Valresultat Umeå 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Umeå med 38,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (40,5 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Umeå ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 57 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 84 680
- Avgivna röster
- 70 588
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2006 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 965 | 38,8 % |
| MModeraterna | 11 459 | 16,5 % |
| CCenterpartiet | 7 329 | 10,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 6 200 | 8,9 % |
| VVänsterpartiet | 5 924 | 8,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 4 750 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 919 | 5,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 869 | 1,2 % |
| PPPiratpartiet | 734 | 1,1 % |
| Övriga partier | 1 336 | 1,9 % |
Landstingsvalet 2006 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 26 069 | 38,9 % |
| MModeraterna | 9 509 | 14,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 888 | 10,3 % |
| CCenterpartiet | 6 430 | 9,6 % |
| VVänsterpartiet | 6 175 | 9,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 905 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 4 251 | 6,3 % |
| ÖVRövriga partier | 2 226 | 3,3 % |
| Övriga partier | 531 | 0,8 % |
Kommunvalet 2006 i Umeå
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 27 851 | 40,5 % |
| MModeraterna | 9 117 | 13,2 % |
| CCenterpartiet | 6 904 | 10,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 6 174 | 9,0 % |
| VVänsterpartiet | 5 508 | 8,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 5 460 | 7,9 % |
| KDKristdemokraterna | 4 469 | 6,5 % |
| RSRS | 2 747 | 4,0 % |
| Övriga partier | 563 | 0,8 % |
Partiernas utveckling i Umeå 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Umeå i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- MP
- V
- L
- KD
- Övr
- Fi
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,8 % | 35,3 % | 36,2 % | 34,5 % | 39,8 % | 35,8 % |
| M | 16,5 % | 20,9 % | 16,5 % | 15,4 % | 14,9 % | 16,0 % |
| C | 10,5 % | 6,8 % | 5,5 % | 9,5 % | 7,9 % | 7,4 % |
| MP | 8,9 % | 10,5 % | 8,1 % | 5,5 % | 7,6 % | 10,3 % |
| V | 8,5 % | 11,1 % | 12,3 % | 15,7 % | 10,6 % | 11,7 % |
| L | 6,8 % | 6,6 % | 4,9 % | 4,7 % | 3,6 % | 3,8 % |
| KD | 5,6 % | 4,8 % | 3,8 % | 4,5 % | 3,6 % | 4,4 % |
| Övr | 3,0 % | 3,4 % | 6,6 % | 9,6 % | 12,0 % | 10,6 % |
| Fi | 1,2 % | 0,7 % | 6,0 % | 0,7 % | 0,0 % | 0,0 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 87,0 % | 88,7 % | 89,6 % | 87,5 % | 86,8 % |
Valdeltagande i Umeå 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Umeå 2006
Så skiljer sig Umeå från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 16,5 % i Umeå mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 9,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- MP +3,8
- S +3,6
- V +2,7
- C +2,6
Svagare än i riket
- M −9,6
- KD −1,0
- FP −0,7
Valdeltagande i Umeå
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,4 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Umeå på plats 38 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Umeå är indelad i 57 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,7 % i Östra Ersboda till 91,1 % i Mariehemsgård.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hörnefors Östra (52,9 %) och sitt svagaste i Berghem Norra (25,4 %). Partiet var största parti i samtliga 57 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Umeå är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 13,2 % i kommunvalet mot 16,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,2 procentenheter.
- M −3,2
- FP +2,1
- S +1,7
- MP −1,0
- KD +0,9
- V −0,5
- C −0,5
Största parti i Umeå sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Umeå i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 35,8 % | 86,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 39,8 % | 87,5 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 89,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,2 % | 88,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,8 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Umeå 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 57 valdistrikten i Umeå. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Backen | S | 34,4 % | S | 35,9 % | 78,1 % |
| Berghem Norra | S | 25,4 % | S | 30,0 % | 89,9 % |
| Berghem Södra | S | 34,2 % | S | 34,6 % | 82,6 % |
| Brännland | S | 32,5 % | S | 37,0 % | 85,0 % |
| Bullmark | S | 36,4 % | S | 38,0 % | 82,0 % |
| Böleå | S | 38,2 % | S | 42,4 % | 79,9 % |
| Böleäng Västra | S | 52,4 % | S | 53,6 % | 86,6 % |
| Böleäng Östra | S | 39,9 % | S | 43,3 % | 88,0 % |
| Carlshem Västra | S | 35,5 % | S | 37,0 % | 85,9 % |
| Carlshem Östra | S | 35,2 % | S | 37,9 % | 85,6 % |
| Centrum | S | 32,9 % | S | 34,7 % | 76,3 % |
| Centrum Västra | S | 36,1 % | S | 40,1 % | 84,0 % |
| Centrum Östra | S | 29,4 % | S | 32,2 % | 82,9 % |
| Ersmark | S | 35,2 % | S | 40,8 % | 89,5 % |
| Grubbe Norra | S | 37,9 % | S | 40,5 % | 84,7 % |
| Grubbe Södra | S | 39,3 % | S | 41,3 % | 83,3 % |
| Haga Norra | S | 36,3 % | S | 37,7 % | 81,7 % |
| Haga Södra | S | 30,7 % | S | 33,7 % | 79,2 % |
| Hissjö | S | 37,5 % | S | 38,8 % | 84,0 % |
| Holmsund Södra | S | 49,4 % | S | 50,3 % | 85,7 % |
| Holmsund Västra | S | 52,3 % | S | 52,9 % | 75,7 % |
| Holmsund Östra | S | 49,2 % | S | 49,0 % | 86,1 % |
| Hörnefors Västra | S | 51,3 % | S | 54,5 % | 80,0 % |
| Hörnefors Östra | S | 52,9 % | S | 56,9 % | 84,0 % |
| Innertavle | S | 40,8 % | S | 42,8 % | 89,8 % |
| Kronoparken | S | 41,1 % | S | 40,2 % | 84,1 % |
| Marieberg | S | 41,6 % | S | 40,8 % | 84,5 % |
| Mariedal | S | 47,2 % | S | 49,7 % | 89,7 % |
| Mariehem | S | 38,8 % | S | 36,8 % | 84,1 % |
| Mariehemsgård | S | 28,3 % | S | 34,0 % | 91,1 % |
| Mariehemshöjd | S | 39,3 % | S | 39,8 % | 78,5 % |
| Mellan Ersboda | S | 49,5 % | S | 50,2 % | 79,8 % |
| Nydalahöjd | S | 29,2 % | S | 31,8 % | 83,9 % |
| Obbola | S | 50,5 % | S | 53,8 % | 86,3 % |
| Röbäck | S | 41,5 % | S | 43,9 % | 82,7 % |
| Sandabrånet | S | 37,6 % | S | 41,3 % | 83,0 % |
| Sandbacka | S | 36,8 % | S | 39,2 % | 84,4 % |
| Sofiehem | S | 32,2 % | S | 33,2 % | 84,1 % |
| Stöcke | S | 37,7 % | S | 40,5 % | 85,3 % |
| Sävar Västra | S | 39,5 % | S | 41,4 % | 85,0 % |
| Sävar Östra | S | 43,1 % | S | 44,2 % | 86,6 % |
| Tavelsjö | S | 31,5 % | S | 32,2 % | 82,9 % |
| Tomtebo | S | 33,8 % | S | 34,1 % | 82,3 % |
| Täfteå | S | 45,3 % | S | 46,4 % | 90,2 % |
| Umedalen | S | 41,1 % | S | 40,8 % | 80,8 % |
| Universitetsområdet | S | 28,8 % | S | 29,9 % | 84,0 % |
| Västerslätt | S | 47,7 % | S | 51,7 % | 87,6 % |
| Västra Ersboda | S | 49,3 % | S | 52,4 % | 84,4 % |
| Västteg | S | 43,1 % | S | 44,4 % | 82,6 % |
| Ytterhiske | S | 37,5 % | S | 40,2 % | 78,2 % |
| Yttersjö | S | 36,1 % | S | 36,0 % | 87,5 % |
| Ålidhem Södra | S | 34,0 % | S | 33,8 % | 79,6 % |
| Ålidhem Västra | S | 27,5 % | S | 26,7 % | 81,2 % |
| Ålidhem Östra | S | 30,1 % | S | 29,7 % | 82,5 % |
| Östermalm | S | 34,0 % | S | 35,1 % | 84,1 % |
| Östra Ersboda | S | 43,9 % | S | 41,3 % | 74,7 % |
| Östteg | S | 33,1 % | S | 35,6 % | 84,9 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2006 · Alla kommuner 2006