Valresultat Åsele 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Åsele med 51,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (49,9 %). Valdeltagandet var 83,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,3 %
- Röstberättigade
- 2 425
- Avgivna röster
- 2 021
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2010 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 026 | 51,2 % |
| MModeraterna | 273 | 13,6 % |
| CCenterpartiet | 192 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 149 | 7,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 116 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 109 | 5,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 79 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 37 | 1,8 % |
| Övriga partier | 23 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 042 | 53,7 % |
| CCenterpartiet | 214 | 11,0 % |
| MModeraterna | 186 | 9,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 176 | 9,1 % |
| VVänsterpartiet | 127 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 120 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 50 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 20 | 1,0 % |
| Övriga partier | 4 | 0,2 % |
Kommunvalet 2010 i Åsele
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 992 | 49,9 % |
| ÅKLÅKL | 682 | 34,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 151 | 7,6 % |
| VVänsterpartiet | 92 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 23 | 1,2 % |
| Övriga partier | 46 | 2,3 % |
Partiernas utveckling i Åsele 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Åsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−6,6 procentenheter).
- S
- M
- C
- V
- L
- KD
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 50,8 % | 51,2 % | 44,8 % | 40,3 % | 37,7 % | 32,7 % |
| M | 9,8 % | 13,6 % | 11,7 % | 8,7 % | 12,9 % | 13,3 % |
| C | 16,2 % | 9,6 % | 10,6 % | 16,7 % | 10,0 % | 8,3 % |
| V | 7,0 % | 7,4 % | 9,1 % | 8,6 % | 5,4 % | 5,3 % |
| L | 4,8 % | 5,8 % | 5,2 % | 2,7 % | 3,2 % | 4,6 % |
| KD | 6,6 % | 5,4 % | 3,4 % | 4,8 % | 5,3 % | 8,7 % |
| SD | 1,7 % | 3,9 % | 10,9 % | 15,5 % | 22,4 % | 22,2 % |
| MP | 0,9 % | 1,8 % | 1,9 % | 1,1 % | 1,7 % | 2,3 % |
| Övr | 2,4 % | 1,1 % | 2,4 % | 1,7 % | 1,3 % | 2,6 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 83,3 % | 84,9 % | 85,4 % | 82,0 % | 83,1 % |
Valdeltagande i Åsele 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Åsele 2010
Så skiljer sig Åsele från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 51,2 % i Åsele mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 20,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +20,5
- C +3,0
- V +1,8
Svagare än i riket
- M −16,4
- MP −5,5
- SD −1,8
- FP −1,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Åsele, från 9,8 % till 13,6 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 16,2 % till 9,6 % (−6,6).
- C −6,6
- M +3,8
- SD +2,3
- KD −1,1
- JL −1,0
- MP +1,0
- FP +1,0
- V +0,5
Valdeltagande i Åsele
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,3 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Åsele på plats 193 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åsele är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 0,9 % i kommunvalet mot 13,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,7 procentenheter.
- M −12,7
- C −8,9
- KD −5,2
- V −2,8
- SD −2,8
- FP +1,8
- S −1,2
Största parti i Åsele sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Åsele i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 83,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 37,7 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 40,3 % | 85,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 44,8 % | 84,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 51,2 % | 83,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Åsele 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Åsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Åsele C | S | 53,8 % | S | 52,7 % | 81,9 % |
| Åsele omland | S | 49,8 % | S | 48,2 % | 72,4 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010