Valresultat Malå 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Malå med 54,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick ML flest röster (39,2 %). Valdeltagandet var 76,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Malå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 76,1 %
- Röstberättigade
- 2 665
- Avgivna röster
- 2 028
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Malå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 093 | 54,7 % |
| VVänsterpartiet | 225 | 11,3 % |
| MModeraterna | 200 | 10,0 % |
| CCenterpartiet | 176 | 8,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 120 | 6,0 % |
| KDKristdemokraterna | 107 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 28 | 1,4 % |
| Övriga partier | 49 | 2,5 % |
Landstingsvalet 2006 i Malå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 049 | 55,3 % |
| VVänsterpartiet | 218 | 11,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 202 | 10,7 % |
| CCenterpartiet | 150 | 7,9 % |
| MModeraterna | 150 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 98 | 5,2 % |
| Övriga partier | 27 | 1,4 % |
Kommunvalet 2006 i Malå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MLML | 831 | 39,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 776 | 36,6 % |
| VVänsterpartiet | 191 | 9,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 133 | 6,3 % |
| CCenterpartiet | 82 | 3,9 % |
| KDKristdemokraterna | 64 | 3,0 % |
| MModeraterna | 36 | 1,7 % |
| Övriga partier | 4 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Malå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Malå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- V
- M
- C
- L
- KD
- Övr
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 54,7 % | 52,5 % | 50,8 % | 43,0 % | 40,1 % | 38,2 % |
| V | 11,3 % | 12,7 % | 13,0 % | 14,2 % | 9,0 % | 7,8 % |
| M | 10,0 % | 14,5 % | 8,6 % | 9,0 % | 9,5 % | 12,4 % |
| C | 8,8 % | 3,5 % | 4,7 % | 8,0 % | 4,4 % | 3,7 % |
| L | 6,0 % | 6,7 % | 4,6 % | 3,9 % | 4,8 % | 4,9 % |
| KD | 5,4 % | 4,2 % | 3,0 % | 5,6 % | 5,8 % | 6,2 % |
| Övr | 1,8 % | 0,7 % | 2,4 % | 0,9 % | 0,7 % | 1,1 % |
| MP | 1,4 % | 2,6 % | 2,3 % | 1,0 % | 1,4 % | 3,4 % |
| SD | 0,7 % | 2,7 % | 10,6 % | 14,4 % | 24,4 % | 22,2 % |
| Valdeltagande | 76,1 % | 82,5 % | 83,3 % | 85,0 % | 82,0 % | 80,6 % |
Valdeltagande i Malå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Malå 2006
Så skiljer sig Malå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 54,7 % i Malå mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 19,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +19,5
- V +5,4
- C +0,9
Svagare än i riket
- M −16,1
- MP −3,8
- FP −1,5
- KD −1,3
Valdeltagande i Malå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 76,1 %, vilket är 4,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Malå på plats 259 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Malå är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 36,6 % i kommunvalet mot 54,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,1 procentenheter.
- S −18,1
- M −8,3
- C −4,9
- KD −2,3
- V −2,2
- FP +0,3
Största parti i Malå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Malå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 38,2 % | 80,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 40,1 % | 82,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 43,0 % | 85,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 50,8 % | 83,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 52,5 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 54,7 % | 76,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Malå 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Malå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Malå 1 | S | 54,0 % | S | 36,8 % | 75,9 % |
| Malå 2 | S | 55,4 % | ML | 40,7 % | 76,3 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006