Valresultat Skellefteå 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Skellefteå med 49,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (51,2 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skellefteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 48 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,6 %
- Röstberättigade
- 56 689
- Avgivna röster
- 48 534
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 23 795 | 49,6 % |
| MModeraterna | 6 852 | 14,3 % |
| VVänsterpartiet | 4 568 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 2 865 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 780 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 750 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 2 568 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 404 | 2,9 % |
| Övriga partier | 438 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 002 | 51,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 613 | 9,9 % |
| MModeraterna | 4 568 | 9,8 % |
| VVänsterpartiet | 4 174 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 3 236 | 7,0 % |
| KDKristdemokraterna | 2 845 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 074 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 755 | 1,6 % |
| Övriga partier | 264 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 24 143 | 51,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 5 619 | 11,9 % |
| MModeraterna | 4 229 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 3 935 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 3 708 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 2 450 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 210 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 830 | 1,8 % |
| Övriga partier | 47 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Skellefteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skellefteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−4,1 procentenheter).
- S
- M
- V
- C
- MP
- L
- KD
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,4 % | 49,6 % | 50,2 % | 45,3 % | 45,2 % | 41,9 % |
| M | 11,0 % | 14,3 % | 10,7 % | 11,9 % | 13,3 % | 14,5 % |
| V | 8,9 % | 9,5 % | 9,3 % | 9,8 % | 6,6 % | 7,5 % |
| C | 10,0 % | 6,0 % | 5,8 % | 8,8 % | 7,4 % | 6,5 % |
| MP | 4,2 % | 5,8 % | 5,3 % | 3,0 % | 4,0 % | 5,1 % |
| L | 6,0 % | 5,7 % | 3,8 % | 3,4 % | 2,6 % | 2,9 % |
| KD | 6,3 % | 5,3 % | 4,0 % | 4,9 % | 4,4 % | 6,1 % |
| SD | 1,4 % | 2,9 % | 7,8 % | 11,7 % | 15,3 % | 14,2 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,6 % | 86,7 % | 87,9 % | 85,4 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Skellefteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skellefteå 2010
Så skiljer sig Skellefteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 49,6 % i Skellefteå mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 18,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +18,9
- V +3,9
Svagare än i riket
- M −15,8
- SD −2,8
- MP −1,5
- FP −1,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Skellefteå, från 11,0 % till 14,3 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,0 % till 6,0 % (−4,1).
- C −4,1
- M +3,3
- MP +1,6
- SD +1,6
- KD −0,9
- S −0,9
- V +0,6
- FP −0,3
Valdeltagande i Skellefteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,6 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Skellefteå på plats 82 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skellefteå är indelad i 48 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,8 % i Anderstorp C till 91,4 % i Stämningsgården.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skelleftehamn V (63,6 %) och sitt svagaste i Lövånger omland (34,4 %). Partiet var största parti i samtliga 48 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skellefteå är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,9 % i kommunvalet mot 5,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- FP +6,2
- M −5,3
- C +1,9
- S +1,6
- V −1,2
- MP −1,1
- KD −0,2
Största parti i Skellefteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skellefteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 45,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,2 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,6 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,4 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Skellefteå 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 48 valdistrikten i Skellefteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alhem-Norrbacka | S | 49,1 % | S | 49,5 % | 84,2 % |
| Anderstorp C | S | 56,3 % | S | 59,3 % | 75,8 % |
| Anderstorp N | S | 53,5 % | S | 56,0 % | 81,5 % |
| Anderstorp S | S | 55,9 % | S | 58,0 % | 83,8 % |
| Bergsbyn | S | 46,6 % | S | 47,8 % | 90,3 % |
| Boliden | S | 57,7 % | S | 61,0 % | 82,2 % |
| Bureå Norra | S | 59,8 % | S | 61,5 % | 84,7 % |
| Bureå Södra | S | 50,0 % | S | 50,6 % | 87,2 % |
| Burträsk | S | 48,7 % | S | 49,3 % | 78,8 % |
| Burträsk omland | S | 41,4 % | S | 42,8 % | 81,9 % |
| Bygdsiljum | S | 37,7 % | S | 36,7 % | 80,5 % |
| Byske C - Åbyn | S | 54,0 % | S | 57,8 % | 84,1 % |
| Byske älvdal | S | 54,6 % | S | 57,6 % | 84,1 % |
| Degerbyn | S | 44,6 % | S | 45,8 % | 89,5 % |
| Drängsmark-Ostvik | S | 52,2 % | S | 50,2 % | 84,9 % |
| Ersmark | S | 56,6 % | S | 56,8 % | 85,5 % |
| Fällfors | S | 50,2 % | S | 43,9 % | 82,9 % |
| Getberget-Älvsbacka Ö | S | 49,6 % | S | 50,6 % | 86,5 % |
| Gummark | S | 43,2 % | S | 41,4 % | 87,2 % |
| Hjoggböle | S | 51,3 % | S | 52,0 % | 86,5 % |
| Jörn | S | 52,0 % | S | 51,0 % | 76,9 % |
| Klemensnäs | S | 59,1 % | S | 60,5 % | 87,0 % |
| Kusmark | S | 46,2 % | S | 47,9 % | 84,7 % |
| Kåge C | S | 56,5 % | S | 57,6 % | 87,2 % |
| Kåge omland | S | 45,0 % | S | 49,9 % | 86,0 % |
| Lövånger C | S | 35,4 % | S | 35,4 % | 80,3 % |
| Lövånger omland | S | 34,4 % | S | 33,7 % | 84,4 % |
| Medle | S | 44,7 % | S | 44,1 % | 88,2 % |
| Morö Backe C-Hedensbyn | S | 53,4 % | S | 57,4 % | 79,0 % |
| Morö Backe V | S | 45,6 % | S | 47,4 % | 91,3 % |
| Morö Backe Ö | S | 54,2 % | S | 53,0 % | 91,1 % |
| Moröhöjden | S | 60,6 % | S | 62,0 % | 84,8 % |
| Nordanå | S | 42,5 % | S | 41,6 % | 81,9 % |
| Norrböle V | S | 49,9 % | S | 52,7 % | 80,1 % |
| Norrböle Ö | S | 47,8 % | S | 50,3 % | 86,2 % |
| Prästbordet | S | 40,7 % | S | 45,5 % | 82,1 % |
| Sjungande Dalen | S | 50,7 % | S | 51,8 % | 76,6 % |
| Skelleftehamn V | S | 63,6 % | S | 65,4 % | 82,8 % |
| Skelleftehamn Ö | S | 53,8 % | S | 58,1 % | 83,6 % |
| Skellefteå C | S | 41,8 % | S | 44,5 % | 79,2 % |
| Skråmträsk-Klutmark | S | 44,6 % | S | 43,3 % | 85,2 % |
| Stackgrönnan | S | 46,1 % | S | 46,0 % | 86,8 % |
| Stämningsgården | S | 42,7 % | S | 44,7 % | 91,4 % |
| Sunnanå Västra | S | 45,3 % | S | 48,4 % | 90,7 % |
| Sunnanå Östra | S | 52,2 % | S | 52,7 % | 84,4 % |
| Sörböle | S | 47,3 % | S | 50,5 % | 88,2 % |
| Ursviken | S | 55,1 % | S | 58,1 % | 91,2 % |
| Älvsbacka | S | 45,3 % | S | 46,3 % | 84,5 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010