Valresultat Malå 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Malå med 43,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Vänsterpartiet flest röster (32,4 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.

Se Malå på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,0 %
Röstberättigade
2 347
Avgivna röster
1 996
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Malå

Riksdagsvalet 2018 i Malå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna84343,0 %
SDSverigedemokraterna28314,4 %
VVänsterpartiet27814,2 %
MModeraterna1769,0 %
CCenterpartiet1578,0 %
KDKristdemokraterna1105,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)763,9 %
MPMiljöpartiet de gröna201,0 %
Övriga partier180,9 %

Landstingsvalet 2018 i Malå

Landstingsvalet 2018 i Malå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna82643,5 %
VVänsterpartiet27914,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)20911,0 %
SDSverigedemokraterna1517,9 %
MModeraterna1467,7 %
CCenterpartiet1387,3 %
KDKristdemokraterna1276,7 %
Övriga partier241,3 %

Kommunvalet 2018 i Malå

Kommunvalet 2018 i Malå: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
VVänsterpartiet64132,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna61130,9 %
MLML31515,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)22211,2 %
CCenterpartiet743,7 %
SDSverigedemokraterna683,4 %
MModeraterna261,3 %
Övriga partier191,0 %

Partiernas utveckling i Malå 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Malå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • V
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Malå per valår
Parti200620102014201820222026
S54,7 %52,5 %50,8 %43,0 %40,1 %38,2 %
SD0,7 %2,7 %10,6 %14,4 %24,4 %22,2 %
V11,3 %12,7 %13,0 %14,2 %9,0 %7,8 %
M10,0 %14,5 %8,6 %9,0 %9,5 %12,4 %
C8,8 %3,5 %4,7 %8,0 %4,4 %3,7 %
KD5,4 %4,2 %3,0 %5,6 %5,8 %6,2 %
L6,0 %6,7 %4,6 %3,9 %4,8 %4,9 %
MP1,4 %2,6 %2,3 %1,0 %1,4 %3,4 %
Övr1,8 %0,7 %2,4 %0,9 %0,7 %1,1 %
Valdeltagande76,1 %82,5 %83,3 %85,0 %82,0 %80,6 %

Valdeltagande i Malå 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Malå 2018

Så skiljer sig Malå från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Socialdemokraterna, som fick 43,0 % i Malå mot 28,3 % i hela landet — en skillnad på 14,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +14,7
  • V +6,2

Svagare än i riket

  • M −10,9
  • MP −3,4
  • SD −3,1
  • L −1,6

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Malå, från 10,6 % till 14,4 % (+3,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 50,8 % till 43,0 % (−7,8).

  • S −7,8
  • SD +3,8
  • C +3,3
  • KD +2,6
  • MP −1,3
  • FI −1,3
  • V +1,2
  • L −0,7

Valdeltagande i Malå

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 85,0 %, vilket är 2,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Malå på plats 242 av landets 290 kommuner.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malå är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 32,4 % i kommunvalet mot 14,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,3 procentenheter.

  • V +18,3
  • S −12,1
  • SD −11,0
  • M −7,7
  • L +7,4
  • KD −4,7
  • C −4,3

Största parti i Malå sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Malå i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Malå per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna38,2 %80,6 %
2022Socialdemokraterna40,1 %82,0 %
2018Socialdemokraterna43,0 %85,0 %
2014Socialdemokraterna50,8 %83,3 %
2010Socialdemokraterna52,5 %82,5 %
2006Socialdemokraterna54,7 %76,1 %

Valresultat per valdistrikt i Malå 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Malå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Malå, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Malå 1S44,7 %V31,2 %84,2 %
Malå 2S41,9 %V34,2 %82,4 %

Utforska valdistrikten i Malå på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018