 %15,5 %
V7,3 %8,6 %10,3 %9,5 %5,3 %6,6 %
KD9,3 %8,1 %7,2 %9,7 %10,3 %12,0 %
L6,0 %5,1 %3,7 %3,8 %2,9 %3,7 %
C8,7 %4,4 %4,1 %7,3 %5,2 %4,7 %
SD1,7 %3,6 %10,5 %13,8 %18,2 %16,7 %
MP2,7 %3,3 %2,3 %1,4 %2,2 %3,3 %
Övr1,9 %0,6 %1,7 %1,2 %0,8 %1,4 %
Valdeltagande78,2 %82,6 %83,5 %84,5 %83,0 %82,4 %

Valdeltagande i Lycksele 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lycksele 2010

Så skiljer sig Lycksele från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 49,3 % i Lycksele mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 18,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +18,6
  • V +3,0
  • KD +2,5

Svagare än i riket

  • M −13,2
  • MP −4,1
  • C −2,2
  • SD −2,1

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Lycksele, från 12,1 % till 16,8 % (+4,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,7 % till 4,4 % (−4,3).

  • M +4,7
  • C −4,3
  • SD +2,0
  • V +1,4
  • KD −1,2
  • S −1,1
  • FP −0,9
  • MP +0,6

Valdeltagande i Lycksele

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,6 %, vilket är 2,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Lycksele på plats 222 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lycksele är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,0 % i Björksele till 86,8 % i Forsdala.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Villaryd (51,9 %) och sitt svagaste i Kattisavan (39,1 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lycksele är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 8,7 % i kommunvalet mot 5,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,6 procentenheter.

  • FP +3,6
  • SD −2,3
  • V −1,4
  • MP −0,7
  • M +0,7
  • KD +0,6
  • S +0,3
  • C −0,1

Största parti i Lycksele sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lycksele i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lycksele per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,1 %82,4 %
2022Socialdemokraterna40,4 %83,0 %
2018Socialdemokraterna38,9 %84,5 %
2014Socialdemokraterna46,0 %83,5 %
2010Socialdemokraterna49,3 %82,6 %
2006Socialdemokraterna50,4 %78,2 %

Valresultat per valdistrikt i Lycksele 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Lycksele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lycksele, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörkseleS47,2 %S44,5 %75,0 %
ForsdalaS50,2 %S49,6 %86,8 %
KattisavanS39,1 %S41,6 %79,4 %
KnaftenS46,0 %S38,2 %75,5 %
LyckseleS49,9 %S50,9 %78,7 %
NorrmalmS51,1 %S53,0 %84,7 %
SödermalmS50,0 %S53,1 %81,6 %
VillarydS51,9 %S52,5 %79,6 %

Utforska valdistrikten i Lycksele på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010