Valresultat Dorotea 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Dorotea med 49,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick DKL flest röster (39,0 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Dorotea ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 2 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,7 %
- Röstberättigade
- 2 211
- Avgivna röster
- 1 894
- Län
- Västerbottens län
Riksdagsvalet 2014 i Dorotea
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 921 | 49,2 % |
| CCenterpartiet | 204 | 10,9 % |
| VVänsterpartiet | 200 | 10,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 179 | 9,6 % |
| MModeraterna | 129 | 6,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 124 | 6,6 % |
| KDKristdemokraterna | 50 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 30 | 1,6 % |
| FIFeministiskt initiativ | 25 | 1,3 % |
| Övriga partier | 10 | 0,5 % |
Landstingsvalet 2014 i Dorotea
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| CCenterpartiet | 539 | 29,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 453 | 24,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 441 | 23,9 % |
| VVänsterpartiet | 186 | 10,1 % |
| MModeraterna | 73 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 69 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 50 | 2,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 31 | 1,7 % |
| Övriga partier | 6 | 0,3 % |
Kommunvalet 2014 i Dorotea
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| DKLDKL | 724 | 39,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 417 | 22,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 305 | 16,4 % |
| CCenterpartiet | 197 | 10,6 % |
| VVänsterpartiet | 88 | 4,7 % |
| KDKristdemokraterna | 60 | 3,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 34 | 1,8 % |
| Övriga partier | 33 | 1,8 % |
Partiernas utveckling i Dorotea 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Dorotea i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+6,7 procentenheter).
- S
- C
- V
- SD
- M
- L
- KD
- Övr
- MP
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 55,1 % | 54,6 % | 49,2 % | 43,8 % | 42,1 % | 37,4 % |
| C | 12,5 % | 9,3 % | 10,9 % | 14,9 % | 7,6 % | 7,6 % |
| V | 8,8 % | 9,5 % | 10,7 % | 10,6 % | 8,6 % | 5,7 % |
| SD | 0,9 % | 2,9 % | 9,6 % | 12,3 % | 23,0 % | 23,6 % |
| M | 8,6 % | 11,4 % | 6,9 % | 6,2 % | 6,8 % | 9,9 % |
| L | 8,7 % | 7,5 % | 6,6 % | 3,6 % | 3,8 % | 4,0 % |
| KD | 3,2 % | 2,6 % | 2,7 % | 4,9 % | 5,1 % | 7,9 % |
| Övr | 1,3 % | 1,4 % | 1,9 % | 2,5 % | 1,2 % | 1,5 % |
| MP | 0,8 % | 0,8 % | 1,6 % | 1,2 % | 1,7 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 73,5 % | 80,6 % | 85,7 % | 84,6 % | 80,8 % | 80,9 % |
Valdeltagande i Dorotea 2006–2026
Kommunen mot länet (Västerbotten).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Dorotea 2014
Så skiljer sig Dorotea från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 49,2 % i Dorotea mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 18,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +18,2
- V +5,0
- C +4,8
- FP +1,2
Svagare än i riket
- M −16,4
- MP −5,3
- SD −3,3
- KD −1,9
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Dorotea, från 2,9 % till 9,6 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 54,6 % till 49,2 % (−5,4).
- SD +6,7
- S −5,4
- M −4,5
- C +1,6
- FI +1,2
- V +1,2
- FP −0,9
- MP +0,8
Valdeltagande i Dorotea
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 85,7 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Dorotea på plats 164 av landets 290 kommuner.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Dorotea är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 22,4 % i kommunvalet mot 49,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 26,8 procentenheter.
- S −26,8
- FP +9,8
- SD −8,9
- M −6,0
- V −5,9
- C −0,3
Största parti i Dorotea sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Dorotea i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 37,4 % | 80,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 42,1 % | 80,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 84,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 49,2 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 54,6 % | 80,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 55,1 % | 73,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Dorotea 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 2 valdistrikten i Dorotea. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dorotea | S | 52,0 % | DKL | 38,3 % | 80,6 % |
| Risbäck | S | 36,4 % | DKL | 42,5 % | 74,8 % |
Fler kommuner i Västerbottens län
Hela valresultatet för Västerbottens län 2014 · Alla kommuner 2014