Valresultat Vindeln 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Vindeln med 32,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (38,7 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vindeln ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 4 valdistrikt.

Se Vindeln på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,9 %
Röstberättigade
4 073
Avgivna röster
3 460
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2018 i Vindeln

Riksdagsvalet 2018 i Vindeln: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 11332,4 %
SDSverigedemokraterna55016,0 %
MModeraterna50914,8 %
CCenterpartiet50014,6 %
VVänsterpartiet2798,1 %
KDKristdemokraterna2527,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)922,7 %
MPMiljöpartiet de gröna692,0 %
Övriga partier672,0 %

Landstingsvalet 2018 i Vindeln

Landstingsvalet 2018 i Vindeln: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 12833,1 %
CCenterpartiet70420,6 %
MModeraterna50514,8 %
SDSverigedemokraterna3329,7 %
KDKristdemokraterna2948,6 %
VVänsterpartiet2567,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1033,0 %
MPMiljöpartiet de gröna541,6 %
Övriga partier361,1 %

Kommunvalet 2018 i Vindeln

Kommunvalet 2018 i Vindeln: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 33138,7 %
CCenterpartiet72020,9 %
MModeraterna60417,6 %
SDSverigedemokraterna2888,4 %
KDKristdemokraterna2477,2 %
VVänsterpartiet1945,6 %
Övriga partier571,7 %

Partiernas utveckling i Vindeln 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vindeln i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−7,5 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • V
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vindeln per valår
Parti200620102014201820222026
S39,0 %41,1 %39,9 %32,4 %34,0 %30,8 %
SD1,2 %3,2 %9,7 %16,0 %21,7 %18,2 %
M16,3 %20,3 %15,3 %14,8 %16,6 %18,5 %
C19,5 %13,0 %11,0 %14,6 %9,6 %9,1 %
V4,7 %5,8 %7,9 %8,1 %5,3 %5,8 %
KD8,7 %6,7 %6,0 %7,3 %6,3 %8,1 %
L5,8 %5,8 %3,7 %2,7 %2,5 %3,4 %
MP2,3 %3,1 %3,0 %2,0 %2,9 %4,4 %
Övr2,4 %1,0 %3,5 %2,0 %1,1 %1,8 %
Valdeltagande75,6 %82,6 %85,0 %84,9 %83,8 %83,7 %

Valdeltagande i Vindeln 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

75808590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vindeln 2018

Så skiljer sig Vindeln från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Centerpartiet, som fick 14,6 % i Vindeln mot 8,6 % i hela landet — en skillnad på 6,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +6,0
  • S +4,2
  • KD +1,0
  • V +0,1

Svagare än i riket

  • M −5,0
  • L −2,8
  • MP −2,4
  • SD −1,5

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Vindeln, från 9,7 % till 16,0 % (+6,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,9 % till 32,4 % (−7,5).

  • S −7,5
  • SD +6,3
  • C +3,6
  • ÖVR −1,5
  • FI −1,4
  • KD +1,3
  • MP −1,0
  • L −1,0

Valdeltagande i Vindeln

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 84,9 %, vilket är 2,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Vindeln på plats 246 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vindeln är indelad i 4 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,8 % i Vindelns västra till 86,5 % i Vindelns östra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Vindelns västra (37,0 %) och sitt svagaste i Tvärålund (27,7 %). Partiet var största parti i samtliga 4 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vindeln är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,4 % i kommunvalet mot 16,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.

  • SD −7,7
  • C +6,4
  • S +6,2
  • M +2,7
  • V −2,5
  • KD −0,2

Största parti i Vindeln sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Vindeln i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Vindeln per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna30,8 %83,7 %
2022Socialdemokraterna34,0 %83,8 %
2018Socialdemokraterna32,4 %84,9 %
2014Socialdemokraterna39,9 %85,0 %
2010Socialdemokraterna41,1 %82,6 %
2006Socialdemokraterna39,0 %75,6 %

Valresultat per valdistrikt i Vindeln 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 4 valdistrikten i Vindeln. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vindeln, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
HällnäsS36,7 %S45,3 %79,4 %
TvärålundS27,7 %S28,6 %79,6 %
Vindelns västraS37,0 %S44,3 %77,8 %
Vindelns östraS30,5 %S38,7 %86,5 %

Utforska valdistrikten i Vindeln på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2018 · Alla kommuner 2018