Valresultat Lycksele 2014

I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Lycksele med 46,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,3 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lycksele ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Lycksele på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,5 %
Röstberättigade
9 633
Avgivna röster
8 042
Län
Västerbottens län

Riksdagsvalet 2014 i Lycksele

Riksdagsvalet 2014 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 66746,0 %
MModeraterna1 12714,1 %
SDSverigedemokraterna83410,5 %
VVänsterpartiet82410,3 %
KDKristdemokraterna5757,2 %
CCenterpartiet3274,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2973,7 %
MPMiljöpartiet de gröna1852,3 %
FIFeministiskt initiativ1001,3 %
Övriga partier350,4 %

Landstingsvalet 2014 i Lycksele

Landstingsvalet 2014 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 47944,6 %
MModeraterna1 10914,2 %
VVänsterpartiet79910,2 %
KDKristdemokraterna7149,1 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5356,9 %
CCenterpartiet5336,8 %
SDSverigedemokraterna4125,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1371,8 %
Övriga partier891,1 %

Kommunvalet 2014 i Lycksele

Kommunvalet 2014 i Lycksele: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 23541,3 %
MModeraterna1 46618,7 %
KDKristdemokraterna80510,3 %
VVänsterpartiet7589,7 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6868,7 %
CCenterpartiet3804,8 %
SDSverigedemokraterna3504,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1451,8 %
Övriga partier170,2 %

Partiernas utveckling i Lycksele 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Lycksele i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,8 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Lycksele per valår
Parti200620102014201820222026
S50,4 %49,3 %46,0 %38,9 %40,4 %36,1 %
M12,1 %16,8 %14,1 %14,4 %14,7 %15,5 %
SD1,7 %3,6 %10,5 %13,8 %18,2 %16,7 %
V7,3 %8,6 %10,3 %9,5 %5,3 %6,6 %
KD9,3 %8,1 %7,2 %9,7 %10,3 %12,0 %
C8,7 %4,4 %4,1 %7,3 %5,2 %4,7 %
L6,0 %5,1 %3,7 %3,8 %2,9 %3,7 %
MP2,7 %3,3 %2,3 %1,4 %2,2 %3,3 %
Övr1,9 %0,6 %1,7 %1,2 %0,8 %1,4 %
Valdeltagande78,2 %82,6 %83,5 %84,5 %83,0 %82,4 %

Valdeltagande i Lycksele 2006–2026

Kommunen mot länet (Västerbotten).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Lycksele 2014

Så skiljer sig Lycksele från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 46,0 % i Lycksele mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 15,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • S +15,0
  • V +4,6
  • KD +2,6

Svagare än i riket

  • M −9,2
  • MP −4,6
  • SD −2,4
  • C −2,0

Förändring sedan valet 2010

Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Lycksele, från 3,6 % till 10,5 % (+6,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 49,3 % till 46,0 % (−3,3).

  • SD +6,8
  • S −3,3
  • M −2,7
  • V +1,7
  • FP −1,4
  • FI +1,1
  • MP −1,0
  • KD −0,9

Valdeltagande i Lycksele

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 83,5 %, vilket är 2,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Lycksele på plats 256 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Lycksele är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,3 % i Lycksele till 86,5 % i Norrmalm.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Villaryd (50,0 %) och sitt svagaste i Kattisavan (41,2 %). Partiet var största parti i samtliga 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lycksele är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 4,5 % i kommunvalet mot 10,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,0 procentenheter.

  • SD −6,0
  • FP +5,0
  • S −4,8
  • M +4,6
  • KD +3,1
  • C +0,7
  • V −0,7

Största parti i Lycksele sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Lycksele i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Lycksele per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna36,1 %82,4 %
2022Socialdemokraterna40,4 %83,0 %
2018Socialdemokraterna38,9 %84,5 %
2014Socialdemokraterna46,0 %83,5 %
2010Socialdemokraterna49,3 %82,6 %
2006Socialdemokraterna50,4 %78,2 %

Valresultat per valdistrikt i Lycksele 2014

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Lycksele. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Lycksele, riksdagsvalet och kommunvalet 2014
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BjörkseleS44,6 %S40,3 %78,4 %
ForsdalaS45,6 %S37,6 %86,1 %
KattisavanS41,2 %S31,4 %82,2 %
KnaftenS45,9 %S35,3 %79,5 %
LyckseleS44,6 %S42,9 %78,3 %
NorrmalmS44,9 %S40,9 %86,5 %
SödermalmS48,7 %S44,4 %79,2 %
VillarydS50,0 %S46,5 %81,6 %

Utforska valdistrikten i Lycksele på kartan

Fler kommuner i Västerbottens län

Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014