Valresultat Vilhelmina 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Vilhelmina med 32,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vilhelmina ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Vilhelmina på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,0 %
Röstberättigade
4 943
Avgivna röster
4 101
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Vilhelmina

Riksdagsvalet 2026 i Vilhelmina: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 28832,0 %
SDSverigedemokraterna92022,8 %
MModeraterna46111,4 %
KDKristdemokraterna42610,6 %
VVänsterpartiet2746,8 %
CCenterpartiet2636,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2165,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)982,4 %
ÖrebrÖrebropartiet411,0 %
Övriga partier431,1 %

Regionvalet 2026 i Vilhelmina

Regionvalet 2026 i Vilhelmina: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 03126,3 %
KDKristdemokraterna79620,3 %
CCenterpartiet55314,1 %
SDSverigedemokraterna51013,0 %
MModeraterna48912,5 %
VVänsterpartiet2967,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1804,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)441,1 %
Övriga partier190,5 %

Kommunvalet 2026 i Vilhelmina — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Vilhelmina har 27 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 8 mandat (±0 sedan 2022), följt av Kristdemokraterna med 5 och Centerpartiet med 4.

Kommunvalet 2026 i Vilhelmina: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 16529,3 %8(±0)
KDKristdemokraterna78219,7 %5(−1)
CCenterpartiet66316,7 %4(+1)
SDSverigedemokraterna39710,0 %3(±0)
MModeraterna3899,8 %3(+1)
VVänsterpartiet2576,5 %2(−1)
MPMiljöpartiet de gröna1694,3 %1(+1)
PAPolitiskt Alternativ1293,2 %1(−1)
Övriga partier240,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Vilhelmina 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vilhelmina i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har MP gjort (+3,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • V
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vilhelmina per valår
Parti200620102014201820222026
S47,1 %51,8 %45,9 %37,3 %35,2 %32,0 %
SD1,4 %4,3 %12,7 %16,3 %25,8 %22,8 %
M8,8 %11,6 %9,0 %7,5 %10,5 %11,4 %
KD10,1 %6,1 %5,5 %7,3 %8,9 %10,6 %
V8,9 %8,4 %11,0 %10,8 %7,8 %6,8 %
C12,9 %6,7 %8,0 %14,2 %6,5 %6,5 %
MP2,2 %2,8 %2,5 %1,1 %2,0 %5,4 %
L6,0 %4,7 %2,6 %1,8 %1,4 %2,4 %
Övr2,5 %3,6 %2,7 %3,7 %1,7 %2,1 %
Valdeltagande78,6 %84,1 %84,4 %84,4 %81,7 %83,0 %

Valdeltagande i Vilhelmina 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vilhelmina 2026

Så skiljer sig Vilhelmina från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Moderaterna, som fick 11,4 % i Vilhelmina mot 19,9 % i hela landet — en skillnad på 8,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,3
  • KD +4,4
  • S +3,9
  • Örebr +0,4

Svagare än i riket

  • M −8,4
  • L −2,9
  • V −1,6
  • MP −0,8

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Miljöpartiet mest i Vilhelmina, från 2,0 % till 5,4 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 35,2 % till 32,0 % (−3,3).

  • MP +3,3
  • S −3,3
  • SD −2,9
  • KD +1,6
  • V −1,0
  • Örebr +1,0
  • L +1,0
  • M +0,9

Valdeltagande i Vilhelmina

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,0 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vilhelmina på plats 222 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vilhelmina är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,4 % i Vilhelmina-Saxnäs till 83,7 % i Lövliden.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vilhelmina (36,5 %) och sitt svagaste i Latikberg (22,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 3 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vilhelmina är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 10,0 % i kommunvalet mot 22,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,8 procentenheter.

  • SD −12,8
  • C +10,2
  • KD +9,1
  • S −2,7
  • M −1,7
  • MP −1,1
  • V −0,3

Största parti i Vilhelmina sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vilhelmina i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vilhelmina per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,0 %83,0 %
2022Socialdemokraterna35,2 %81,7 %
2018Socialdemokraterna37,3 %84,4 %
2014Socialdemokraterna45,9 %84,4 %
2010Socialdemokraterna51,8 %84,1 %
2006Socialdemokraterna47,1 %78,6 %

Valresultat per valdistrikt i Vilhelmina 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vilhelmina. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vilhelmina, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BaksjönäsS34,2 %S32,0 %75,3 %
DikanäsS27,2 %S25,8 %76,1 %
LatikbergSD30,4 %S25,4 %77,6 %
LövlidenS34,9 %S31,1 %83,7 %
NästansjöSD28,0 %KD27,7 %77,5 %
SkansholmSD28,8 %KD24,3 %78,3 %
VilhelminaS36,5 %S32,4 %75,4 %
Vilhelmina-SaxnäsS31,8 %S28,5 %74,4 %

Utforska valdistrikten i Vilhelmina på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026