Valresultat Vännäs 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Vännäs med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,7 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vännäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Vännäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,0 %
Röstberättigade
6 881
Avgivna röster
5 779
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2026 i Vännäs

Riksdagsvalet 2026 i Vännäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 87332,7 %
SDSverigedemokraterna92216,1 %
MModeraterna92216,1 %
VVänsterpartiet4978,7 %
CCenterpartiet4748,3 %
KDKristdemokraterna3926,8 %
MPMiljöpartiet de gröna3135,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2103,7 %
Övriga partier1262,2 %

Regionvalet 2026 i Vännäs

Regionvalet 2026 i Vännäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 71230,4 %
MModeraterna1 06218,8 %
KDKristdemokraterna64211,4 %
VVänsterpartiet60110,7 %
SDSverigedemokraterna58910,5 %
CCenterpartiet5569,9 %
MPMiljöpartiet de gröna3105,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1382,4 %
Övriga partier260,5 %

Kommunvalet 2026 i Vännäs — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Vännäs har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (±0 sedan 2022), följt av Moderaterna med 6 och Centerpartiet med 4.

Kommunvalet 2026 i Vännäs: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 91933,7 %11(±0)
MModeraterna99617,5 %6(+1)
CCenterpartiet80914,2 %4(−2)
VVänsterpartiet61410,8 %3(±0)
KDKristdemokraterna5599,8 %3(+1)
SDSverigedemokraterna4998,8 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2484,4 %1(±0)
Övriga partier490,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Vännäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vännäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • C
  • KD
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vännäs per valår
Parti200620102014201820222026
S42,7 %40,8 %39,8 %34,6 %36,6 %32,7 %
SD0,9 %2,6 %8,5 %13,2 %18,4 %16,1 %
M12,4 %18,3 %12,8 %12,7 %15,0 %16,1 %
V8,3 %10,4 %12,3 %13,1 %8,0 %8,7 %
C18,3 %11,3 %10,6 %13,1 %9,1 %8,3 %
KD6,9 %5,4 %4,7 %6,0 %4,9 %6,8 %
MP4,2 %5,0 %4,3 %3,1 %4,5 %5,5 %
L4,4 %5,3 %3,4 %2,8 %2,2 %3,7 %
Övr1,8 %0,9 %3,6 %1,4 %1,4 %2,2 %
Valdeltagande78,2 %84,6 %85,9 %86,6 %84,3 %84,0 %

Valdeltagande i Vännäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vännäs 2026

Så skiljer sig Vännäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Socialdemokraterna, som fick 32,7 % i Vännäs mot 28,0 % i hela landet — en skillnad på 4,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +4,7
  • C +1,2
  • KD +0,7
  • V +0,3

Svagare än i riket

  • M −3,8
  • L −1,7
  • SD −1,4
  • MP −0,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Vännäs, från 4,9 % till 6,8 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 36,6 % till 32,7 % (−3,9).

  • S −3,9
  • SD −2,3
  • KD +2,0
  • L +1,5
  • M +1,1
  • MP +1,0
  • C −0,8
  • V +0,7

Valdeltagande i Vännäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,0 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vännäs på plats 185 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vännäs är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,5 % i Myran-Centrum till 85,8 % i Östra byarna.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lägret-Nyby (36,2 %) och sitt svagaste i Östra byarna (24,7 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vännäs är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,8 % i kommunvalet mot 16,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.

  • SD −7,3
  • C +5,9
  • KD +3,0
  • L −2,9
  • V +2,1
  • M +1,4
  • MP −1,1
  • S +1,0

Största parti i Vännäs sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vännäs i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vännäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna32,7 %84,0 %
2022Socialdemokraterna36,6 %84,3 %
2018Socialdemokraterna34,6 %86,6 %
2014Socialdemokraterna39,8 %85,9 %
2010Socialdemokraterna40,8 %84,6 %
2006Socialdemokraterna42,7 %78,2 %

Valresultat per valdistrikt i Vännäs 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Vännäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vännäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Lägret-NybyS36,2 %S38,1 %82,3 %
Myran-CentrumS34,7 %S35,1 %76,5 %
VännäsbyS35,8 %S36,9 %83,2 %
Västra byarna-ÄlvdalaS31,2 %S30,4 %80,2 %
Östra byarnaS24,7 %S27,9 %85,8 %

Utforska valdistrikten i Vännäs på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2026 · Alla kommuner 2026