Valresultat Sorsele 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Sorsele med 35,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,2 %). Valdeltagandet var 80,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sorsele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.

Se Sorsele på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
80,8 %
Röstberättigade
1 922
Avgivna röster
1 553
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Sorsele

Riksdagsvalet 2018 i Sorsele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna54035,7 %
SDSverigedemokraterna23415,5 %
VVänsterpartiet19312,7 %
CCenterpartiet18512,2 %
MModeraterna16611,0 %
KDKristdemokraterna1056,9 %
MPMiljöpartiet de gröna302,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)291,9 %
Övriga partier322,1 %

Landstingsvalet 2018 i Sorsele

Landstingsvalet 2018 i Sorsele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna51935,3 %
CCenterpartiet30120,5 %
VVänsterpartiet20413,9 %
MModeraterna14710,0 %
SDSverigedemokraterna1278,6 %
KDKristdemokraterna976,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)453,1 %
MPMiljöpartiet de gröna241,6 %
Övriga partier50,3 %

Kommunvalet 2018 i Sorsele

Kommunvalet 2018 i Sorsele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna57938,2 %
VVänsterpartiet55336,5 %
CCenterpartiet21314,0 %
MModeraterna1036,8 %
SDSverigedemokraterna503,3 %
Övriga partier191,3 %

Partiernas utveckling i Sorsele 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sorsele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−3,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • V
  • C
  • M
  • KD
  • Övr
  • MP
  • L
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sorsele per valår
Parti200620102014201820222026
S41,3 %42,4 %39,5 %35,7 %39,2 %29,8 %
SD1,5 %4,0 %13,2 %15,5 %21,8 %22,6 %
V8,1 %11,9 %13,5 %12,7 %7,3 %5,0 %
C18,1 %11,4 %9,6 %12,2 %7,8 %7,7 %
M12,7 %15,3 %11,3 %11,0 %11,4 %14,4 %
KD9,1 %7,5 %5,9 %6,9 %7,1 %8,2 %
Övr2,2 %0,8 %2,2 %2,1 %1,0 %2,5 %
MP2,9 %3,3 %3,0 %2,0 %2,3 %7,5 %
L4,0 %3,5 %1,7 %1,9 %2,2 %2,4 %
Valdeltagande72,8 %77,4 %79,5 %80,8 %81,3 %83,5 %

Valdeltagande i Sorsele 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

7075808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sorsele 2018

Så skiljer sig Sorsele från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 11,0 % i Sorsele mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 8,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +7,4
  • V +4,7
  • C +3,6
  • KD +0,6

Svagare än i riket

  • M −8,9
  • L −3,6
  • MP −2,4
  • SD −2,1

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Centerpartiet mest i Sorsele, från 9,6 % till 12,2 % (+2,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,5 % till 35,7 % (−3,9).

  • S −3,9
  • C +2,6
  • SD +2,3
  • FI −1,3
  • MP −1,1
  • KD +1,0
  • V −0,8
  • M −0,3

Valdeltagande i Sorsele

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 80,8 %, vilket är 6,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Sorsele på plats 286 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med lägst valdeltagande i landet.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sorsele är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 36,5 % i kommunvalet mot 12,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 23,7 procentenheter.

  • V +23,7
  • SD −12,2
  • KD −6,5
  • M −4,2
  • S +2,5
  • C +1,8

Största parti i Sorsele sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Sorsele i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Sorsele per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,8 %83,5 %
2022Socialdemokraterna39,2 %81,3 %
2018Socialdemokraterna35,7 %80,8 %
2014Socialdemokraterna39,5 %79,5 %
2010Socialdemokraterna42,4 %77,4 %
2006Socialdemokraterna41,3 %72,8 %

Valresultat per valdistrikt i Sorsele 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Sorsele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sorsele, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
GargnäsS35,4 %S49,6 %77,6 %
SorseleS36,3 %V39,8 %76,1 %

Utforska valdistrikten i Sorsele på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018