Valresultat Malå 2010

I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Malå med 52,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,1 %). Valdeltagandet var 82,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.

Se Malå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,5 %
Röstberättigade
2 594
Avgivna röster
2 140
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2010 i Malå

Riksdagsvalet 2010 i Malå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 10852,5 %
MModeraterna30614,5 %
VVänsterpartiet26812,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1416,7 %
KDKristdemokraterna894,2 %
CCenterpartiet733,5 %
SDSverigedemokraterna562,7 %
MPMiljöpartiet de gröna552,6 %
Övriga partier150,7 %

Landstingsvalet 2010 i Malå

Landstingsvalet 2010 i Malå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 07253,0 %
VVänsterpartiet35017,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)20310,0 %
MModeraterna1708,4 %
CCenterpartiet904,5 %
KDKristdemokraterna854,2 %
MPMiljöpartiet de gröna241,2 %
SDSverigedemokraterna231,1 %
Övriga partier50,2 %

Kommunvalet 2010 i Malå

Kommunvalet 2010 i Malå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna87141,1 %
MLML62129,3 %
VVänsterpartiet30514,4 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1999,4 %
KDKristdemokraterna532,5 %
CCenterpartiet422,0 %
Övriga partier281,3 %

Partiernas utveckling i Malå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Malå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har C gjort (−5,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • V
  • L
  • KD
  • C
  • SD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Malå per valår
Parti200620102014201820222026
S54,7 %52,5 %50,8 %43,0 %40,1 %38,2 %
M10,0 %14,5 %8,6 %9,0 %9,5 %12,4 %
V11,3 %12,7 %13,0 %14,2 %9,0 %7,8 %
L6,0 %6,7 %4,6 %3,9 %4,8 %4,9 %
KD5,4 %4,2 %3,0 %5,6 %5,8 %6,2 %
C8,8 %3,5 %4,7 %8,0 %4,4 %3,7 %
SD0,7 %2,7 %10,6 %14,4 %24,4 %22,2 %
MP1,4 %2,6 %2,3 %1,0 %1,4 %3,4 %
Övr1,8 %0,7 %2,4 %0,9 %0,7 %1,1 %
Valdeltagande76,1 %82,5 %83,3 %85,0 %82,0 %80,6 %

Valdeltagande i Malå 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Malå 2010

Så skiljer sig Malå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 52,5 % i Malå mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 21,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +21,8
  • V +7,1

Svagare än i riket

  • M −15,6
  • MP −4,7
  • C −3,1
  • SD −3,0

Förändring sedan valet 2006

Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Malå, från 10,0 % till 14,5 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 8,8 % till 3,5 % (−5,4).

  • C −5,4
  • M +4,5
  • S −2,2
  • SD +2,0
  • V +1,4
  • MP +1,2
  • KD −1,1
  • FP +0,7

Valdeltagande i Malå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 82,5 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Malå på plats 225 av landets 290 kommuner.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malå är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 0,5 % i kommunvalet mot 14,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,0 procentenheter.

  • M −14,0
  • S −11,4
  • FP +2,7
  • KD −1,7
  • V +1,7
  • C −1,5

Största parti i Malå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Malå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Malå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna38,2 %80,6 %
2022Socialdemokraterna40,1 %82,0 %
2018Socialdemokraterna43,0 %85,0 %
2014Socialdemokraterna50,8 %83,3 %
2010Socialdemokraterna52,5 %82,5 %
2006Socialdemokraterna54,7 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Malå 2010

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Malå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Malå, riksdagsvalet och kommunvalet 2010
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Malå 1S51,3 %S42,3 %80,6 %
Malå 2S53,2 %S39,7 %78,7 %

Utforska valdistrikten i Malå på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2010 · Alla kommuner 2010