Valresultat Skellefteå 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Skellefteå med 41,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,6 %). Valdeltagandet var 85,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skellefteå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 50 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,8 %
- Röstberättigade
- 57 288
- Avgivna röster
- 49 161
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 20 386 | 41,9 % |
| MModeraterna | 7 053 | 14,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 6 892 | 14,2 % |
| VVänsterpartiet | 3 649 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 3 154 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 941 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 455 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 425 | 2,9 % |
| Övriga partier | 646 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Skellefteå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 072 | 39,2 % |
| MModeraterna | 8 784 | 18,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 969 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 4 290 | 8,8 % |
| KDKristdemokraterna | 4 177 | 8,6 % |
| CCenterpartiet | 3 553 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 433 | 5,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 060 | 2,2 % |
| Övriga partier | 259 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Skellefteå — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Skellefteå har 65 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 27 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 13 och Sverigedemokraterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 19 888 | 40,6 % | 27(−1) |
| MModeraterna | 9 323 | 19,0 % | 13(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 4 845 | 9,9 % | 7(±0) |
| VVänsterpartiet | 4 087 | 8,3 % | 5(±0) |
| KDKristdemokraterna | 3 927 | 8,0 % | 5(+1) |
| CCenterpartiet | 3 423 | 7,0 % | 5(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 364 | 4,8 % | 3(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 927 | 1,9 % | 0(−2) |
| Övriga partier | 223 | 0,5 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Skellefteå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skellefteå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,3 procentenheter).
- S
- M
- SD
- V
- C
- KD
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,4 % | 49,6 % | 50,2 % | 45,3 % | 45,2 % | 41,9 % |
| M | 11,0 % | 14,3 % | 10,7 % | 11,9 % | 13,3 % | 14,5 % |
| SD | 1,4 % | 2,9 % | 7,8 % | 11,7 % | 15,3 % | 14,2 % |
| V | 8,9 % | 9,5 % | 9,3 % | 9,8 % | 6,6 % | 7,5 % |
| C | 10,0 % | 6,0 % | 5,8 % | 8,8 % | 7,4 % | 6,5 % |
| KD | 6,3 % | 5,3 % | 4,0 % | 4,9 % | 4,4 % | 6,1 % |
| MP | 4,2 % | 5,8 % | 5,3 % | 3,0 % | 4,0 % | 5,1 % |
| L | 6,0 % | 5,7 % | 3,8 % | 3,4 % | 2,6 % | 2,9 % |
| Övr | 1,8 % | 0,9 % | 3,1 % | 1,2 % | 1,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,6 % | 86,7 % | 87,9 % | 85,4 % | 85,8 % |
Valdeltagande i Skellefteå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skellefteå 2026
Så skiljer sig Skellefteå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 41,9 % i Skellefteå mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 13,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 1 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,9
Svagare än i riket
- M −5,3
- SD −3,3
- L −2,4
- MP −1,1
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Skellefteå, från 4,4 % till 6,1 % (+1,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 45,2 % till 41,9 % (−3,3).
- S −3,3
- KD +1,6
- M +1,2
- SD −1,1
- MP +1,1
- C −0,9
- V +0,9
- L +0,3
Valdeltagande i Skellefteå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,8 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Skellefteå på plats 102 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skellefteå är indelad i 50 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,5 % i Morö backe C till 92,8 % i Sunnanå S.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Anderstorp S (53,7 %) och sitt svagaste i Skråmträsk-Klutmark (30,4 %). Partiet var största parti i samtliga 50 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skellefteå är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,0 % i kommunvalet mot 14,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,5 procentenheter.
- M +4,5
- SD −4,3
- KD +2,0
- S −1,4
- V +0,8
- C +0,5
- MP −0,2
Största parti i Skellefteå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skellefteå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 41,9 % | 85,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 45,2 % | 85,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 45,3 % | 87,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,2 % | 86,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 49,6 % | 85,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,4 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Skellefteå 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 50 valdistrikten i Skellefteå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Alhem-Norvalla | S | 41,0 % | S | 40,6 % | 86,5 % |
| Anderstorp N | S | 46,0 % | S | 46,1 % | 78,1 % |
| Anderstorp S | S | 53,7 % | S | 48,9 % | 82,4 % |
| Anderstorp Ö | S | 44,5 % | S | 43,1 % | 77,9 % |
| Bergsbyn | S | 41,1 % | S | 40,2 % | 91,2 % |
| Boliden | S | 38,8 % | S | 37,5 % | 78,7 % |
| Brännan-Mobacken | S | 43,4 % | S | 43,1 % | 85,4 % |
| Bureå N | S | 47,7 % | S | 45,1 % | 84,0 % |
| Bureå S | S | 35,7 % | S | 33,0 % | 86,4 % |
| Burträsk C | S | 43,9 % | S | 42,0 % | 77,9 % |
| Burträsk V | S | 36,0 % | S | 31,5 % | 81,2 % |
| Burträsk Ö | S | 31,8 % | S | 28,5 % | 83,0 % |
| Byske C | S | 46,2 % | S | 44,8 % | 81,9 % |
| Byske-Fällfors | S | 38,8 % | S | 36,5 % | 84,0 % |
| Centrum S | S | 42,0 % | S | 41,0 % | 82,4 % |
| Centrum V | S | 41,6 % | S | 40,3 % | 82,4 % |
| Centrum Ö | S | 42,9 % | S | 41,6 % | 82,6 % |
| Drängsmark-Ostvik | S | 39,5 % | S | 37,9 % | 86,6 % |
| Erikslid | S | 47,1 % | S | 44,4 % | 83,6 % |
| Furunäs | S | 41,2 % | S | 40,3 % | 87,5 % |
| Getberget | S | 42,4 % | S | 40,0 % | 83,9 % |
| Hjoggböle | S | 33,2 % | S | 30,9 % | 85,0 % |
| Inre Ursviken | S | 47,0 % | S | 45,8 % | 84,3 % |
| Jörn | S | 38,6 % | S | 36,8 % | 78,9 % |
| Klockarberget | S | 40,4 % | S | 40,0 % | 81,6 % |
| Kåge N | S | 41,6 % | S | 38,5 % | 86,8 % |
| Kåge S | S | 39,7 % | S | 37,0 % | 83,7 % |
| Kågedalen | S | 34,9 % | S | 33,1 % | 85,7 % |
| Lövånger | S | 34,9 % | S | 32,4 % | 81,5 % |
| Morö backe C | S | 48,7 % | S | 45,6 % | 69,5 % |
| Morö backe V | S | 45,7 % | S | 46,8 % | 91,9 % |
| Morö backe Ö | S | 46,8 % | S | 47,0 % | 89,7 % |
| Moröhöjden | S | 48,6 % | S | 46,0 % | 82,9 % |
| Morön-Hedensbyn | S | 45,4 % | S | 43,4 % | 88,0 % |
| Myckle-Medle | S | 36,6 % | S | 36,8 % | 91,4 % |
| Norrhammar | S | 43,9 % | S | 41,1 % | 82,5 % |
| Prästbordet | S | 44,0 % | S | 42,0 % | 80,7 % |
| Sjungande dalen | S | 46,8 % | S | 45,5 % | 82,5 % |
| Skelleftehamn V | S | 43,3 % | S | 42,1 % | 79,8 % |
| Skelleftehamn Ö | S | 45,6 % | S | 45,1 % | 78,0 % |
| Skråmträsk-Klutmark | S | 30,4 % | S | 28,2 % | 86,3 % |
| Stackgrönnan-Örviken | S | 35,5 % | S | 36,0 % | 88,3 % |
| Stämningsgården | S | 41,3 % | S | 42,3 % | 85,8 % |
| Sunnanå S | S | 41,7 % | S | 38,9 % | 92,8 % |
| Sunnanå V | S | 42,0 % | S | 42,3 % | 89,1 % |
| Sunnanå Ö | S | 45,2 % | S | 44,5 % | 80,4 % |
| Sörböle | S | 46,9 % | S | 44,3 % | 86,5 % |
| Yttre Ursviken | S | 48,8 % | S | 47,8 % | 90,7 % |
| Älvsbacka V | S | 42,4 % | S | 42,2 % | 82,8 % |
| Älvsbacka Ö | S | 44,9 % | S | 44,9 % | 87,3 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026