Valresultat Åsele 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Åsele med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Liberalerna flest röster (25,6 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,1 %
- Röstberättigade
- 2 024
- Avgivna röster
- 1 682
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2026 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 544 | 32,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 369 | 22,2 % |
| MModeraterna | 222 | 13,3 % |
| KDKristdemokraterna | 145 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 138 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 88 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 76 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 38 | 2,3 % |
| ÖrebrÖrebropartiet | 22 | 1,3 % |
| Övriga partier | 22 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 390 | 23,6 % |
| MModeraterna | 286 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 284 | 17,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 233 | 14,1 % |
| KDKristdemokraterna | 216 | 13,1 % |
| VVänsterpartiet | 115 | 7,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 74 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 43 | 2,6 % |
| Övriga partier | 9 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Åsele — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Åsele har 25 mandat. Liberalerna och Centerpartiet fick flest, 6 mandat vardera.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 425 | 25,6 % | 6(+4) |
| CCenterpartiet | 391 | 23,5 % | 6(+1) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 322 | 19,4 % | 5(−6) |
| ÅseleÅselepartiet | 182 | 10,9 % | 3(−2) |
| SDSverigedemokraterna | 168 | 10,1 % | 3(+3) |
| VVänsterpartiet | 63 | 3,8 % | 1(−1) |
| OÅOPiNiON Åsele | 44 | 2,6 % | 1 |
| MModeraterna | 35 | 2,1 % | |
| MPMiljöpartiet de gröna | 19 | 1,1 % | |
| Övriga partier | 14 | 0,8 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Åsele 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−5,0 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,8 % | 51,2 % | 44,8 % | 40,3 % | 37,7 % | 32,7 % |
| SD | 1,7 % | 3,9 % | 10,9 % | 15,5 % | 22,4 % | 22,2 % |
| M | 9,8 % | 13,6 % | 11,7 % | 8,7 % | 12,9 % | 13,3 % |
| KD | 6,6 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,8 % | 5,3 % | 8,7 % |
| C | 16,2 % | 9,6 % | 10,6 % | 16,7 % | 10,0 % | 8,3 % |
| V | 7,0 % | 7,4 % | 9,1 % | 8,6 % | 5,4 % | 5,3 % |
| L | 4,8 % | 5,8 % | 5,2 % | 2,7 % | 3,2 % | 4,6 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,4 % | 1,7 % | 1,3 % | 2,6 % |
| MP | 0,9 % | 1,8 % | 1,9 % | 1,1 % | 1,7 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 83,3 % | 84,9 % | 85,4 % | 82,0 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Åsele 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åsele 2026
Så skiljer sig Åsele från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 13,3 % i Åsele mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 6,5 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,7
- S +4,7
- KD +2,5
- C +1,3
Svagare än i riket
- M −6,5
- MP −3,8
- V −3,1
- L −0,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Åsele, från 5,3 % till 8,7 % (+3,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,7 % till 32,7 % (−5,0).
- S −5,0
- KD +3,4
- C −1,7
- L +1,4
- Örebr +1,3
- MP +0,5
- M +0,5
- SD −0,2
Valdeltagande i Åsele
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,1 %, vilket är 1,8 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Åsele på plats 217 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åsele är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 25,6 % i kommunvalet mot 4,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 21,0 procentenheter.
- L +21,0
- C +15,2
- S −13,3
- SD −12,1
- M −11,2
- KD −8,0
- V −1,5
Största parti i Åsele sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åsele i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Åsele 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Åsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Åsele C | S | 37,2 % | L | 29,4 % | 63,7 % |
| Åsele omland | S | 27,3 % | C | 33,3 % | 70,8 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026